Protein tozu nasıl hazırlanır

Lif Oranı Yüksek Yemekler

Diyet yaparken, yağ yakarken en yakın arkadaşımız lifli besinlerdir. Lifli besinler kan şekerinin dengelenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde ve ideal kiloya ulaşmakta oldukça yardımcı olmaktadır. Lif oranı sadece lifli gıdalarda değil aynı zamanda sebze, meyve ve baklagillerde çokça bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda diyet zamanında ve spor yaparken lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Diğer ürünlerin sabit tutulması durumunda oldukça hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca lifli besinler tansiyonunuzun da düşmesine yardımcı olmaktadır. Lif oranı oldukça yüksek olan bazı besinler bulunmaktadır. Hem diyet yapıp hem vücudunuzdaki vitamin dengelerini sağlamak için supplement satın al işlemi yapabilirsiniz. 

Lif Oranı Yüksek Besinler

Diyet yaparken besinlerinizdeki lif oranının yüksek olmasını istiyorsanız gıdalardan makarnayı eksik etmemeniz gerekmektedir. Brokoli ile pişirilen makarnanın içerisinde ortalama 13 gram kadar lif oranı bulunmaktadır. Bu sonuçta brokolili makarnayı lif oranı oldukça yüksek bir yemek yapmaktadır. 

Lifli besinler tüketim esnasında canınız peynir istemiş olabilir. Peyniri karnabahar yemeğinize ekleyebilirsiniz. Nişastalı besinler yerine düşük kaloriye sahip olan peynirler tüketebilirsiniz. Karnabahar yemeklerine yapacağınız peynir sosları ile hem lezzetli bir görünüm hem de lif kaynaklı besinler yapabilirsiniz.

Lif Kaynağı Bulunan Besinler

Bol lifli besin kaynaklarından birisi de kuşkonmazdır. Kuşkonmaz zeytinyağı ile pişirilip limon ile servis edilmektedir. Bu işlem yağsız bir şekilde protein almanın en etkili yöntemleri arasında yerini almaktadır. Yapmış olduğunuz bu yemek hem sizin protein almanızı sağlayacak hem de içerisinde her serviste 4 gram lif oranı barındıracaktır. Kuşkonmaz tüketemiyorsanız supplement satın alarak oluşan protein açığını kapatabilirsiniz. 

Lif kaynağı açısından oldukça zengin besinlerden birisi de sebze çorbasıdır. Fasulye, mercimek ve sarımsak ile hazırlanan bu çorba lif deposudur. Hem sağlık açısından hem de lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Yapmış olduğunuz sebze çorbasına bir parça tereyağı ve pişmiş balkabağını ekleyerek daha zengin hale getirebilirsiniz. Hazırlanan bu çorba içerisinde 10 gram kadar lif barındırmaktadır.

Diyet yaparken vücudumuzun ihtiyacı olan lif kaynağını karşılamak için güneşte kurutulmuş domatesten yardım alabiliriz. Güneşte kurutulmuş domates ile servis edilen ve içerisinde enginar ve şehriye bulunan tavukgöğsü lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Yapılan bu besin tam bir sporcu yemeğidir ve içerisinde 10 gram lif barındırmaktadır.

Sporcular ve diyet yapanlar için lifli besinler oldukça önemlidir. Bunu tamamlamanın pek çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Besinlerle ve supplement satın al ile bu eksiği tamamlayabiliriz. Tropikal meyvelerden hazırlanan salatalar da bu eksikliğin bir parçasıdır. Görünüş olarak da oldukça iştah açan tropikal salata lif kaynağı açısından oldukça fazla bir besindir. İçerisinde bulunan fındık, ahududu ve avokado sayesinde 7 gram lif kaynağı bulundurmaktadır. Spor yaparken ve diyet yaparken tüketilen besinlerin lif oranı açısından oldukça fazla olmasına dikkat etmelisiniz. 

İsolate protein tozu nedir

Hacim Kazanmak İçin Nasıl Spor Yapılmalıdır?

Vücut geliştirmede hacim kazanmak pek çok sporcunun hedefleri arasındadır. Bu hedefe en kısa şekilde ulaşmak için spor konusunda doğru yöntemler izlemek gerekir. Bunun yanında etkili beslenme programı ile vücudun kas gelişim sürecini desteklemek önemlidir. Peki hacim kazanmak için nasıl spor yapılmalıdır? Hacim kazanmak isteyen sporcular nelerden kaçınmalı ve nelere yönelmelidir? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

Hacim Kazanmak

Hacim kazanmak konusunda diyet ve spor en önemli iki faktördür. Diyet konusunda yeterli kalori ve protein tüketmek ve sağlıklı bir diyet uygulamak gerekir. Konu antrenmanlar olunca da belirli yöntemleri kullanarak hacim kazanmayı kolaylaştırabilirsiniz. Sizler için derlediğimiz ipuçlarıyla daha kolay hacim kazanabilirsiniz.

1. Vücut Geliştirme Konusunda İyi Bir Temeliniz Olduğundan Emin Olun

Hacim kazanmaya odaklanmadan önce güç seviyenizi yükseltmeniz büyük fayda sağlayacaktır. Estetik bir görünümü hedefliyorsanız öncelikle iyi bir temel oluşturmalısınız. Öncelikle güç antrenmanları yaparak bu temeli oluşturmaya başlayın. Egzersizlerde doğru form kullandığınızdan emin olarak ileride oluşabilecek sakatlanmaların şimdiden önüne geçin. Farklı spor rutinleri hakkında araştırma yaparak size en uygun olanını seçin. Vücudunuzu spora alıştırın ve hacim kazanmak için çalışmaya hazırlanın.

2. Doğru Ağırlığı ve Tekrar Aralığını Seçin

Farklı tekrar aralıkları farklı hedefler konusunda gelişmenizi sağlar. 1 ile 5 arası tekrar sayısı vücudunuzu güç konusunda, 12 ve üzeri tekrar ise dayanıklılık konusunda geliştirir. Söz konusu hacim olduğu zaman 6 ile 12 tekrar arası idealdir. Bunun yanında düşük veya aşırı yüksek değil ortalama ağırlıklar kullanmalısınız. Estetik konuda gelişim için egzersiz sırasında kaslarınızı hissetmeniz de önemlidir. “Zihin-kas bağlantısı”nı doğru şekilde kurarak daha iyi şekilde hacim kazanabilirsiniz.

3. Egzersiz İçin Yeterli Fiziksel Enerjiniz Olmasına Dikkat Edin

Yüksek fiziksel enerji seviyeleri vücut geliştirmede tüm hedefler için gereklidir. Hacim için yapacağınız çalışmalarda set sayıları da artmaktadır. Bu nedenle yüksek enerji seviyeleri özellikle hacim kazanmakta öneme sahiptir. Bunun için performans ve güç arttırıcı ürünler kullanmayı düşünebilirsiniz. Performans ve güç ürünleri satın al işlemiyle bu ürünlere kolaylıkla ulaşabilirsiniz. Bu sayede yeterli enerji seviyelerini koruyarak hacim kazanma hedeflerinize daha kolay ulaşabilirsiniz.

4. Ne Eksik Ne Fazla; Optimal Seviyede Egzersiz Yapın

Hacim kazanırken aşırı fazla yada az çalışmaktan kaçının. Çünkü az miktarda çalışırsanız yeterli gelişim gösteremez, çok çalışırsanız da sürantrenman durumu yaşarsınız. İki durumda da hacim kazanma hedeflerinize ulaşmanız zorlaşacaktır. Bu nedenle en optimal seviyede antrenman yapmaya özen gösterin.

5. Hacim Kazanma Antrenmanlarınızı Desteklemekte Beslenmenin Önemini Unutmayın

Hacim kazanırken antrenmanın yanında beslenme de çok önemlidir. Bu nedenle yeterli miktarda besin öğesi ve kalori tüketmelisiniz. Beslenme yeterli gelmediği zaman hacim kazandırıcı ürünleri kullanabilirsiniz. Kilo ve hacim kazandırıcı ürünler satın al yoluyla bu ürünlere kolayca ulaşın. sonuç olarak antrenmanlarınızı doğru yöntemlerle destekleyerek hedeflediğiniz hacimli kaslara ulaşın.

