Doping İlaç Kullanımı

Olimpiyatlar ve Doping İlaç Kullanımı

Olimpiyatlar çok eski tarihlere dayanan spor müsabakalarıdır. Bu müsabakalarda sporcular beceri, güç ve performanslarını göstermek için yarışırlar. Çalışma etiklerini ve doğal fiziksel güçlerini sergilerler. Fiziksel gücün zirvesi kabul ettiğimiz bu sporcuların hepimize örnek olmasını bekleriz. Bu yüzden olimpiyatlarda doping ilaç kullanımı tabu bir konudur.

Doping ilaçlar spor performansını ve kas gelişimini doğal limitlerin üzerine çıkarır. Bunun yanında çeşitli doping ilaçlar yağ yakımı ve definasyon süreçlerini de destekler. Vücutta güçlü etkileri olduğundan ve gerçekten etkili olduklarından dolayı haksız rekabet olarak kabul edilirler.

Doping ilaçlar normal olarak elde edemeyeceğimiz sonuçlara ulaşmamızı sağlarlar. Doğru şekilde kullanarak bu maddelerle fitness sürecini farklı bir seviyeye çıkarmak mümkündür. Fitness sürecini destekleyecek bu maddelere doping satın al yoluyla sitemizden ulaşabilirsiniz. Ancak doping ürünleri kullanmanın riskli olduğunu ve önce doktorunuza danışmanız gerektiğini unutmayın. Ayrıca olimpik bir müsabakaya girmeyi düşünüyorsanız bu iyi bir fikir olmayabilir.

Doping ilaç kullanımı kuvvetli etkileri onları haksız rekabet olarak görmemize neden olur. Peki hangi ilaçları doping ilacı olarak görürüz? Kreatin ve protein tozu destekleri gibi maddeler doping midir?

Doping İlaç Kullanımı

Olimpiyatlarda Ne Tür Maddeleri Doping Olarak Kabul Ederiz?

Rakiplerine karşı haksız rekabet oluşturmak istemeyen olimpik sporcular doping ilaç kullanımı konusunda dikkatli olmalıdır. Ancak hangi maddelerin doping olduğu konusunda kafa karışıklığı oluşabilir. Çünkü sporcuların kullandığı kreatin, protein tozu gibi birçok destekleyici ürün vardır. Fakat bunlar doping maddesi değil yalnızca sporu destekleyici ürünlerdir. Fitness hedeflerine ulaşmada faydalı olsalar da doping ilaçları kadar etkili değillerdir.

Doping maddeler sporda doğal limitlerin üzerinde sonuçlara ulaştırma potansiyeli olan maddelerdir. Anabolik steroidler, bazı uyarıcı ilaçlar, peptid hormonlar gibi maddeler doping ilacıdırlar. Örneğin, Pfizer Genotropin ürünü doping ilaçları kategorisindedir. Narkotik analjezikler, diüretikler ve kannaboidleri de olimpiyatlarda doping olarak kabul ederiz.

Bu maddelerin neler olduğunu öncelikle Dünya Anti-Doping Ajansı listeler. Ardından Uluslararası Olimpiyat Komitesi ve Uluslararası Spor Federasyonları bu listeleri inceler ve onaylar. Doping ilaçlarının neler olduğunu her yıl Dünya Anti-Doping Ajansı günceller. Bu kuruluş bu maddeleri belirlerken üç önemli kriteri dikkatlice inceler. Bu kriterlerin üçünden ikisini sağlayan maddeleri doping sayarız:

  • Performansta artış veya artma potansiyeli sağlaması.
  • Sporcunun sağlığında bozulmaya sebep olması veya bozulma potansiyeli oluşturması.
  • Maddenin kullanımının spor ruhuna aykırı olması.

Olimpiyatlarda Doping İlaç Kullanımı Yasak Mıdır?

Önceden de belirttiğimiz gibi doping kullanmak sporcular arasında haksız rekabet oluşturabilir. Dolayısıyla olimpiyatlarda saydığımız kuruluşların belirttiği doping maddelerini kullanmak yasaktır. Kan ve idrar testleri ile olimpiyat kuruluşları doping kullanan sporcuları tespit eder. Bir sporcunun doping kullandığı belli olunca onu büyük cezalar beklemektedir.

Tüm bunlara rağmen bazı profesyonel ve amatör sporcular doping kullanmayı sürdürür. Doping ilacı satın al yöntemiyle bu ürünlere erişim sağlarlar. Bu güçlü ilaçların yardımı ile fiziksel performans seviyelerini arttırırlar.

Alışveriş sepeti kapat