Vitaminler

Sinir Ve Kasların Sistemi İçin Hangi Vitaminler Gereklidir?

Sporda aradığınız sonuçlara ulaşmanız için sinir ve kas sistemi sağlığı oldukça önemlidir. Bunun yanında sağlıklı bir yaşam için de bu sistemlerin sağlığını korumak gerekir. Vücudumuzun tüm parçalarının birbiriyle uyum içinde olması bu sistemlerin sağlığı ve gelişiminden geçer. Spor ve egzersizle vücudumuzu dinç tutup fit bir görüntüye ulaşabiliriz. Sağlıklı bir diyetle de bunu destekleyip gelişimine katkı sağlayabiliriz. Yani her ne olursa olsun vitaminler vücut için gereklidir.

Bu katkıyı sağlarken vücudumzua ihtiyacı olan çeşitli besinleri yeterli miktarda aldığımıza emin olmalıyız. Makrobesinlerle diyetimizi şekillendirirken de mikrobesinlerle sinir ve kas sağlığımızı desteklemeliyiz.

Sinir ve Kas İçin Gerekli Vitaminler

Mikrobesinler vücudumuzda birçok görevi bulunan vitaminler ve mineraller gibi öğeleri kapsayan maddelerdir. Bu sayede vitamin ve minerallerin sağlığımızda makrobesinler kadar etkisi vardır. Sinir ve kas sistemlerimizin gelişiminde, kemik sağlığında vitaminler önemli rol oynar. İyi bir sinir ve kas sağlığı için vitaminlerin önemini çok iyi anlamalıyız. Peki sinir ve kas sistemlerimizin gelişiminde hangi vitamin hangi rolü oynar? Bu vitaminlerin sinir ve kas sağlığına etkileri nedir? Gelin hep birlikte bu soruları cevaplayalım.

Sinir ve kas sistemlerinin gelişimi için her şeyi düzeltecek mucizevi bir vitamin yoktur. Önemli olan tüm vitaminler yeterli miktarda aldığımızdan emin olmalıyız. Bu vitaminleri gerekli miktarda almamak kas gelişimimizde istediğimiz sonuca ulaşmayı engelleyebilir. Bunun yanında sağlığımızla ilgili de ciddi problemlere yol açabilir. Bunların önüne geçmek için hangi vitaminin ne işe yaradığını bilmek oldukça önemlidir.

1. D Vitamini

D vitamini yağda çözünen ve yaşamsal faaliyetlerimiz için oldukça önemli bir vitamindir. Bazı besinler bu vitamini içerse de yeterli miktarda güneşe maruz kalmak vücutta D vitamini üretimi için gereklidir. D vitamini kemik, sinir ve kas sağlığımız için çok önemlidir.

D vitamini eksikliği, kalsiyum eksikliği ve bundan ötürü kemik erimesine sebep olabilir. Bu vitamin vücutta testosteron seviyelerini dolaylı yoldan destekler. Testosteron ise hepimizin bildiği gibi kas gelişiminde büyük öneme sahip bir hormondur. Dolayısıyla kas sisteminin sağlığı ve kas gelişiminde D vitamini büyük rol oynar.

2. C Vitamini

C vitamini turunçgillerde ve yeşil sebzelerde bol bulunan adını sık sık duyduğumuz bir vitaminler olarak bilinmektedir. Vitamininin sinir ve kas sistemlerinin gelişimine en büyük etkisi doku onarımını desteklemesidir.

Spor yapıyorsanız kaslarınızda zedelenmelere alışkınsınızdır. Bu zedelenmeler ve yırtılmaların onarılması için diyetinize yeterli C vitamini dahil etmeyi unutmayın. C vitamini aynı zamanda nöronların sağlığı için de önemlidir. Dolayısıyla sinir sistemi sağlığı için yeterli miktarda C vitamini tüketin.

3. B6 Vitamini

B6 vitamininin en önemli görevlerinden biri protein emilimindeki rolüdür. Protein ağırlıklı besinler tüketirken B6 vitamini sayesinde bunun emilimini kolaylaştırmış olursunuz.

Protein kas gelişiminde kilit öneme sahip besinlerden biridir. B6 vitamini protein emiliminin yanı sıra doku ve hücrelerin onarımına da katkı sağlar. Bununla birlikte B6 vitamini sinir ve kas sisteminiz için olmazsa olmazdır. Son olarak sitemizde bulacağınız Hardline Vitamin Mineral 120 tablet bu vitaminler ile vücudunuzu desteklemek için iyi bir seçim olacaktır.

