Arjinin İmmün Sistemini Nasıl Etkiler?

Arjinin immün kelimesinin anlamına bakıldığı zaman canlıdaki hastalıklara karşı bir savunma mekanizması görevinde bulunduğu görülmektedir. Vücutta bulunan patojenleri, tümörlü hücreleri tanıyıp onların yok olmasını sağlamaktadır. Yani vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. 

Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanımaktadır. Bu maddeleri ayrıştırır, kötü olanları yok eder. Çok hassas bir yapıya sahiptir. Vücutta bulunan protein ve aminoasit gibi birbirine çok benzeyen iki yapı taşını da ayırt edebilmektedir. 

Arjinin ise vücudumuzun belirli bir bölümünün üretildiği bir amino asittir. Vücutta %65 kadar bir arjinin üretimi gerçekleşmektedir. Bu üretilen miktar vücudumuz için yeterli olmadığından dolayı dışardan takviye alınması gerekmektedir. Bu takviyeleri ise supplement satın al işlemi yaprak sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuzda eksik kalan arjinin miktarını tamamlamış olursunuz.

Sporcularda uzun ve şiddetli şekilde gerçekleştirilen egzersizler sonucunda immün hücre fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilmektedir. Sporcunun uygun olmayan veya yetersiz bir şekilde beslenmesinden dolayı immün fonksiyonları etkilenmektedir.  Vücutta bulunan immün fonksiyonunu korumak için ise dengeli bir şekilde diyet yapılmalı ve protein, karbonhidrat ve bazı vitaminler alınmalıdır. 

Sporcularda Arjinin İmmün Sistem

Arjinin vücudun birçok fizyolojik işlevi yerine getirmesi için gerekli olan bir yapı taşıdır. Bu süreçlere bakıldığı zaman hormon salgılanması, büyüme hormonunda artış olması ve vücutta bulunan zehirli atıkların atılmasıdır. Ayrıca vücutta bulunan bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde oldukça önemlidir. 

Arjinin vücut geliştirme dünyasının en iyi bilinen özelliklerinin arasında ise nitrojen tutma özelliğine sahip olmasıdır. Damar genişletme ve protein sentezinde de görev almaktadır. Bunların yanında sporcuların kas kütlelerini büyütmek içinde gerekli olduğuna inanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı sporcular vücutlarındaki eksik kalan arjinin takviyelerini tamamlamak isterler. Bu takviyeyi de supplement satın alarak gerçekleştirirler. Arjinin takviyelerinin kullanımı oldukça kolaydır. Genellikle öğünler arasında kullanılması önerilmektedir. 

İmmün sisteme bakıldığında ise vücuda giren yabancı maddeleri tanımlamak için görevlidir. Yoğun olarak çalışan sporcularda enfeksiyon riski oldukça fazlalaşmaktadır. Egzersiz sonucunda çıkan bu sonuç genel olarak genel olarak egzersiz esnasında çıkan bir adrenalin ve stres hormonlarının sebep olduğu düşünülmektedir. Yapılan egzersizler sonucunda oluşan immün eksikliğini iyileştirmek için gerekli gıda takviyeleri alınabilmektedir. 

Sporcularda egzersiz sonucunda oluşan immün seviyesinin normal düzeye çıkmasını sağlamak için besinsel destek alınması gerekmektedir. Alınan besin desteklerinin yapılan egzersizler için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Sporcular vücutta oluşan bu arjinin ve immün eksikliklerini supplement satın alarak takviye edebilmektedirler. Gerekli olan takviyelerin yapılmasının ardından vücutta egzersiz sonucunda herhangi bir yıkım yaşanmamaktadır. Yapılan takviyeler sonucunda vücut enfeksiyon riskinden kurtulmaktadır. Ayrıca daha yoğun bir antrenman sürecine sağlıklı başlanmaktadır. Güvenilir yerlerden satın alınan supplement sayesinde sizde istediğiniz vücuda ve yoğun çalışma ortamında başarılı olmanız mümkün olacaktır. 

Arjinin Vücutta Üretilir Mi

Arjinin Vücutta Üretilir Mi?

Arjinin vücutta belli bir bölümü üretilen bir aminoasittir. Vücudumuzda %65lik bir bölümü üretimi sağlanmaktadır. Kalan kısmı ise besinler sayesinde vücuda alınmaktadır. Arjinin özellikle protein bakımından zengin olan besinlerde oldukça fazla bulunmaktadır. Vücudumuzda üretilen miktar yeterli olmamaktadır.  Bu sebepten dolayı dışarıdan vücuda alınması gerekmektedir. Protein satın al ise site üzerinden tercih edilebilmektedir.

Arjininler vücutta çok yararlı bir aminoasittir. Üzerinde çok sayıda araştırma gerçekleştirilmiştir. Araştırma sonucunda pek çok hastalıkta kullanılması gerektiği anlaşılmaktadır. Arjinin kullanımının vücut için en önemli faydasına bakıldığında vücutta kan dolaşımını arttırmasıdır. Ayrıca bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve detoks yeteneğinin artmasına yardımcı olmaktadır.  Vücutta arjinin açığını kapatmak için bazı takviyeler kullanılmaktadır. Bu takviye gıdaların içerisinde supplement takviye edici gıda bulunmaktadır.

Arjinin Üretimi

Arjinin vücutta fizyolojik yapının işleyişinde oldukça önemli bir yere sahiptir. Büyüme hormonlarının gelişiminde, bağışıklık sisteminin güçlenmesinde ve toksik atıkların vücuttan dışarıya atılmasında oldukça önemlidir. Bunun yanında vücuttaki kötü kolesterolü yok etmek için de arjininler kullanılmaktadır. 

Vücutta bulunan arjinin aminoasitin çok sayıda faydası bulunmaktadır. Arjinin vücut için oldukça hayati bir öneme sahiptir. Arjinin faydaları oldukça fazladır. Bunlara bakılacak olunursa;

  • Damar sertleşmesinin önüne geçerek kalp krizini engeller.
  • Vücutta iltihapla mücadele edebilmektedir.
  • Vücutta kan basıncının düşürülmesinde oldukça faydası bulunmaktadır.
  • Kaslarda oluşan ağrıların oluşmasını engellemektedir. Ayrıca vücutta tıkalı damarların açılmasına faydası bulunmaktadır.
  • Bağışıklığı güçlendirerek iltihap oluşumunu engellemektedir. 
  • Vücutta bulunan inflamasyonu  azaltarak yaşlanmayı geciktirmektedir. 

Vücutta bulunan arjininlerin faydası oldukça fazladır. Yapılan araştırmalar sürekli olarak yeni bulguları ortaya koymaktadır. Yani vücut için oldukça önemli olan arjinin vücut tarafından üretimi gerçekleşmemektedir.

Arjininin faydası oldukça fazla olduğu bilinmektedir. Vücuda gerekli olan arjinin alımı besinler ile sağlanmaktadır. Bunun yanında satın alınan supplement ile vücudun arjininlerin eksiği tamamlanabilir. Supplement ise vücudun üretemediği besinlerin dışardan alımını sağlamaktadır. Profesyonel olarak spor yapan kişilerde bu eksiklik oldukça fazladır. Bu sebepten dolayı vücudun üretemediği besinleri dışardan almak gerekmektedir. 

Supplementlerin her birinin farklı özelliği bulunmaktadır. her ne kadar farklı özelliklere sahip olsa da ortak özelliği vücudun onarımını gerçekleştirmektir. Sporcuların rekabetlerde başarılı bir sonuç alabilmek için supplement kullanımını gerçekleştirmektedirler. Supplement kullanımının bazı özellikleri bulunmaktadır. Bunlara bakılacak olunursa;

  • Kilo alma işlemini gerçekleştirir
  • Kilo verme işlemini gerçekleştirir
  • Vücudu fitleştirmek için kullanılmaktadır.
  • Vücutta performans arttırmak için kullanılmaktadır.

Supplement satın alma işleminde kişinin ihtiyacına göre kullanım şekli de değişmektedir. Günümüzde çok farklı olarak çeşidi bulunmaktadır. Ürünlerin kullanım şekli ve dozları içerisinde bulunan kullanım talimatlarında belirtilmektedir. Kullanan kişiler bu talimatları mutlaka okumalıdır. Böylece ihtiyacı olan kullanım miktarını gerçekleştirmektedir. Tüm bunların yanında doktorun gözetimi altında alınması gerekmektedir. Çünkü doz kullanım durumu yaşa göre, ihtiyaca göre farklılık göstermektedir. Supplement aminoasit kullanımından önce doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. 

Alışveriş sepeti kapat