Protein Satın Al: Protein Açısından Zengin Diyet Önerileri

Yüksek proteinli diyet listesinin sadece et ve et ürünlerinden oluştuğunu düşünüyorsanız bu haberimizi okumadan geçmeyin! Protein satın al işleminin ardından ise protein diyetine başlayabilirsiniz.

Proteinler, insan vücudu için faydalı olan moleküllerdir. Vücudun işlevi, kontrolü ve organların yapısı açısından oldukça gereklidir. Deri, protein, saç, kemik ve kas gibi vücudun neredeyse her organında bulunabilmektedir. Protein açısından zengin diyet önerilerine bakıldığı zaman yağsız kırmızı et, süt, yumurta, ton balığı, kuru fasulye, tavuk gögsü ve yeşil mercimek gibi besinlerin tüketilmesi tavsiye ediliyor.

Protein Satın Al: Yüksek oranda protein içeren besinler ise şu şekilde sıralanıyor:

Yağsız Kırmızı Et: Yağsız kırmızı et en iyi protein kaynaklarından biridir. İçerisinde çinko, demir, selenuyum gibi vitaminler yer alır. Kırmızı et, faydalı bir diyetin parçası olabilmektedir. Fakat biliçnçli tüketilmesi gerekmektedir. Çünkü yüksek oranda kırmızı et tüketimi, başta kanser olmak üzere kolestrol gibi hastalıklara davetiye çıkarabilmektedir. Dolayısıyla kırmızı et tüketimi azaltılmalı ve protein olarak tavuk ve balık gibi ürünler tercih edilir.

Süt: Süt, insan vücudu için yararlı bir besindir. Yüksek seviyede protein içeren süt, kalsiyum ve fosfor açısıdan oldukça zengindir. 

Yeşil Mercimek: Yeşil mercimek, lif ve mineral yönünden oldukça zengin bir besin kaynağıdır. Bunun yanı sıra mercimek önemli bir protein kaynağıdır. Mercimek yüksek seviyede çinko, demir, magnezyum ve potasyum içerir.

Tavuk Göğsü: İyi bir protein kaynağı olan tavuk, özellikle spor yapan kişiler tarafından yaygın olarak tüketilmektedir. Yüksek proteinli besinler, yağ yakmaya, kas oluşumunu hızlandırmaya ve kasları korumaya yardımcı olur. Yağsız bir protein kaynağı olan tavuk gögüsü, vücudun ihtiyaç duyduğu proteini tek başına karşılayabilir. 

Yumurta: Yumurta, sağlıklı yağ ve yüksek protein değerine sahip bir gıda türüdür. Büyük bir yumurtanın sarısında ve beyazında yaklaşık olarak 7 gram protein bulunur. Bir adeti 74 kalori olan yumurta A, B, D, ve E vitiminleri yönünden son derece zengindir. Düşük kalori içermesine rağmen yumurta, insan vücudunun ihtiyacı olan tüm besinlere sahiptir. Buna ek olarak yumurta tüketimi, kilo verme ve kilo korumaya destek olur.

Ton Balığı: Ton balığı, protein yönünden oldukça zengindir. Bununla birlikte ton balığı, potasyum, kalsiyum, çinko, fosfor ve selenyum içerir. Yüksek protein ve düşük kalori içeren ton balığı, kilo vermek isteyen kişilerin öncelikli tercihlerinden birisi olabilmektedir. Yeme isteğinin azalması ve tokluk hissinin artmasını sağlayan ton balığı, protein açısından zengin olan diyetlerden biridir. Ton balığı aynı zamanda iyi bir omega 3 kaynağıdır. Omega 3, beyin, göz ve kalp sağlığı için gerekli olan besinlerin başında gelir.

Kuru Fasulye: Yüksek protein değerine sahip olan baklagiller demir, lif ve potasyum yönünden zengindir. Metabolizmayı hızlandırma konusunda da fayda sağlayan kuru fasulye, et yemeklerinine yerin tercih edilebilmektedir. Bunların yanı sıra kemik yapısını ve sindirim sistemini güçlendiren bu besinler, düzenli tüketildiği taktirde vücut için fayda sağlar. Aynı zamanda kırmızı etin vücuda sağladığı besinlerin büyük bir kısmını kuru fasulyeden tek başına karşılayabilirsiniz.

Protein Satın Al: Protein Diyetinin Faydaları Nelerdir?

Protein satın al yöntemi kolay diyet yapmanıza olanak sağlar. Beslenme ağırlıklı kişilerin gün içerisinde daha az açlık hissettiği bilinmektedir. Diyetin ne kadar faydalı olduğunu öğrenmek istiyorsanız bu yazımızı okuyabilirsiniz. İşte protein açısından zengin diyet önerileri!

