Kas Güçlendiren 5 Vitamin Takviyesi

Kas Güçlendiren 5 Vitamin Takviyesi

Kas gelişimi kişinin sağlıklı bir vücut, güzel görünme ve güçlenme gibi isteklerinin sonucunda kaslarını geliştirmek için başlıca sebeplerin arasında yer almaktadır. Vücudumuzda bulunan kasları geliştirme işlemi aslında kolay bir işlem değildir. Zaman içerisinde kasların üzerindeki gelişim yavaşlamaya başlamaktadır. Bunun devamında kas gelişmesi durur ve ilerleme kaydedemez duruma gelir. Kas gelişiminin devam etmesi için beslenme düzenine, antrenman programlarına ve vitamin takviyesi alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kasları güçlendirme konusunda vitaminler özellikle performans artışını sağlamaktadır. 

Kas Gelişimi İçin Vitamin Takviyesi

Vücutta bulunan kasları geliştirmek için kişilerin kullanabileceği pek çok vitamin bulunmaktadır. Alınan vitaminler ile hızlı bir şekilde kas gelişimi gerçekleşmektedir. Bu vitaminler ise;

 • D vitamini
 • B12 vitamini
 • B6 vitamini
 • C vitamini

Omega – 3 vitamini kullanılmaktadır. Ancak bu vitaminler kullanacak olan kişilerin herhangi bir hastalığa sahip olup olmadıklarına göre kullanılması gerekmektedir. 

D vitamini; bu vitamini vücudumuza güneş yolu ile vücudumuza almaktayız. Kemik gelişimini doğrudan etkilemektedir. Güneş görmeyen bir ortamda çalışan kişilerde vücut D vitaminini temin edememektedir. Bu sebepten dolayı vücudundaki kas ve kemik gelişimine vitamin takviyesi olarak vücuda dışarıdan d vitamini alınmaktadır. Fakat devamlı güneşin altında bulunan kişilerinde vücuda D vitaminini yeterli miktarda sağlayamadığı da unutulmamalıdır. Vücudunuzda bulunan bu eksikliği öğrenebilmek için doktorunuzdan tahlil istemeniz gerekmektedir. Ayrıca vücutta bulunan D vitamininin fazla olması da zararlı olduğu unutulmamalıdır.

B12 Vitamini; bu vitamin genellikle süt, peynir ve balık gibi gıdalarda bulunmaktadır. B12 vitamini eksikliği genellikle vegan beslenen kişilerde oldukça fazla görülmektedir. Bu durumda olan kişiler B12 vitamini takviyesini almaları gerekmektedir. B12 vitamini eksikliği vücutta kas gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Vücuttaki kana oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapısına katıldığı için oldukça önemlidir. Eksikliği durumunda vücuda dışarıdan vitamin takviyesi ile alınması gerekmektedir.

B6 Vitamini; vücudumuzda bulunan B vitaminlerinin hepsi kas gelişimi için oldukça önemli vitaminlerdir. Sporcular vücudun daha aktif ve daha dayanıklı olmasını sağlamak için bu vitamini vücutlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu vitamin genellikle muz, yağlı balık ve nohuttan elde edilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan bu vitamini gün içerisinde alamamaları durumunda mutlaka takviye edici vitaminler kullanmaları gerekmektedir. 

C Vitamini; vücudumuzda doku onarımı konusunda etkili olan bir vitamindir. Genellikle turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Genellikle vücutta eksikliği az rastlanılmaktadır. Spor esnasında genellikle kasların yapısında zedelenme olur. Bu zedelenme C vitamini sayesinde onarılmaktadır. 

Omega-3 Vitamini; vücutta bulunan bu vitamin boy uzamasında, kilo alımı gibi durumlarda kullanılmaktadır. Sporcular ise antrenmanlar sonucunda oluşan kas ağrılarını en aza indirmek için kullanmaktadır. Eksikliği kişilerin günlük rutininden çıkmasına neden olmaktadır. Omega 3 kas ağrılarını en aza indirmektedir. Ayrıca kas gelişiminde de vücuda büyük katkı sağlamaktadır. 