Multivitamin

Multivitamin Spordan Önce Mi Sonra Mı Kullanılmalıdır?

Spora yeni başlayan herkes için beslenme düzeninin çok önemli bir yeri vardır. Sporcular vücutları için gerekli enerji hesabını yapıp hedeflerine ulaşırken bu doğrultuda bir diyet oluşturmalıdır. Çünkü spor ile diyet el ele ilerleyen ve ayrı düşünemeyeceğimiz bir ikilidir. Spor vücudun fit kalmasını desteklerken, diyet de vücudumuzu gerekli besin öğeleriyle beslememizi sağlar. Beslenme için sağlıklı besinler etrafında şekillendirdiğimiz bir diyet oluşturmadan spordan %100 verim alamayız. Diyetimizde karbonhidrat, yağ ve protein gibi makrobesinleri bulundurmalı, mineraller ve multivitamin de unutmamalıyız.

Vitaminlerin ve Multivitamin Kullanımının Sporcular İçin Önemi

Vitaminler diyetimizin aslında çok önemli ama oldukça sık es geçilen bir basamağıdır. Çünkü vitaminler vücudumuz için en az makrobesinler kadar büyük önem taşır. Örneğin D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra testesteronun östrojene dönüşmesini engeller. Böylece testesteron sayesinde kas dokularını yenilenmesi ve gelişmesini kolaylaştırır. C vitamini ise taşıdığı antioksidan özellik ile kas hücrelerini hasarlardan korur. Kasların gelişimine katkıda bulunarak kas ve kemik sistemlerini desteklemede önemli bir rol oynar. Kolajen oluşumunu destekleyerek kemik, kas hatta cilt sağlığımızı korur.

E vitamini vücudumuza bilerek veya bilmeyerek aldığımız toksik maddelerin atımına yardımcı olur. B vitaminleri ise sporcu diyetlerinde yüksek miktarda tükettiğimiz proteinin metabolizması için gereklidir. Bu vitaminler ve daha bir çok vitamin vücudumuz için tahmin ettiğimizden daha büyük öneme sahiptir.

Vücudumuzda çeşitli sistemlerin çalışması için olmazsa olmaz bu vitaminler genel sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Bu sebepten spor ve diyet sürecinde bu vitaminlerin alımını asla göz ardı etmemeliyiz. Spor ve diyet ikilisi arasında gidip gelirken vücudumuz için gerekli vitaminleri almada zorluk çekebiliriz. İşte multivitaminler de tam olarak burda devreye girer. Multivitamin beslenme programımızda atladığımız vitaminleri doğrudan almamıza olanak sağlayan takviyelerdir. Sitemizdeki Olimp Gold Omega 3 Sport Edition 120 kapsül ürünü bu takviyelere iyi bir örnektir. Peki multivitaminleri spordan önce mi sonra mı almalıyız? Multivitaminlerden mümkün olan en yüksek verimi ne şekilde alabiliriz?

Multivitamin

Multivitaminler Takviyesi Spordan Önce Mi Yoksa Sonra Mı Kullanmalıyız?

Hiç sporunuzun bitimine doğru kendinizi oldukça yorgun ve halsiz hissettiniz mi? Cevabınız evet ise bunun sebebi multivitaminleri spordan önce almamış olmanız olabilir. Multivitaminleri spordan önce almak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde spor sırasında da vücudunuza katkı sağlayacak bu vitaminleri vücudunuza sağlamış olursunuz.

Ancak vitaminleri alma zamanı birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Kullandığınız vitaminlerin türü, spor yaptığınız saat gibi etkenleri düşünmelisiniz. Örneğin yağda çözünen vitaminleri (A, D, E ve K) almak için en iyi zaman akşam yemeğidir. Suda çözünen vitaminleri ise vücut en iyi şekilde aç karna sindirir. Bunun yanında kullandığınız multivitamin özellikle egzersiz performansını destekleme amaçlı olabilir. Bu tür bir ürünü spor öncesi kullanmak gerekir.

Multivitamin ürünü kullanıyorsanız size en uygun zaman neyse o zaman almak en iyisidir. Eğer ürünün paketinde özel bir kullanım şekli yazıyorsa da bu talimatları uygulayın.

Alışveriş sepeti kapat