  • Kahvaltıda yüksek protein içeren besinler tüketmeniz halinde gün boyu kendinizi enerjik hissedebilir ve uzun süre tok kalabilirsiniz. 
  • Gün içerisinde protein ağırlıklı beslenen kişilerin geceleri yemek yeme isteği ortadan kalkar. Yani protein içerikli gıdalar sizin tok kalmanızı kolaylaştırır.
  • Proteinler, metabolizmayı hızlandırır ve yağ yakımına katkı sağlar. Düzenli ve bilinçli protein tüketimi insan sağlığına büyük fayda sağlar.
  • Uzun süre tokluk hissi verir ve kalori ihtiyacını minimum seviyeye indirir.
  • Proteinler, kas kütlesinin oluşmasına ve bunların korunmasına yardımcı olur. Bununla birlilte kilo verme aşamasında da oluşması muhtemel kas kayıplarının önüne geçer.
  • Protein içeren besinler kemikleri korur ve yaşlanmayı geciktirir. Özellikle bu kategoride yer alan kişilerin günlük olarak protein tüketmesi gerekiyor.
  • Bağışıklık sistemini güçlendiren proteinler aynı zamanda kötü kolestrolü ve yüksek tansiyonu düşürür.
  • Sporla yapan kişilerin günlük tüketmesi gereken protein miktarı normal insanlara göre daha fazladır. Dolayısıyla protein ağırlıklı beslenen sprocular hem kolay kilo verebilir hem de uzun süre aç kalabilmektedir.

Günlük Protein Tüketimi Ne Kadar Olmalı?

Sağlıklı bir bireyin yaşamını sürdürebilmesi için günlük ortalama 60 ile 100 gram protein tüketmesi gereklidir. Bir kişi, günlük tüketmesi gereken proteini almadığı taktirde kas dokusu zayıflamaya başlar. Bunun sonucu olarak ise ciddi sağlık sorunları ortaya çıkabilmektedir.

Protein satın al yöntemi, sağlıklı yaşam için ihtiyaç duyulan temel besin gruplarından biridir. Vücudun normal işlevini sürdürebilmesi için her gün protein tüketilmesi gerekir. Vücuttaki kasların kendini yenileyebilmesi açısından önemli rol oynayan proteinler, özellikle sporcular için ayrı bir öneme sahiptir. Dolayısıyla protein diyeti, kas oluşumuna ve korunmasına yardımcı olması sebebiyle birçok sporcu tarafından uygulanır. Besin değeri yüksek protein diyeti uygulayan sporcular, normalden daha fazla kas kütlesi elde ederek oluşması muhtemel kas kaybının da önüne geçer.

Protein diyeti, protein konusunda zengin olan besinlerin gün içerisinde yeterli hatta yüksek miktarda alınması ile oluşturulan bir beslenme programıdır. Beslenmenin eksik kaldığı ve protein açığının olduğu durumlarda protein tozu tüketilerek diyete devam edilebilmektedir.

Protein Satın Al ve tüketim

Bir kişinin günlük tükettiği kalori miktarı yeterli düzeyde ise kişi ideal kilosuna ulaşır. Tüketilen kalori miktarının fazla olması durumunda ise birey gittikçe şişman bir görünüm kazanmaya başlar. Bu nedenle şişmanlamanın arkasında yatan en büyük sebep fazla kalori tüketimidir. Kalori alırken farklı kaynaklara ihtiyaç duyarız. Karbonhidratlar, proteinler ve yağlar temel kalori kaynağı olarak bilinmektedir.

Protein diyeti konusunda yapılan araştırmalara bakıldığında, bu diyetin kısa süreli uygulanması tavsiye edilmektedir. Kısa süre zarfında yoğun olarak uygulanmasından dolayı, metabolizmanın görevi artabilmektedir. Protein diyetleri, genelde 15 gün ile 1 ay arasında uygulanır. Metabolizma şoku nedeniyle kilo verme süreci 4 ay devam edebilmektedir. Protein satın al işleminin hemen ardından karbonhidrat tüketimi ya tamamen bırakılır ya da en düşük seviyelerde tutulur. Böyle bir durumda günlük kalori ihtiyacının nereydese tamamı proteinlerden elde edilmektedir. Protein tüketiminin artması halinde ise kan şekeri daha düzenli hale gelir. Sonuç olarak kişinin kilo verme süreci hız kazanır.

Proteinler kemik, kas ve kan gibi dokuların büyümesi gibi durumlarda daha fazla enerji hisseder. Proteinler sindirilirken yağ ve karbonhidrata göre daha yüksek enerji harcanmaktadır. Bununla birlikte protein değeri yüksek diyetlerin daha kolay bir şekilde kilo verdiği bilinmektedir.

Protein satın al işleminin ardından sizde kas kütlenizi kolayca arttırabilir ve hayalini kurduğunuz görünüme sahip olabilirsiniz. Unutmayın! Protein satın al işlemi güvenli ve bilindik mağazalardan yapılmalıdır. Aksi taktirde hem sağlığınızdan olabilir hem de paranızı dolandırıcılara kaptırabilirsiniz.

Alışveriş sepeti kapat