Vitamin Takviyesi

Sporcular Vitamin Takviyesi Almalı Mı?

Sporda takviye kullanımı oldukça yaygın bir uygulamadır. Sporcular öncelikle beslenme programlarına dikkat etmelidir. Çünkü vücudun işlevlerini yapması için gerekli tüm besin öğelerini yeterli miktarda almak gerekir. Bunun yanında vitamin satın al işlemiyle beslenme programınızı destekleyebilirsiniz. Peki sporcular vitamin takviyesi almalı mıdır?

Vitaminlerin Vücutta Görevleri ve Besinsel Kaynakları

Sağlıklı kişiler için vitamin takviyesi kullanmak tamamen kişisel bir tercihtir. Çünkü vitaminleri öncelikle sağlıklı beslenme yoluyla almaya çalışmak gerekir. Vücudun doğal olarak alışkın olduğu vitamin kaynağı besinlerdir. Bundan dolayı besinler yoluyla gerekli vitaminleri almak vücudun bu vitaminleri daha iyi sindirmesine yardımcı olabilir.

Bunun yanında eksiklik duyduğunuz vitaminler yönünden vücudunuzu desteklemek için vitamin sipariş edebilirsiniz. Vitaminler açısından vücudunuzu destekleyerek spor sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

Her besin öğesi gibi tüm vitaminlerin vücutta belirli görevleri vardır. Bazı vitaminler özellikle sporcu beslenmesi açısından ekstra önem taşır. Bu mikrobesinlerin vücuttaki görevleri ve besinsel kaynaklarını öğrenerek kararınızı daha iyi verebilirsiniz. Şimdi gelin vitamin takviyesi öncesi besin kaynaklarını inceleyelim ve öğrenelim.

Vitamin Takviyesi
 • A vitamini göz sağlığı, üreme, bağışıklık ve büyümede rol oynar. Peynir, yumurta, havuç ve ıspanak gibi besinlerden alabiliriz.
 • D vitamini kalsiyum emilimi ve kemik sağlığı için gereklidir. Balık ve ciğer gibi besinlerde olsa da bu vitamini temel olarak direkt güneş ışığına çıkarak alırız.
 • E vitamini hücreleri korur ve antioksidan özelliği vardır. Badem, fıstık gibi kuruyemişlerde ve ıspanak, brokoli gibi sebzelerde vardır.
 • K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik gelişimi için gerekir. Fermente besinler yoluyla K vitamini alabiliriz. Genellikle birçok kişi yeterli miktarda K vitamini tüketmez.
 • B vitaminlerinin enerji metabolizması gibi işlevleri vardır. Et, süt ve balık gibi besinlerde B vitaminleri vardır.
 • B9 ve B12 vitaminleri hücresel gelişimde önemli rol oynar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye B9 vitamini için iyi birer kaynaktır. B12 vitaminini hayvansal gıdalardan alırız.
 • C vitamini bağışıklık sistemi ve kolajen sentezi için önemlidir. Aynı zamanda antioksidan görevi vardır. Portakal, çilek gibi meyveler ve biber gibi sebzeler C vitamini kaynağıdır.

Vitamin Takviyesi İhtiyaç Duyulur Mu?

Vitamin takviyesi almak doktor önerisi olmadığı sürece her sporcunun kendi tercihidir. Bazen belirli vitaminler yönünden eksiklik çekebilirsiniz. Ayrıca kimi zaman beslenme yoluyla her vitamini almak zor olabilir. Bir vitamin eksikliğiniz varsa bunu doktora giderek öğrenebilirsiniz. Enerji düşüklüğü ve yorgunluk gibi problemleriniz varsa bunun kaynağı vitamin eksikliği olabilmektedir.

Tüm besin öğelerinden yeterli miktarda almak için sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda vitamin takviyeleri kullanmak iyi bir fikir olabilir. Sitemizde bulacağınız Olimp Vita Mineral Multiple Sport 60 kapsül ürünü sporcuların kullanımına uygundur. Bu ve diğer vitamin ürünleri ile vücudunuzun sağlıklı ve fit olmasını destekleyebilirsiniz.

Alışveriş sepeti kapat