Kas Yapmak İçin Tüketilmesi Gereken Protein Miktarı Nedir

Kas Yapmak İçin Tüketilmesi Gereken Protein Miktarı Nedir?

İnsan vücudu sürekli olarak kendini yenileyen bir makine gibi çalışmaktadır. Gün içerisinde sürekli olarak yeni doku üretimi yapmaktadır. Bu yeni dokuların üretimini sağlamak için ise vücuda alınan besinler kullanılmaktadır. Düzenli şekilde spor yapanlar ve özellikle vücut geliştirmek için spor yapanlar beslenmelerine biraz daha dikkat etmeleri gerekmektedir. Yapılan sporda kasların gelişimi için yoğun şekilde antrenmanlar yapılmaktadır. Bu antrenmanlar esnasında kaslarda küçük yırtılmalar meydana gelmektedir. Buradaki asıl amaç ise kasların yırtılmasını sağlayarak yeni kasların üretilmesini sağlamaktır. 

Vücut kas geliştirme işlemi düzenli ve yoğun bir beslenme şeklinden sonra meydana gelmektedir. Vücutta kas yapmak için beslenme programında protein, karbonhidratların sporcuların gereksinimleri doğrultusunda alınması gerekmektedir. 

Sporcular Ne Kadar Protein Alır?

Proteinler kas dokunun yapı taşı olarak bilinmektedir. Sağlıklı bir sporcunun günlük alması gereken protein miktarı 0.8g dır. Sporcularda ise fazla olan bir protein ihtiyacı görülmektedir. Bu durum ise antrenmanın şiddetine, süresine, cinsiyetine göre farklılık göstermektedir. Sporcunun antrenman esnasında sakatlanması durumunda ise protein alımında değişiklik olabilmektedir. Bu durumda vücudun ihtiyacı olan proteinler açığı fazla olmaktadır. 

Vücuda yetersiz şekilde protein alınması durumunda ise karbonhidratlar da proteinlerde enerji kaynağına dönüşebilmektedir. Bunun sonucunda da sporcunun proteine ihtiyacı artmış durumdadır. 

Yapılan antrenmanlar sonucunda vücudun ihtiyacı olan proteinler kilo başına 0,25 veya 0,3 gram gibi farklılıklar göstermektedir. Sporcunun gün içerisinde proteinlerin alımını besinlerle düzenli bir şekilde gerçekleştirmesi gerekmektedir. Böylece günlük protein eksikliği karşılanmış olacaktır. Sonraki antrenmana başlamadan önce dokuların sürekli olarak yenilenmesine yardımcı olacaktır.

Antrenmandan sonra açığa çıkan proteinin eksikliğini tamamlamak için uykudan 30 dakika öncesinde alınan proteinler vücudun toparlanmasına katkıda bulunmaktadır. Böylece kas protein sentezinde artış görülmektedir. Bilindiği gibi süt proteini uykudan önce alınması gereken proteinlerdendir. Vücutta kas yapımını uzun vadede desteklemektedir. 

Antrenman sonrasında kas yapmak isteyen sporcular genellikle proteinli besinlere yüklenmektedir.  Bu durum tamamen yanlıştır. Antrenman sonrasında yemek yememek protein sentezini kısıtlamaktadır. Bu durum da kas yapımı engellenmektedir. Ayrıca vücuda fazla olarak alınan proteinler de yağ olarak depolanmaktadır.  Bu durum da sporcu için oldukça olumsuz bir sonuçtur. 

Antrenmanlardan önce ve sonrasında ise kasların gelişmesine yardımcı olan besinleri seçmeniz gerekmektedir. Bu besinler;

  • Yumurta 
  • Tavuğun veya hindinin göğsü
  • Ton balığı

Kuru baklagiller beslenme listenizde yer almalıdır. Vücudunuzda kas oluşturma işlemi için proteinler açısından daha zengin besinler tüketmeniz gerekmektedir. Antrenmanların sonucunda doğru bir beslenme şekli ile 2 saat içerisinde kaslarındaki glikojen kendini yenilemektedir. Araştırmalar sonucunda antrenmanlardan 15- 30 dakika içerisinde protein tüketiminin gerçekleştirilmesi gerektiği söylenilmektedir. Bu da antrenmandan sonra ideal bir öğünde protein ve karbonhidrat alımının birlikteliğinin oldukça önemli olduğunu göstermektedir. Böylece vücudun yapılanması ve büyüme ihtiyaçları karşılanmış olmaktadır. 

Bir cevap yazın