Protein tozu nasıl hazırlanır

Lif Oranı Yüksek Yemekler

Diyet yaparken, yağ yakarken en yakın arkadaşımız lifli besinlerdir. Lifli besinler kan şekerinin dengelenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde ve ideal kiloya ulaşmakta oldukça yardımcı olmaktadır. Lif oranı sadece lifli gıdalarda değil aynı zamanda sebze, meyve ve baklagillerde çokça bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda diyet zamanında ve spor yaparken lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Diğer ürünlerin sabit tutulması durumunda oldukça hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca lifli besinler tansiyonunuzun da düşmesine yardımcı olmaktadır. Lif oranı oldukça yüksek olan bazı besinler bulunmaktadır. Hem diyet yapıp hem vücudunuzdaki vitamin dengelerini sağlamak için supplement satın al işlemi yapabilirsiniz. 

Lif Oranı Yüksek Besinler

Diyet yaparken besinlerinizdeki lif oranının yüksek olmasını istiyorsanız gıdalardan makarnayı eksik etmemeniz gerekmektedir. Brokoli ile pişirilen makarnanın içerisinde ortalama 13 gram kadar lif oranı bulunmaktadır. Bu sonuçta brokolili makarnayı lif oranı oldukça yüksek bir yemek yapmaktadır. 

Lifli besinler tüketim esnasında canınız peynir istemiş olabilir. Peyniri karnabahar yemeğinize ekleyebilirsiniz. Nişastalı besinler yerine düşük kaloriye sahip olan peynirler tüketebilirsiniz. Karnabahar yemeklerine yapacağınız peynir sosları ile hem lezzetli bir görünüm hem de lif kaynaklı besinler yapabilirsiniz.

Lif Kaynağı Bulunan Besinler

Bol lifli besin kaynaklarından birisi de kuşkonmazdır. Kuşkonmaz zeytinyağı ile pişirilip limon ile servis edilmektedir. Bu işlem yağsız bir şekilde protein almanın en etkili yöntemleri arasında yerini almaktadır. Yapmış olduğunuz bu yemek hem sizin protein almanızı sağlayacak hem de içerisinde her serviste 4 gram lif oranı barındıracaktır. Kuşkonmaz tüketemiyorsanız supplement satın alarak oluşan protein açığını kapatabilirsiniz. 

Lif kaynağı açısından oldukça zengin besinlerden birisi de sebze çorbasıdır. Fasulye, mercimek ve sarımsak ile hazırlanan bu çorba lif deposudur. Hem sağlık açısından hem de lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Yapmış olduğunuz sebze çorbasına bir parça tereyağı ve pişmiş balkabağını ekleyerek daha zengin hale getirebilirsiniz. Hazırlanan bu çorba içerisinde 10 gram kadar lif barındırmaktadır.

Diyet yaparken vücudumuzun ihtiyacı olan lif kaynağını karşılamak için güneşte kurutulmuş domatesten yardım alabiliriz. Güneşte kurutulmuş domates ile servis edilen ve içerisinde enginar ve şehriye bulunan tavukgöğsü lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Yapılan bu besin tam bir sporcu yemeğidir ve içerisinde 10 gram lif barındırmaktadır.

Sporcular ve diyet yapanlar için lifli besinler oldukça önemlidir. Bunu tamamlamanın pek çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Besinlerle ve supplement satın al ile bu eksiği tamamlayabiliriz. Tropikal meyvelerden hazırlanan salatalar da bu eksikliğin bir parçasıdır. Görünüş olarak da oldukça iştah açan tropikal salata lif kaynağı açısından oldukça fazla bir besindir. İçerisinde bulunan fındık, ahududu ve avokado sayesinde 7 gram lif kaynağı bulundurmaktadır. Spor yaparken ve diyet yaparken tüketilen besinlerin lif oranı açısından oldukça fazla olmasına dikkat etmelisiniz. 

L Karnitin

L Karnitin İçeren Besinler Nelerdir?

Sağlıklı bir yaşam için fazla kilolardan kurtulmak çok önemli bir adımdır. Bunun yanında estetik sebeplerle spor yapan kişiler için de düşük yağ oranı önemlidir. Fazla kilolardan kurtulmak ve düşük yağ oranlarını korumak için birçok yöntem bulunur. Bunların başında doğru beslenme programını uygulamak ve kalori sınırlamasına gitmek gelir. Ayrıca etkili kardiyo çalışmalarıyla kilo kaybını destekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra karnitin gibi besin takviyeleri de yağ yakımı konusunda oldukça popülerdir. L karnitin satın al işlemiyle siz de bu yağ yakımını destekleyici ürünlere sahip olabilirsiniz. L karnitini besin takviyeleri yoluyla elde edebileceğiniz gibi diyetle de alabilirsiniz. Peki karnitin içeren besinler nelerdir? L karnitini beslenme yoluyla da almak mümkün müdür? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

L karnitin hücrelerdeki mitokondriye yağ asitlerini enerji olarak taşımakta rol oynayan bir maddedir. Yağ asitleri karnitin sayesinde daha kolay şekilde enerjiye dönüşür. L karnitinin yağ yakımını olumlu şekilde etkilemesi de bu sebeptendir. İnsan vücudu lizin ve metiyonin amino asitlerini kullanarak karnitin sentezleyebilir. Buna ek olarak bazı besinler de belirli miktarda karnitin içerir. Bu besinler genellikle et ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerdir. Ancak yoğun miktarda l karnitine ulaşmanın en iyi yolu besin takviyeleridir. Bu besin takviyelerine sitemiz üzerinden L karnitin sipariş ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karnitin ürünlerinin vücuttaki etkileri ile yağ yakımını daha kolay hale getirebilirsiniz. Ancak besin takviyeleri kullanmak istemiyorsanız karnitin içeren besinlere bir göz atalım.

İçerdikleri L Karnitin İle Yağ Yakımını Destekleyen Besinler Nelerdir?

1. Et

Fitness sporu için proteinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kırmızı et, proteinin en iyi kaynakları arasındadır. Bunun yanında karnitin için en iyi besinsel kaynak kırmızı ettir. Yaklaşık 100-150 gramlık bir biftekte ortalama 56-162 mg l karnitin bulunur. 

2. Süt

Bir diğer karnitin kaynağı besin ise süttür. 1 bardak tam yağlı süt yaklaşık 8 mg l karnitin içerir. Bunun yanında süt iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. İçerdiği karnitin vücudun yağları enerji olarak kullanmasını destekler. Sütteki protein ve kalsiyum ise kas ve kemik sağlığı için iyi bir destektir.

3. Balık

Balık tüketmenin sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğunu biliriz. İçerdiği omega 3 yağları ve proteinden ötürü sporcular için idealdir. Bunun yanında balık da et ve süt gibi iyi bir karnitin kaynağıdır. Örneğin 100 gram morina balığı yaklaşık 4-7 mg l karnitin içerir.

4. Tavuk

Daha düşük yağlı bir seçenek olması nedeniyle sporcular protein kaynağı olarak genellikle tavuğu tercih eder. Protein içeriğinin yanında tavuk, karnitin açısından da iyi bir kaynaktır. Yaklaşık 100 gram tavukta 3-5 mg l karnitin vardır.

Alışveriş sepeti kapat