Beslenme

Gece Yemek Yemeyi Nasıl Önleriz?

Gün içerisinde az besin tüketip gece evinize geldiğiniz zaman da daha fazla yeme ihtiyacı duyabilirsiniz. Geceleri yatmadan önce yemek yeme alışkanlığı olan kişiler araştırıldığı zaman çalışma temposunda çok stresli oldukları görülmektedir. Vücutta stres sonucunda oluşan kortizol hormonu açığa çıkmaktadır. Bu da sizin aç olmanızı tetiklemektedir. 

Gün içerisinde oluşan tempodan dolayı besin alımı sınırlandırılmaktadır. Evinize geldiğiniz zaman ise bu durum yemek yeme nöbetlerinin başlamasına neden olmaktadır. Oluşan bu atakların en etkili yöntemi ise stresi yok etmenizdir. Ayrıca salatalık, domates, yeşillik gibi ürünler ile de uzun süre tok kalmanıza yardımcı olabilirsiniz. Oluşan bu açlık hissi bir süre sonra ortadan kalkacaktır. 

Akşam oluşan açlığın bir diğer sebebi ise düzensiz ve yetersiz beslenmenizden kaynaklanmaktadır. Öğle yemekleri ve akşam yemekleri arasında herhangi bir ürün tüketmemenizden dolayı gece acıkmalar ortaya çıkmaktadır. Vücutta oluşan protein açığını ve karbonhidrat eksikliğini tamamlamak için supplement satın al işlemi gerekmektedir. Bu satın aldığınız supplement gıda takviyesinin yanında yoğurt ve meyve ile tamamlayabilirsiniz. 

Neden Gece Yemek İhtiyacı Duyarız?

Gün içerisinde sağlık br şekilde beslendiniz. Fakat gün sonunda eve geldiğinizde kendinizi çok aç hissedebilirsiniz. Stres, yorgunluk ve uykusuzluktan dolayı vücutta protein ve sağlıklı olan yağlar yerine vücut fazla karbonhidrat tüketimi gerçekleştirmektedir. 

Akşam yemeğinden sonra yatana kadar olan süre oldukça kritik bir süredir. Çünkü büyüme hormonu gibi hormonların salgılandığı süre bu zamanlardır. Bu zamanda beslenme şekli de kas yapınızı da oldukça fazla etkilemektedir. 

Gece yemek yeme ihtiyacını karşılamak için bazı faydalı besinler yapmanız mümkündür. Bunlardan birisi de kazein proteinli pudinktir. Gece oluşan açlık hissini yok etmek için bu pudingi tüketebilirsiniz. Vücutta oldukça yavaş bir şekilde sindirimi gerçekleşmektedir. Bunun yanında sporcular için oldukça önemli olan kaslara da uyku sırasında yavaş yavaş amino asit göndermektedir. 

Kazein tozunun bir diğer kullanım şekli de jöle ile kullanımıdır. Jöle ile karıştırılması uyku esnasında kaslarınıza oldukça fayda sağlayacaktır. Kullanacağınız ürünlerin miktarlarını kendinize göre ayarlayabilirsiniz. Hazırlamış olduğunuz jölenin içerisine bir veya iki kaşık kazein tozunu ilave ederek tüketebilirsiniz. Tüketilen her porsiyonun protein miktarına dikkat etmelisiniz. 

Vücutta yavaş şeklide sindirilen besinlerin kan şekerini yükseltmediğini bilmekteyiz. Bunun yanında gece yemek yeme ihtiyacını da oldukça azaltmaktadır. Çözülen lifli besinler midenin daha geç boşalmasını sağlayacaktır. Böylece geceleri yemek yeme ihtiyacı ortadan kalkacaktır. Gece yatmadan önce alınan lifli besinler tok kalmanıza yardımcı olacaktır. Gece oluşan açlık hissini gidermekte hangi besini tercih edeceğinizde kararsız kalırsanız lifli besinleri tercih etmelisiniz. Tüm bu besinlerin yanında vücudun ihtiyacı olan protein açığını supplement satın al işlemi ile tamamlayabilirsiniz. Böylece gece açlık hissi ortadan kalkıp kaslarınızın da güçlenmesine yardımcı olabilirsiniz. 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın