Beslenme, Supplement

Kas Güçlendiren 5 Vitamin Takviyesi

Kas Güçlendiren 5 Vitamin Takviyesi

Kas gelişimi kişinin sağlıklı bir vücut, güzel görünme ve güçlenme gibi isteklerinin sonucunda kaslarını geliştirmek için başlıca sebeplerin arasında yer almaktadır. Vücudumuzda bulunan kasları geliştirme işlemi aslında kolay bir işlem değildir. Zaman içerisinde kasların üzerindeki gelişim yavaşlamaya başlamaktadır. Bunun devamında kas gelişmesi durur ve ilerleme kaydedemez duruma gelir. Kas gelişiminin devam etmesi için beslenme düzenine, antrenman programlarına ve vitamin takviyesi alımına dikkat edilmesi gerekmektedir. Kasları güçlendirme konusunda vitaminler özellikle performans artışını sağlamaktadır. 

Kas Gelişimi İçin Vitamin Takviyesi

Vücutta bulunan kasları geliştirmek için kişilerin kullanabileceği pek çok vitamin bulunmaktadır. Alınan vitaminler ile hızlı bir şekilde kas gelişimi gerçekleşmektedir. Bu vitaminler ise;

  • D vitamini
  • B12 vitamini
  • B6 vitamini
  • C vitamini

Omega – 3 vitamini kullanılmaktadır. Ancak bu vitaminler kullanacak olan kişilerin herhangi bir hastalığa sahip olup olmadıklarına göre kullanılması gerekmektedir. 

D vitamini; bu vitamini vücudumuza güneş yolu ile vücudumuza almaktayız. Kemik gelişimini doğrudan etkilemektedir. Güneş görmeyen bir ortamda çalışan kişilerde vücut D vitaminini temin edememektedir. Bu sebepten dolayı vücudundaki kas ve kemik gelişimine vitamin takviyesi olarak vücuda dışarıdan d vitamini alınmaktadır. Fakat devamlı güneşin altında bulunan kişilerinde vücuda D vitaminini yeterli miktarda sağlayamadığı da unutulmamalıdır. Vücudunuzda bulunan bu eksikliği öğrenebilmek için doktorunuzdan tahlil istemeniz gerekmektedir. Ayrıca vücutta bulunan D vitamininin fazla olması da zararlı olduğu unutulmamalıdır.

B12 Vitamini; bu vitamin genellikle süt, peynir ve balık gibi gıdalarda bulunmaktadır. B12 vitamini eksikliği genellikle vegan beslenen kişilerde oldukça fazla görülmektedir. Bu durumda olan kişiler B12 vitamini takviyesini almaları gerekmektedir. B12 vitamini eksikliği vücutta kas gelişimini olumsuz yönde etkilemektedir. Vücuttaki kana oksijen taşıyan kırmızı kan hücrelerinin yapısına katıldığı için oldukça önemlidir. Eksikliği durumunda vücuda dışarıdan vitamin takviyesi ile alınması gerekmektedir.

B6 Vitamini; vücudumuzda bulunan B vitaminlerinin hepsi kas gelişimi için oldukça önemli vitaminlerdir. Sporcular vücudun daha aktif ve daha dayanıklı olmasını sağlamak için bu vitamini vücutlarında bulundurmaları gerekmektedir. Bu vitamin genellikle muz, yağlı balık ve nohuttan elde edilmektedir. Vücudun ihtiyacı olan bu vitamini gün içerisinde alamamaları durumunda mutlaka takviye edici vitaminler kullanmaları gerekmektedir. 

C Vitamini; vücudumuzda doku onarımı konusunda etkili olan bir vitamindir. Genellikle turunçgiller ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur. Genellikle vücutta eksikliği az rastlanılmaktadır. Spor esnasında genellikle kasların yapısında zedelenme olur. Bu zedelenme C vitamini sayesinde onarılmaktadır. 

Omega-3 Vitamini; vücutta bulunan bu vitamin boy uzamasında, kilo alımı gibi durumlarda kullanılmaktadır. Sporcular ise antrenmanlar sonucunda oluşan kas ağrılarını en aza indirmek için kullanmaktadır. Eksikliği kişilerin günlük rutininden çıkmasına neden olmaktadır. Omega 3 kas ağrılarını en aza indirmektedir. Ayrıca kas gelişiminde de vücuda büyük katkı sağlamaktadır. 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın