Beslenme, Supplement

L Karnitin İçeren Besinler Nelerdir?

L Karnitin

Sağlıklı bir yaşam için fazla kilolardan kurtulmak çok önemli bir adımdır. Bunun yanında estetik sebeplerle spor yapan kişiler için de düşük yağ oranı önemlidir. Fazla kilolardan kurtulmak ve düşük yağ oranlarını korumak için birçok yöntem bulunur. Bunların başında doğru beslenme programını uygulamak ve kalori sınırlamasına gitmek gelir. Ayrıca etkili kardiyo çalışmalarıyla kilo kaybını destekleyebilirsiniz. Bunun yanı sıra karnitin gibi besin takviyeleri de yağ yakımı konusunda oldukça popülerdir. L karnitin satın al işlemiyle siz de bu yağ yakımını destekleyici ürünlere sahip olabilirsiniz. L karnitini besin takviyeleri yoluyla elde edebileceğiniz gibi diyetle de alabilirsiniz. Peki karnitin içeren besinler nelerdir? L karnitini beslenme yoluyla da almak mümkün müdür? Bu soruların cevaplarını yazımızda bulacaksınız.

L karnitin hücrelerdeki mitokondriye yağ asitlerini enerji olarak taşımakta rol oynayan bir maddedir. Yağ asitleri karnitin sayesinde daha kolay şekilde enerjiye dönüşür. L karnitinin yağ yakımını olumlu şekilde etkilemesi de bu sebeptendir. İnsan vücudu lizin ve metiyonin amino asitlerini kullanarak karnitin sentezleyebilir. Buna ek olarak bazı besinler de belirli miktarda karnitin içerir. Bu besinler genellikle et ve süt ürünleri gibi hayvansal besinlerdir. Ancak yoğun miktarda l karnitine ulaşmanın en iyi yolu besin takviyeleridir. Bu besin takviyelerine sitemiz üzerinden L karnitin sipariş ederek rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Karnitin ürünlerinin vücuttaki etkileri ile yağ yakımını daha kolay hale getirebilirsiniz. Ancak besin takviyeleri kullanmak istemiyorsanız karnitin içeren besinlere bir göz atalım.

İçerdikleri L Karnitin İle Yağ Yakımını Destekleyen Besinler Nelerdir?

1. Et

Fitness sporu için proteinin ne kadar önemli olduğunu hepimiz biliyoruz. Kırmızı et, proteinin en iyi kaynakları arasındadır. Bunun yanında karnitin için en iyi besinsel kaynak kırmızı ettir. Yaklaşık 100-150 gramlık bir biftekte ortalama 56-162 mg l karnitin bulunur. 

2. Süt

Bir diğer karnitin kaynağı besin ise süttür. 1 bardak tam yağlı süt yaklaşık 8 mg l karnitin içerir. Bunun yanında süt iyi bir protein ve kalsiyum kaynağıdır. İçerdiği karnitin vücudun yağları enerji olarak kullanmasını destekler. Sütteki protein ve kalsiyum ise kas ve kemik sağlığı için iyi bir destektir.

3. Balık

Balık tüketmenin sağlıklı bir yaşam için ne kadar önemli olduğunu biliriz. İçerdiği omega 3 yağları ve proteinden ötürü sporcular için idealdir. Bunun yanında balık da et ve süt gibi iyi bir karnitin kaynağıdır. Örneğin 100 gram morina balığı yaklaşık 4-7 mg l karnitin içerir.

4. Tavuk

Daha düşük yağlı bir seçenek olması nedeniyle sporcular protein kaynağı olarak genellikle tavuğu tercih eder. Protein içeriğinin yanında tavuk, karnitin açısından da iyi bir kaynaktır. Yaklaşık 100 gram tavukta 3-5 mg l karnitin vardır.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın