Vitaminler

Sinir Ve Kasların Sistemi İçin Hangi Vitaminler Gereklidir?

Sporda aradığınız sonuçlara ulaşmanız için sinir ve kas sistemi sağlığı oldukça önemlidir. Bunun yanında sağlıklı bir yaşam için de bu sistemlerin sağlığını korumak gerekir. Vücudumuzun tüm parçalarının birbiriyle uyum içinde olması bu sistemlerin sağlığı ve gelişiminden geçer. Spor ve egzersizle vücudumuzu dinç tutup fit bir görüntüye ulaşabiliriz. Sağlıklı bir diyetle de bunu destekleyip gelişimine katkı sağlayabiliriz. Yani her ne olursa olsun vitaminler vücut için gereklidir.

Bu katkıyı sağlarken vücudumzua ihtiyacı olan çeşitli besinleri yeterli miktarda aldığımıza emin olmalıyız. Makrobesinlerle diyetimizi şekillendirirken de mikrobesinlerle sinir ve kas sağlığımızı desteklemeliyiz.

Sinir ve Kas İçin Gerekli Vitaminler

Mikrobesinler vücudumuzda birçok görevi bulunan vitaminler ve mineraller gibi öğeleri kapsayan maddelerdir. Bu sayede vitamin ve minerallerin sağlığımızda makrobesinler kadar etkisi vardır. Sinir ve kas sistemlerimizin gelişiminde, kemik sağlığında vitaminler önemli rol oynar. İyi bir sinir ve kas sağlığı için vitaminlerin önemini çok iyi anlamalıyız. Peki sinir ve kas sistemlerimizin gelişiminde hangi vitamin hangi rolü oynar? Bu vitaminlerin sinir ve kas sağlığına etkileri nedir? Gelin hep birlikte bu soruları cevaplayalım.

Sinir ve kas sistemlerinin gelişimi için her şeyi düzeltecek mucizevi bir vitamin yoktur. Önemli olan tüm vitaminler yeterli miktarda aldığımızdan emin olmalıyız. Bu vitaminleri gerekli miktarda almamak kas gelişimimizde istediğimiz sonuca ulaşmayı engelleyebilir. Bunun yanında sağlığımızla ilgili de ciddi problemlere yol açabilir. Bunların önüne geçmek için hangi vitaminin ne işe yaradığını bilmek oldukça önemlidir.

1. D Vitamini

D vitamini yağda çözünen ve yaşamsal faaliyetlerimiz için oldukça önemli bir vitamindir. Bazı besinler bu vitamini içerse de yeterli miktarda güneşe maruz kalmak vücutta D vitamini üretimi için gereklidir. D vitamini kemik, sinir ve kas sağlığımız için çok önemlidir.

D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği ve bundan ötürü kemik erimesine sebep olabilir. Bu vitamin vücutta testosteron seviyelerini dolaylı yoldan destekler. Testosteron ise hepimizin bildiği gibi kas gelişiminde büyük öneme sahip bir hormondur. Dolayısıyla kas sisteminin sağlığı ve kas gelişiminde D vitamini büyük rol oynar.

2. C Vitamini

C vitamini turunçgillerde ve yeşil sebzelerde bol bulunan adını sık sık duyduğumuz bir vitaminler olarak bilinmektedir. Vitamininin sinir ve kas sistemlerinin gelişimine en büyük etkisi doku onarımını desteklemesidir.

Spor yapıyorsanız kaslarınızda zedelenmelere alışkınsınızdır. Bu zedelenmeler ve yırtılmaların onarılması için diyetinize yeterli C vitamini dahil etmeyi unutmayın. C vitamini aynı zamanda nöronların sağlığı için de önemlidir. Dolayısıyla sinir sistemi sağlığı için yeterli miktarda C vitamini tüketin.

3. B6 Vitamini

B6 vitamininin en önemli görevlerinden biri protein emilimindeki rolüdür. Protein ağırlıklı besinler tüketirken B6 vitamini sayesinde bunun emilimini kolaylaştırmış olursunuz.

Protein kas gelişiminde kilit öneme sahip besinlerden biridir. B6 vitamini protein emiliminin yanı sıra doku ve hücrelerin onarımına da katkı sağlar. Bununla birlikte B6 vitamini sinir ve kas sisteminiz için olmazsa olmazdır. Son olarak sitemizde bulacağınız Hardline Vitamin Mineral 120 tablet bu vitaminler ile vücudunuzu desteklemek için iyi bir seçim olacaktır.

vitamin

Spor Yapanların Mutlaka Alması Gereken 5 Vitamin

Sporda beslenmenin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliriz. Hem yüksek performans hem hızlı iyileşme ve gelişme için doğru şekilde beslenmek gerekir. Protein gibi makrobesinlerin yanında vitaminler gibi mikrobesinlerden de yeterince almalıyız. Bunun yanında özellikle sporcular için oldukça yararlı vitaminler vardır. Bu vitaminler hem hormonal dengeyi sağlamak hem de fiziksel performansı korumak için faydalıdır. Etkili bir beslenmenin yanında vitamin satın al yoluyla bu vitaminlerle vücudunuzu desteklemeye başlayabilirsiniz. Peki spor yapanların mutlaka alması gereken 5 vitamin hangileridir? Gelin hep birlikte bu önemli vitaminleri inceleyelim.

1. D Vitamin İle Kemik Sağlığınızı Destekleyin

Zorlayıcı antrenmanlar güçlü kemikler gerektirir. Dolayısıyla bir sporcu için vitamin ve mineraller yardımıyla kemik sağlığını desteklemek akıllıca olacaktır. Kemik sağlığını korumak için yeterli miktarda kalsiyum tüketmek gerektiğini çoğumuz biliriz. Ancak kalsiyumu etkili şekilde sindirmek için D vitamini’ne ihtiyacımız olduğunu pek bilmeyiz.

Sağlıklı kemikler için yeterli miktarda D vitamini almak çok önemlidir. Bu yüzden spor yapanların mutlaka alması gereken vitaminler arasındadır.

2. Protein Ve Yağ Metabolizması İçin B6 Vitamini

Düşük enerjinin birçok sebebi olabilir ama sporda tek bir sonucu vardır: başarısızlık. Yeterli egzersiz performansı için yağları ve proteinleri iyi şekilde sindirebilmek gerekir. Sindirimden sonra da vücudun etkili şekilde bu makrobesinleri kullanmaya başlaması lazımdır.

Protein ve yağların vücut tarafından kullanışlı hale gelmesi için B6 vitamin önemlidir. Yüksek fiziksel performans için gerekli olan B6 vitamini sporcular için önemli vitaminler arasındadır.

Vitamin

3. Kolajen Sentezi Ve Bağışıklık Sistemini Korumak İçin C Vitamini

Antrenman programınızın tam ortasında hasta olmaktan daha kötüsü yoktur. Yaklaşık bir hafta spordan uzak kalmanız gerekir ve bu programda gerilemeye sebep olur. Bu yüzden bağışıklık sistemini desteklemek spor için önemlidir.

C vitamini’nin bağışıklık sistemine katkılarını herkes bilir. Bunun yanında C vitamini kolajen sentezi için gerekir. Kolajen özellikle tendon sağlığı için faydalıdır. Sağlıklı eklemler ve güçlü bir bağışıklık sistemi için yeterli C vitamini almalısınız.

4. B1, B2, B3 ve B5 Vitaminleri Sayesinde Enerji Metabolizmasına Katkıda Bulunun

Tükettiğimiz besinlerin ATP’ye dönüşüp vücudun kullanmaya başlaması için bu vitaminlere ihtiyaç vardır. ATP egzersiz sırasında vücuda enerji sağlayan maddedir. Vücut bu maddeyi doğal olarak üretir ve üretimde bu B vitaminleri önem taşır.

Sporda aradığınız enerji seviyelerine ulaşmak ve korumak için bu vitaminleri yeteri kadar alın. B1, B2, B3 ve B5 vitaminleri ile enerji seviyenizi destekleyin. Sitemizdeki Hardline Vitamin Mineral 120 tablet ürünü ile vücudunuzu bu vitaminler yönünden destekleyebilirsiniz.

5. Hücresel Gelişme ve Daha İyi Fiziksel Performans İçin B12 Vitamin

Hücre yenilenmesi süreci sporda önemlidir. Çünkü egzersiz sonrası iyileşme için buna ihtiyaç duyarız. B12 vitamini vücudun bu yeni hücrelerdeki DNA’yı yapması için gerekir.

Aynı zamanda sinir hücrelerini korur. B12 vitamini sporcuların mutlaka alması gereken vitaminler arasındadır.

Alışveriş sepeti kapat