D Vitamini

D Vitamini ve Kas Gelişimi

Spora başlayanların akıllarındaki ilk sorulardan biri genellikle kas gelişimini hızlandırmak için yöntemlerdir. Pek çok insan kas gelişimini desteklemek için çeşitli yollara başvurabilir. Kas gelişiminde beslenmeyle vücudumuza aldığımız vitamin ve minerallerin önemi büyüktür. aynı zamanda vitaminler kas hücrelerimizle etkileşime girerek onların büyümesine ve gelişimine katkı sağlar. Peki D vitamini etkisi ve faktörleri nelerdir?

Spor rutinimizde makrobesin öğeleri ve kalori sayımı arasında kendimizi kaybederken vitamin alımını atlayabiliriz. Bu vitaminleri yeterince almazsak aynaya baktığımızda istediğimiz sonucu görmemiz için gerekli süre uzayabilmektedir. D vitamini de kas gelişimimizde önemli faktörlere sahip vitaminlerden biridir. Gelin D vitamininin kas gelişimine etkisini daha yakından inceleyelim. D vitamini yağda çözünen bir vitamin türüdür. Karaciğerde depolanarak magnezyum ve kalsiyumun emiliminde görev alır.

D Vitamini Etkileri

D vitamininin cilt hücrelerini beslemesinden bağışıklığı güçlendirmesine kadar bir çok faydası vardır. Özellikle de süt, yumurta ve yağlı balık türleri gibi yiyeceklerde olan D vitamin kas gelişiminde önemli bir role sahiptir. Her ne kadar D vitamini içeren gıdalar tüketsek de güneş ışığına maruz kalmadığımız sürece D vitaminini vücudumuza yeterince alamayız. Çünkü D vitamininin insan vücudu için temel kaynağı güneş ışığıdır. Güneş ışığına yeterince maruz kalmıyorsanız vitamin takviyeleri satın almak iyi bir fikir olabilmektedir.

1. D Vitamini Kas Fonksiyonunu Arttırır

Vücuttaki birçok fonksiyonun gerçekleşmesi için D vitamin önemli bir hormondur. Bununla birlikte sağlıklı işleyen bir vücut daha yüksek enerji seviyelerine sahip olacaktır. Düşük enerji seviyelerinin en yaygın sebeplerinden biri D vitamini eksikliğidir. Yeterli miktarda D vitamin alarak vücudunuzdaki önemli süreçleri destekleyebilirsiniz. D vitamini destekleri ile kas fonksiyonunu arttırarak kas gelişimini destekleyebilirsiniz.

2. D Vitamin Testosteron Seviyelerini Destekler ve Anabolik Etkileri Olabilir

Düşük testosteron seviyeleri günümüzde birçok erkeğin sıkıntı çektiği bir sorundur. D vitamin eksikliği testosteron problemlerine sebep olabilmektedir. Bu vitamin testosteron seviyelerinin artmasına yardımcı olabilir. Testosteron kas gelişimi için en önemli hormonlardan biridir. Protein sentezini arttırarak kas gelişimi sürecini destekler. D vitaminde testosteron seviyelerini destekleyerek kas gelişimine yardımcı olabilir.

3. D Vitamin Sağlıklı Ve Güçlü Kemikler İçin Gereklidir

Güçlü kemikler ağır ve sert antrenmanlar için gerekir. Kemik sağlığının korunması kas gelişimini de destekler. Aynı zamanda D vitamin vücudun kalsiyumu absorbe etmesinde rol oynar. Kalsiyum da kemik gelişimi ve sağlığı için gereklidir. Yeterli miktarda D vitamini ile vücudunuzu destekleyerek daha sağlıklı kemiklere sahip olabilirsiniz. Daha sağlıklı ve güçlü kemikler ile antrenman veriminizi arttırabilirsiniz. Dolayısıyla D vitamin sayesinde pek çok farklı yoldan kas gelişimini destekleyebilirsiniz. Olimp Vita Mineral Multiple Sport 60 kapsül ürünü D vitamininin yanında diğer vitaminleri de almak için iyi bir takviyedir. Bu ürün ile vücudunuzun vitamin ihtiyacını destekleyebilirsiniz. Yeterli miktarda vitamin alarak daha fit ve daha sağlıklı olmak yolunda büyük bir adım atabilirsiniz.

Alışveriş sepeti kapat