Beslenme, Diyet Yemekleri, Supplement

Lif Oranı Yüksek Yemekler

Protein tozu nasıl hazırlanır

Diyet yaparken, yağ yakarken en yakın arkadaşımız lifli besinlerdir. Lifli besinler kan şekerinin dengelenmesinde, kolesterolün düşürülmesinde ve ideal kiloya ulaşmakta oldukça yardımcı olmaktadır. Lif oranı sadece lifli gıdalarda değil aynı zamanda sebze, meyve ve baklagillerde çokça bulunmaktadır.

Yapılan araştırmalar sonucunda diyet zamanında ve spor yaparken lifli besinlerin tüketimi arttırılmalıdır. Diğer ürünlerin sabit tutulması durumunda oldukça hızlı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olmaktadır. Ayrıca lifli besinler tansiyonunuzun da düşmesine yardımcı olmaktadır. Lif oranı oldukça yüksek olan bazı besinler bulunmaktadır. Hem diyet yapıp hem vücudunuzdaki vitamin dengelerini sağlamak için supplement satın al işlemi yapabilirsiniz. 

Lif Oranı Yüksek Besinler

Diyet yaparken besinlerinizdeki lif oranının yüksek olmasını istiyorsanız gıdalardan makarnayı eksik etmemeniz gerekmektedir. Brokoli ile pişirilen makarnanın içerisinde ortalama 13 gram kadar lif oranı bulunmaktadır. Bu sonuçta brokolili makarnayı lif oranı oldukça yüksek bir yemek yapmaktadır. 

Lifli besinler tüketim esnasında canınız peynir istemiş olabilir. Peyniri karnabahar yemeğinize ekleyebilirsiniz. Nişastalı besinler yerine düşük kaloriye sahip olan peynirler tüketebilirsiniz. Karnabahar yemeklerine yapacağınız peynir sosları ile hem lezzetli bir görünüm hem de lif kaynaklı besinler yapabilirsiniz.

Lif Kaynağı Bulunan Besinler

Bol lifli besin kaynaklarından birisi de kuşkonmazdır. Kuşkonmaz zeytinyağı ile pişirilip limon ile servis edilmektedir. Bu işlem yağsız bir şekilde protein almanın en etkili yöntemleri arasında yerini almaktadır. Yapmış olduğunuz bu yemek hem sizin protein almanızı sağlayacak hem de içerisinde her serviste 4 gram lif oranı barındıracaktır. Kuşkonmaz tüketemiyorsanız supplement satın alarak oluşan protein açığını kapatabilirsiniz. 

Lif kaynağı açısından oldukça zengin besinlerden birisi de sebze çorbasıdır. Fasulye, mercimek ve sarımsak ile hazırlanan bu çorba lif deposudur. Hem sağlık açısından hem de lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Yapmış olduğunuz sebze çorbasına bir parça tereyağı ve pişmiş balkabağını ekleyerek daha zengin hale getirebilirsiniz. Hazırlanan bu çorba içerisinde 10 gram kadar lif barındırmaktadır.

Diyet yaparken vücudumuzun ihtiyacı olan lif kaynağını karşılamak için güneşte kurutulmuş domatesten yardım alabiliriz. Güneşte kurutulmuş domates ile servis edilen ve içerisinde enginar ve şehriye bulunan tavukgöğsü lif kaynağı açısından oldukça zengindir. Yapılan bu besin tam bir sporcu yemeğidir ve içerisinde 10 gram lif barındırmaktadır.

Sporcular ve diyet yapanlar için lifli besinler oldukça önemlidir. Bunu tamamlamanın pek çok farklı yöntemleri bulunmaktadır. Besinlerle ve supplement satın al ile bu eksiği tamamlayabiliriz. Tropikal meyvelerden hazırlanan salatalar da bu eksikliğin bir parçasıdır. Görünüş olarak da oldukça iştah açan tropikal salata lif kaynağı açısından oldukça fazla bir besindir. İçerisinde bulunan fındık, ahududu ve avokado sayesinde 7 gram lif kaynağı bulundurmaktadır. Spor yaparken ve diyet yaparken tüketilen besinlerin lif oranı açısından oldukça fazla olmasına dikkat etmelisiniz. 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın