Gece Yemek Yemeyi Nasıl Önleriz?

Gün içerisinde az besin tüketip gece evinize geldiğiniz zaman da daha fazla yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce yemek yeme alışkanlığı olan kişiler araştırıldığı zaman çalışma temposunda çok stresli oldukları görülmektedir. Vücutta stres sonucunda oluşan kortizol hormonu açığa çıkmaktadır. Bu da sizin aç olmanızı tetiklemektedir. 

Gün içerisinde oluşan tempodan dolayı besin alımı sınırlandırılmaktadır. Evinize geldiğiniz zaman ise bu durum yemek yeme nöbetlerinin başlamasına neden olmaktadır. Oluşan bu atakların en etkili yöntemi ise stresi yok etmenizdir. Ayrıca salatalık, domates, yeşillik gibi ürünler ile de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilirsiniz. Oluşan bu açlık hissi bir süre sonra ortadan kalkacaktır. 

Akşam oluşan açlığın bir diğer sebebi ise düzensiz ve yetersiz beslenmenizden kaynaklanmaktadır. Öğle yemekleri ve akşam yemekleri arasında herhangi bir ürün tüketmemenizden dolayı gece acıkmalar ortaya çıkmaktadır. Vücutta oluşan protein açığını ve karbonhidrat eksikliğini tamamlamak için supplement satın al işlemi gerekmektedir. Bu satın aldığınız supplement gıda takviyesinin yanında yoğurt ve meyve ile tamamlayabilirsiniz. 

Neden Gece Yemek İhtiyacı Duyarız?

Gün içerisinde sağlık br şekilde beslendiniz. Fakat gün sonunda eve geldiğinizde kendinizi çok aç hissedebilirsiniz. Stres, yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı vücutta protein ve sağlıklı olan yağlar yerine vücut fazla karbonhidrat tüketimi gerçekleştirmektedir. 

Akşam yemeğinden sonra yatana kadar olan süre oldukça kritik bir süredir. Çünkü büyüme hormonu gibi hormonların salgılandığı süre bu zamanlardır. Bu zamanda beslenme şekli de kas yapınızı da oldukça fazla etkilemektedir. 

Gece yemek yeme ihtiyacını karşılamak için bazı faydalı besinler yapmanız mümkündür. Bunlardan birisi de kazein proteinli pudinktir. Gece oluşan açlık hissini yok etmek için bu pudingi tüketebilirsiniz. Vücutta oldukça yavaş bir şekilde sindirimi gerçekleşmektedir. Bunun yanında sporcular için oldukça önemli olan kaslara da uyku sırasında yavaş yavaş amino asit göndermektedir. 

Kazein tozunun bir diğer kullanım şekli de jöle ile kullanımıdır. Jöle ile karıştırılması uyku esnasında kaslarınıza oldukça fayda sağlayacaktır. Kullanacağınız ürünlerin miktarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz jölenin içerisine bir veya iki kaşık kazein tozunu ilave ederek tüketebilirsiniz. Tüketilen her porsiyonun protein miktarına dikkat etmelisiniz. 

Vücutta yavaş şeklide sindirilen besinlerin kan şekerini yükseltmediğini bilmekteyiz. Bunun yanında gece yemek yeme ihtiyacını da oldukça azaltmaktadır. Çözülen lifli besinler midenin daha geç boşalmasını sağlayacaktır. Böylece geceleri yemek yeme ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Gece yatmadan önce alınan lifli besinler tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Gece oluşan açlık hissini gidermekte hangi besini tercih edeceğinizde kararsız kalırsanız lifli besinleri tercih etmelisiniz. Tüm bu besinlerin yanında vücudun ihtiyacı olan protein açığını supplement satın al işlemi ile tamamlayabilirsiniz. Böylece gece açlık hissi ortadan kalkıp kaslarınızın da güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Vitamin Takviyesi

Sporcular Vitamin Takviyesi Almalı Mı?

Sporda takviye kullanımı oldukça yaygın bir uygulamadır. Sporcular öncelikle beslenme programlarına dikkat etmelidir. Çünkü vücudun işlevlerini yapması için gerekli tüm besin öğelerini yeterli miktarda almak gerekir. Bunun yanında vitamin satın al işlemiyle beslenme programınızı destekleyebilirsiniz. Peki sporcular vitamin takviyesi almalı mıdır?

Vitaminlerin Vücutta Görevleri ve Besinsel Kaynakları

Sağlıklı kişiler için vitamin takviyesi kullanmak tamamen kişisel bir tercihtir. Çünkü vitaminleri öncelikle sağlıklı beslenme yoluyla almaya çalışmak gerekir. Vücudun doğal olarak alışkın olduğu vitamin kaynağı besinlerdir. Bundan dolayı besinler yoluyla gerekli vitaminleri almak vücudun bu vitaminleri daha iyi sindirmesine yardımcı olabilir.

Bunun yanında eksiklik duyduğunuz vitaminler yönünden vücudunuzu desteklemek için vitamin sipariş edebilirsiniz. Vitaminler açısından vücudunuzu destekleyerek spor sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

Her besin öğesi gibi tüm vitaminlerin vücutta belirli görevleri vardır. Bazı vitaminler özellikle sporcu beslenmesi açısından ekstra önem taşır. Bu mikrobesinlerin vücuttaki görevleri ve besinsel kaynaklarını öğrenerek kararınızı daha iyi verebilirsiniz. Şimdi gelin vitamin takviyesi öncesi besin kaynaklarını inceleyelim ve öğrenelim.

Vitamin Takviyesi
  • A vitamini göz sağlığı, üreme, bağışıklık ve büyümede rol oynar. Peynir, yumurta, havuç ve ıspanak gibi besinlerden alabiliriz.
  • D vitamini kalsiyum emilimi ve kemik sağlığı için gereklidir. Balık ve ciğer gibi besinlerde olsa da bu vitamini temel olarak direkt güneş ışığına çıkarak alırız.
  • E vitamini hücreleri korur ve antioksidan özelliği vardır. Badem, fıstık gibi kuruyemişlerde ve ıspanak, brokoli gibi sebzelerde vardır.
  • K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik gelişimi için gerekir. Fermente besinler yoluyla K vitamini alabiliriz. Genellikle birçok kişi yeterli miktarda K vitamini tüketmez.
  • B vitaminlerinin enerji metabolizması gibi işlevleri vardır. Et, süt ve balık gibi besinlerde B vitaminleri vardır.
  • B9 ve B12 vitaminleri hücresel gelişimde önemli rol oynar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye B9 vitamini için iyi birer kaynaktır. B12 vitaminini hayvansal gıdalardan alırız.
  • C vitamini bağışıklık sistemi ve kolajen sentezi için önemlidir. Aynı zamanda antioksidan görevi vardır. Portakal, çilek gibi meyveler ve biber gibi sebzeler C vitamini kaynağıdır.

Vitamin Takviyesi İhtiyaç Duyulur Mu?

Vitamin takviyesi almak doktor önerisi olmadığı sürece her sporcunun kendi tercihidir. Bazen belirli vitaminler yönünden eksiklik çekebilirsiniz. Ayrıca kimi zaman beslenme yoluyla her vitamini almak zor olabilir. Bir vitamin eksikliğiniz varsa bunu doktora giderek öğrenebilirsiniz. Enerji düşüklüğü ve yorgunluk gibi problemleriniz varsa bunun kaynağı vitamin eksikliği olabilmektedir.

Tüm besin öğelerinden yeterli miktarda almak için sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda vitamin takviyeleri kullanmak iyi bir fikir olabilir. Sitemizde bulacağınız Olimp Vita Mineral Multiple Sport 60 kapsül ürünü sporcuların kullanımına uygundur. Bu ve diğer vitamin ürünleri ile vücudunuzun sağlıklı ve fit olmasını destekleyebilirsiniz.

Alışveriş sepeti kapat