Supplement

Arjinin Çeşitleri Nelerdir?

Arjinin Çeşitleri Nelerdir

Arjinin vücuttaki bir tür aminoasittir. Bilindiği gibi de amino asitler proteinlerin yapı taşıdır. Aminoasit hayvansal kaynaklı besinlerden vücudumuza alımını sağlamaktayız. Vücudumuza doğal yollarla alımı gerçekleştiği gibi bazı takviyeler ile de alımı sağlanmaktadır. Bunun sonucunda da kalp sağlığına ve zihinsel yeteneklere oldukça fazla katkı sağlayacak supplementler olarak üretimi gerçekleşmektedir.

Arjininler vücudumuza oldukça fazla yararı bulunmaktadır. Bunlara bakılacak olunursa;

  • Horon salgılanmasında görevleri vardır.
  • Vücutta bulunana zehirli atıkların atılmasını sağlamaktadır.
  • Bağışıklık sistemini destekleyici özelliği bulunmaktadır.
  • Vücutta bulunan büyüme hormonunu destekleyicidir.
  • Yüksek tansiyona oldukça faydası bulunmaktadır.
  • Damar sertliğini azaltarak kalp krizi riskini önlemektedir.
  • Zihinsel kapasiteyi geliştirme özelliği bulunmaktadır.

Arjinin Kullanımı

Vücut için oldukça önemli bir yapı taşı olan arjenin pek çok doğal besinlerde bulunmaktadır. Dengeli ve düzenli bir beslenme şekli sayesinde vücudumuza arjinin alımını gerçekleştirebiliriz. Fakat bu doğal alım işlemi bir noktadan sonra yetersiz hale gelmektedir. Bu sırada devreye arjinin takviyeleri girmektedir. 

Doğal yöntemler ile vücuda arjininlerin alımı oldukça kolaydır. Bazı gıdalarda oldukça fazla arjinin miktarı vardır. Et ve et ürünlerinin tüketilmesi, nohut, bezelye, fasulye ve barbunya gibi gıdaların tüketilmesi vücuttaki arjininlerin miktarını doğal olarak karşılamaktadır. 

Arjininler insan vücudunda bağışıklık sisteminin desteklenmesini sağlamaktadır. Aynı zamanda kalp ve damar sisteminin koruyuculuğu görevini üstlenmektedir. Vücudun kendi başına arjininlerin üretimini gerçekleştirebilmektedir. Fakat bu durum yaş, vücuttaki iltihap seviyesi, cinsiyet ve kalbin durumu gibi durumlara göre her vücutta farklılık göstermektedir. Arjinin üretiminin vücutta az olmasının bazı sebepleri bulunmaktadır. Bunlara bakıldığında genellikle vejeteryan beslenen, sindirim sağlığında bazı bozukluklar yaşayan ve stres seviyelerinin yüksek olduğu kişilerde görülmektedir.

Arjininler kullanım çeşidine göre farklılık göstermektedir. Bunlardan bazıları antrenman öncesinde sporcuların aldıkları takviyelerdir. Bu arjinin kafein ve ilave katkı maddesi içermemektedir. İçerisinde bulunan lisin sayesinde vücutta daha fazla kalmasına yardımcı olmaktadır.

Bir diğer arjininlerin çeşidi ise antrenman esnasında besinlerin kaslara taşınmasını sağlamak için kullanılan arjinin çeşididir. Bu arjininlerin takviyesi sinir sisteminin verimli olmasında, kolesterol seviyesinin düzenli olmasında rol alan arjininleri içerisinde bulundurmaktadır. 

Bir diğer arjinin çeşidi ise sıvı olarak kullanılmaktadır. Böylece vücuda emilimi oldukça hızlı bir şekilde gerçekleşmektedir. Bu ürünün kullanımı antrenmandan önce olmaktadır. 

Bazı arjinin çeşitleri de toz halinde alınmaktadır. Bu arjininler B2 vitamini ile zenginleştirilmiştir. Suya karıştırılarak vücuda alımı sağlanmaktadır. Ayrıca güzel bir aromaya sahip olmasından dolayı rahat bir şekilde tüketimi gerçekleşmektedir. 

Arjinin kullanımında son zamanlarda oldukça tercih edilen bir başka arjininler ise kapsül şeklinde olanıdır. Kapsül sayesinde rahat bir şekilde tüketilmektedir. Ayrıca yapısında saf arjininlerin bulunmasından dolayı oldukça fazla tercih edilmektedir. Fiyatı da uygun olması ve oldukça iyi bir performansa sahipolmasından dolayı oldukça fazla tercih edilen arjininler arasında yerini almaktadır. 

Back to list

Bir cevap yazın