Arjinin İmmün Sistemini Nasıl Etkiler?

Arjinin immün kelimesinin anlamına bakıldığı zaman canlıdaki hastalıklara karşı bir savunma mekanizması görevinde bulunduğu görülmektedir. Vücutta bulunan patojenleri, tümörlü hücreleri tanıyıp onların yok olmasını sağlamaktadır. Yani vücudu hastalıklara karşı koruyan bir savunma mekanizmasıdır. 

Vücudumuzda bulunan bağışıklık sistemi vücuda girmeye çalışan tüm maddeleri tanımaktadır. Bu maddeleri ayrıştırır, kötü olanları yok eder. Çok hassas bir yapıya sahiptir. Vücutta bulunan protein ve aminoasit gibi birbirine çok benzeyen iki yapı taşını da ayırt edebilmektedir. 

Arjinin ise vücudumuzun belirli bir bölümünün üretildiği bir amino asittir. Vücutta %65 kadar bir arjinin üretimi gerçekleşmektedir. Bu üretilen miktar vücudumuz için yeterli olmadığından dolayı dışardan takviye alınması gerekmektedir. Bu takviyeleri ise supplement satın al işlemi yaprak sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuzda eksik kalan arjinin miktarını tamamlamış olursunuz.

Sporcularda uzun ve şiddetli şekilde gerçekleştirilen egzersizler sonucunda immün hücre fonksiyonlarının bozulmasına neden olabilmektedir. Sporcunun uygun olmayan veya yetersiz bir şekilde beslenmesinden dolayı immün fonksiyonları etkilenmektedir.  Vücutta bulunan immün fonksiyonunu korumak için ise dengeli bir şekilde diyet yapılmalı ve protein, karbonhidrat ve bazı vitaminler alınmalıdır. 

Sporcularda Arjinin İmmün Sistem

Arjinin vücudun birçok fizyolojik işlevi yerine getirmesi için gerekli olan bir yapı taşıdır. Bu süreçlere bakıldığı zaman hormon salgılanması, büyüme hormonunda artış olması ve vücutta bulunan zehirli atıkların atılmasıdır. Ayrıca vücutta bulunan bağışıklık sisteminin de güçlenmesinde oldukça önemlidir. 

Arjinin vücut geliştirme dünyasının en iyi bilinen özelliklerinin arasında ise nitrojen tutma özelliğine sahip olmasıdır. Damar genişletme ve protein sentezinde de görev almaktadır. Bunların yanında sporcuların kas kütlelerini büyütmek içinde gerekli olduğuna inanılmaktadır. Bu sebeplerden dolayı sporcular vücutlarındaki eksik kalan arjinin takviyelerini tamamlamak isterler. Bu takviyeyi de supplement satın alarak gerçekleştirirler. Arjinin takviyelerinin kullanımı oldukça kolaydır. Genellikle öğünler arasında kullanılması önerilmektedir. 

İmmün sisteme bakıldığında ise vücuda giren yabancı maddeleri tanımlamak için görevlidir. Yoğun olarak çalışan sporcularda enfeksiyon riski oldukça fazlalaşmaktadır. Egzersiz sonucunda çıkan bu sonuç genel olarak genel olarak egzersiz esnasında çıkan bir adrenalin ve stres hormonlarının sebep olduğu düşünülmektedir. Yapılan egzersizler sonucunda oluşan immün eksikliğini iyileştirmek için gerekli gıda takviyeleri alınabilmektedir. 

Sporcularda egzersiz sonucunda oluşan immün seviyesinin normal düzeye çıkmasını sağlamak için besinsel destek alınması gerekmektedir. Alınan besin desteklerinin yapılan egzersizler için oldukça önemli olduğu bilinmektedir. Sporcular vücutta oluşan bu arjinin ve immün eksikliklerini supplement satın alarak takviye edebilmektedirler. Gerekli olan takviyelerin yapılmasının ardından vücutta egzersiz sonucunda herhangi bir yıkım yaşanmamaktadır. Yapılan takviyeler sonucunda vücut enfeksiyon riskinden kurtulmaktadır. Ayrıca daha yoğun bir antrenman sürecine sağlıklı başlanmaktadır. Güvenilir yerlerden satın alınan supplement sayesinde sizde istediğiniz vücuda ve yoğun çalışma ortamında başarılı olmanız mümkün olacaktır. 

Alışveriş sepeti kapat