Antrenman, Beslenme

Antrenman Yaparken Nasıl Beslenilmelidir?

Antrenman Yaparken Nasıl Beslenilmelidir

Sabah yapacağınız sağlıklı bir kahvaltı ile antrenman yaparken iyi bir başlangıç yapmış olursunuz. Almış olduğunuz enerji antrenman sırasında bir yakıta dönüşmektedir. Kahvaltı yapılmaması durumunda ise halsizlik ve uyuşukluk hissedilmektedir. Bu durum da antrenman sırasında performansınızın düşmesine neden olmaktadır. 

Beslenme esnasında hangi besinleri tükettiğinizde oldukça önemlidir. Sabah yapılan kahvaltıyı simit poğaça gibi besinlerle geçiştirmemeniz gerekmektedir. Sabah kahvaltısını protein ve liften zengin olan besinler ile yapmanız gerekmektedir. Bu besinlere örnek verilecek olursak süt, yoğurt, peynir, yumurta gibi besinler protein açısından oldukça zengindir. Yanında yiyeceğiniz fındık, badem gibi besinlerle de kahvaltınızı zenginleştirebilirsiniz. Böylece antrenman sırasında kendinizi daha enerjik hissetmeniz mümkün olacaktır.

Antrenman Sırasında Beslenme

Spor yapan kişilerin vücutlarında enerji ve besin ihtiyacı oldukça fazla olmaktadır. Hissedilen enerji eksikliği ise yapılan antrenmanın süresine ve şiddetine göre farklılık göstermektedir. Antrenman sırasında su tüketimini arttırmanız gerekmektedir. Bunun sebebi ise ter ile kaybedilen suyu tekrar yerine koymaktır. Bu durum ise kas kütlerinizi korumanıza yardımcı olmaktadır. 

Antrenman süresi boyunca vücutta bulunan karbonhidratlar kanın glikoz seviyesini korumaktadır. Antrenman sonunda vücuda karbonhidrat alımını gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Böylece boşalan glikojen depolarını tekrar doldurmuş olursunuz. Vücuda karbonhidrat alımını beslenme sırasında genellikle tahıllı besinlerden almanız gerekmektedir. Ayrıca meyve ve sütten de gerekli olan karbonhidratı kolay bir şekilde sağlamanız mümkündür. 

Vücutta bulunan proteinler sporcunun performansının yüksek olmasını sağlamaktadır. Ayrıca vücuttaki kas kütlelerinin korunmasında da oldukça etkisi bulunmaktadır. Vücuttaki proteinler kasların korunmasında ve kasların onarımında gerekli olan vitaminler arasındadır. Ancak vücuttaki kas gelişimini sağlamak için fazlaca protein tüketimi yanlıştır. Kaliteli bir şekilde protein tüketimi ve karbonhidrat tüketmeniz gerekmektedir. Bunun yanında kas gelişiminde kuvvet egzersizi de oldukça etkilidir. 

Vücuda gerekli olan proteini sağlamak için çok farklı yöntemler bulunmaktadır. Besinlerin yanında takviye edici olarak protein tozları da bulunmaktadır. Bu protein tozları yüksek çözünürlüğe sahip olduğu için oldukça popülerdir. Bu tozlar kas kütlelerini tetikleyici etkiye sahiptir. Tüm bunların yanında vücudunuza istenilen proteini alırken fazlaca protein tozu almak vücudunuzu oldukça yormaktadır. Protein tozunun yerini tutan gerçek besinler sağlığınızı olumlu yönde geliştirmektedir. 

Antrenman bittikten sonra vücutta dokuların onarılması için kaliteli protein almanız gerekmektedir. Ayrıca antrenmandan sonra 3 saat içerisinde et, süt, yumurta gibi besinlerin tüketimi kas protein sentezini arttırmaktadır. Ara öğün olarak meyve tüketebilirsiniz. Ayrıca yapmış olduğunuz kuvvet antrenmanı sonucunda karbonhidrat ile protein alımını birlikte yapmanız gerekmektedir. Böylece kas dokunuzu desteklemiş olursunuz. 

Vücutta kaybedilen sıvı ise oldukça önemlidir. Antrenman sonucunda bu kaybı kapatmak için vücut ağırlığınıza göre sıvı takviyesi yapmanız gerekmektedir. Vücuda her 20 dakika da su takviyesi yapmanız oldukça önemlidir. Sıcak havalarda yapılan antrenmanlarda daha fazla su tüketimi yapılmalıdır. 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın