Beslenme, Spor

Multivitamin Spordan Önce Mi Sonra Mı Kullanılmalıdır?

Multivitamin

Spora yeni başlayan herkes için beslenme düzeninin çok önemli bir yeri vardır. Sporcular vücutları için gerekli enerji hesabını yapıp hedeflerine ulaşırken bu doğrultuda bir diyet oluşturmalıdır. Çünkü spor ile diyet el ele ilerleyen ve ayrı düşünemeyeceğimiz bir ikilidir. Spor vücudun fit kalmasını desteklerken, diyet de vücudumuzu gerekli besin öğeleriyle beslememizi sağlar. Beslenme için sağlıklı besinler etrafında şekillendirdiğimiz bir diyet oluşturmadan spordan %100 verim alamayız. Diyetimizde karbonhidrat, yağ ve protein gibi makrobesinleri bulundurmalı, mineraller ve multivitamin de unutmamalıyız.

Vitaminlerin ve Multivitamin Kullanımının Sporcular İçin Önemi

Vitaminler diyetimizin aslında çok önemli ama oldukça sık es geçilen bir basamağıdır. Çünkü vitaminler vücudumuz için en az makrobesinler kadar büyük önem taşır. Örneğin D vitamini bağışıklık sistemini güçlendirmenin yanı sıra testesteronun östrojene dönüşmesini engeller. Böylece testesteron sayesinde kas dokularını yenilenmesi ve gelişmesini kolaylaştırır. C vitamini ise taşıdığı antioksidan özellik ile kas hücrelerini hasarlardan korur. Kasların gelişimine katkıda bulunarak kas ve kemik sistemlerini desteklemede önemli bir rol oynar. Kolajen oluşumunu destekleyerek kemik, kas hatta cilt sağlığımızı korur.

E vitamini vücudumuza bilerek veya bilmeyerek aldığımız toksik maddelerin atımına yardımcı olur. B vitaminleri ise sporcu diyetlerinde yüksek miktarda tükettiğimiz proteinin metabolizması için gereklidir. Bu vitaminler ve daha bir çok vitamin vücudumuz için tahmin ettiğimizden daha büyük öneme sahiptir.

Vücudumuzda çeşitli sistemlerin çalışması için olmazsa olmaz bu vitaminler genel sağlığımızla doğrudan ilişkilidir. Bu sebepten spor ve diyet sürecinde bu vitaminlerin alımını asla göz ardı etmemeliyiz. Spor ve diyet ikilisi arasında gidip gelirken vücudumuz için gerekli vitaminleri almada zorluk çekebiliriz. İşte multivitaminler de tam olarak burda devreye girer. Multivitamin beslenme programımızda atladığımız vitaminleri doğrudan almamıza olanak sağlayan takviyelerdir. Sitemizdeki Olimp Gold Omega 3 Sport Edition 120 kapsül ürünü bu takviyelere iyi bir örnektir. Peki multivitaminleri spordan önce mi sonra mı almalıyız? Multivitaminlerden mümkün olan en yüksek verimi ne şekilde alabiliriz?

Multivitamin

Multivitaminler Takviyesi Spordan Önce Mi Yoksa Sonra Mı Kullanmalıyız?

Hiç sporunuzun bitimine doğru kendinizi oldukça yorgun ve halsiz hissettiniz mi? Cevabınız evet ise bunun sebebi multivitaminleri spordan önce almamış olmanız olabilir. Multivitaminleri spordan önce almak iyi bir fikir olabilir. Bu şekilde spor sırasında da vücudunuza katkı sağlayacak bu vitaminleri vücudunuza sağlamış olursunuz.

Ancak vitaminleri alma zamanı birçok faktöre göre değişiklik gösterebilir. Kullandığınız vitaminlerin türü, spor yaptığınız saat gibi etkenleri düşünmelisiniz. Örneğin yağda çözünen vitaminleri (A, D, E ve K) almak için en iyi zaman akşam yemeğidir. Suda çözünen vitaminleri ise vücut en iyi şekilde aç karna sindirir. Bunun yanında kullandığınız multivitamin özellikle egzersiz performansını destekleme amaçlı olabilir. Bu tür bir ürünü spor öncesi kullanmak gerekir.

Multivitamin ürünü kullanıyorsanız size en uygun zaman neyse o zaman almak en iyisidir. Eğer ürünün paketinde özel bir kullanım şekli yazıyorsa da bu talimatları uygulayın.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın