Beslenme

D Vitamini Kas Gelişimini Nasıl Etkiler?

D Vitamini Kas Gelişimini Nasıl Etkiler

D vitamini yağda çözünebilen vitaminlerdir. Kemikleri gelişmesinde, diş gelişiminde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde etkisi oldukça fazladır. Tüm bunların yanında sporcuların oldukça fazla kullandıkları vitamindir. Takviye olarak kullanılması durumunda kanser hastalığı, kalp hastalığı, şeker hastalığı gibi riskleri de ortadan kaldırdığı bilinmektedir. Kanın pıhtılaşmasını önlemektedir. 

Çoğu insanda D vitamin eksikliği görülmemektedir. Fakat çoğu insana yeteri kadar bulunmamaktadır. Bunun sebebi ise yeteri kadar güneş ışığını alamamaktan kaynaklanmaktadır. 

D Vitamini Alımı ve Kas Gelişimi

D vitaminleri yağda çözünen bir vitamin olduğu için yağ asidi ile birlikte alınması gerekmektedir. En kolay tüketim yolu ise bir öğün ile birlikte alınmasıdır. Fakat balık yağı veya bir çay kaşığı hindistan cevizi yağı ile de kolay bir şekilde tüketimi sağlanmaktadır. 

D vitaminin kaslar üzerinde pek çok işlevi bulunmaktadır. Kaslarda bulunan enerji metabolizmalarını düzenlemektedir. Böylece kasların daha verimli çalışmasını sağlar ve yorulmasını engellemektedir. Kaslarda meydana gelen kasılmaları engellemektedir. Vücutta meydana gelen kas zedelenmelerini onarmaktadır. 

D vitamini düşüklüğü kasların fonksiyonlarını bozmaktadır. Büyük şehirlerde yaşayan insanların güneşte bulunmamasından dolayı D vitamin vücutlarında oldukça düşüktür. Genellikle spor yapan kişilerin çoğunda D vitaminleri eksikliği görülmektedir. 

D vitamini genellikle beynimizden başlayarak bağışıklık sistemi, kemik sağlığında,  damar sağlığında vücudumuzda kullanılmaktadır. Bu sebepten dolayı kaslara kullanılacak vitamin vücutta genelde kalmaz. 

Vitamin Eksikliği Nedenleri

D vitamini yağda depolandığı için zayıf ve kas yapısı ince olan kişilerde genellikle az bulunmaktadır. Bu sebepten dolayı vücutta D vitaminleri beklenenden az çıkmaktadır. Bu durumda doktorunuzun tavsiyesi ile vücuda takviye D vitaminleri alımını gerçekleştirebilirsiniz. Vücutta bulunan D vitamin eksikliğinde bazı durumlar ile karşı karşıya kalabilirsiniz. Bunlar ise;

 • Vücudunuzda yaygın olarak hissedilen kas ağrısı
 • Hareket halinde yavaşlama
 • Yürüme esnasında baldırlarda ağrıların olması
 • Ayakta durma esnasında sallanma gibi durumlar ortaya çıkmaktadır.

D vitamini vücudumuzda bulunan kaslar için oldukça önemlidir. Bu eksiklik düzeltilmesi durumunda ise kas yapısında oldukça iyileşme görülmektedir. Bunlar ise;

 • Kalça, bacak, dizlerde kasların gücünde artış
 • El sıkma kuvvetinde artış meydana gelmektedir.
 • Kasların ağrıması azalmaktadır. 
 • Vücutta meydana gelen yorulma düzeyinde azalma görülür.
 • Yürüme hızında artış görülür. Ayrıca vücut hareketlerinde artış görülmektedir.
 • Yapılan egzersiz sonrasında çok çabuk yorgunluktan kurtulmaya yardımcı olur.
 • Vücutta meydana gelen dengesizliğin azalmasını sağlamaktadır. 
 • Yaşam kalitenizde artış görülmektedir. 
 • Yaşlılarda ise hastalanma sıklığında azalma görülür.
 • Sporcularda D vitamini alımında daha az yaralanmalar görülmektedir. Yaralanma sonucunda daha çabuk iyileşme meydana gelir.

Vücudumuzun kasları için oldukça önemli olan D vitamini öncelikle güneş ışınlarından alınmalıdır. Kışın ise D vitamininden zengin olan besinlerin tüketilmesi gerekmektedir. Tüm bunların yanında vücudunuza D vitamin takviyesi almadan önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Vücuda gereğinden fazla D vitaminleri almanız durumunda toksik oluşabilmektedir. 

Back to list

Bir cevap yazın