Supplement

Protein satın al: Fonksiyonel antrenmanın faydası

Bireyler antrenman yapmak için pek çok bahane üretebilir. Üretmediğimiz bahanelerde ise bildiğimiz kadarıyla yaparız. Ancak fonksiyonel ve doğru yapmak önemlidir. Protein satın al işlemleri öncesinde de bunları bilmek faydalı olacaktır.

Çoğumuz zamanımızın çoğunu evde geçiriyor olsak da, fiziksel olarak aktif olmak hala önemlidir. Fonksiyonel zindelik, huzursuzlukla savaşmanın ve vücudunuzun hareket etmesini sağlamanın iyi bir yolu olabilir.

Fonksiyonel uygunluk nedir? Aşağıdakiler gibi günlük aktivitelerde size yardımcı olan egzersizi ifade eder:

 • yerden kalkmak
 • ağır nesneler taşımak
 • rafa bir şey koymak

Kasları belirli görevler için kullanmanız gerektiği gibi güçlendirerek, yaralanma riskinizi azaltır. Ayrıca yaşam kalitenizi artırır. Bir şeyi zorlamadan veya çekmeden gününüzü geçirebilirsiniz. Fitness uzmanı Brad Schoenfeld’e göre, fonksiyonel uygunluk bir süreklilik üzerinde var olur.

Protein satın al: Fonksiyonel olmak

Uzmanlar bu konuda oldukça başarılıdır. Antrenman ve fonksiyonel başarı birbiriyle bağlantılıdır. Nasıl vücud protein satın al diye haykırır, işte bu da tam olarak böyledir.

Brad Schoenfeld’e göre, neredeyse tüm egzersizler bağlama bağlı olarak işlevsel olabilir. Çünkü gerçekte artan güç, doğal olarak günlük yaşamda daha işlevsel olmanıza yardımcı olacaktır.

Genel gücünüzü artırmak daha iyi hareket etmenize yardımcı olmaktadır. Yani kuvvet antrenmanını günlük aktivitelerin hareketlerini yansıtan egzersizlerle birleştirmek daha da etkili bir antrenman rejimi sağlayabilir.

Ayrıca daha iyi şeyler teşvik edebilir:

 • denge
 • dayanıklılık
 • esneklik

Ve bunu kim istemez, değil mi?

Aşağıda, her yaştan yetişkin için fonksiyonel zindeliği geliştirmeye yardımcı olacak 13 egzersizi derledik. Optimum sonuçlar için bu egzersizlerin beş ila altısını haftada üç ila dört gün tamamlayın.

Fonksiyonel antrenman, en iyi fitness trendlerinden biridir ve kesinlikle dikkatinizi çekmeye değerdir (özellikle bu yıl müşteri listenizi büyütmeyi planlıyorsanız.) Fakat bir programı diğerinden daha “işlevsel” yapan nedir? Fonksiyonel eğitim etkili midir? 

Protein satın al: Fonksiyonel antrenman nedir?

Protein satın al ya da sipariş gibi işlemleri sitemizden yapabileceğinizi biliyorsunuz. O zaman fonksiyonel antrenman nedir? Daha detaylı inceleyelim.

Fonksiyonel kuvvet antrenmanı, aynı anda birden fazla kas grubunu çalıştıran bileşik hareketlere odaklanır. Biceps curl gibi bir egzersizle bicepslerinizi güçlendirdiğinizde, sadece tek bir kasa odaklanırsınız. Bu, kullandığınız ağırlığa ve tekrar sayısına bağlı olarak güç veya dayanıklılık oluşturabilmektedir. Ancak bu izole bir egzersizdir.

Fonksiyonel eğitim neden önemlidir?

Diğer antrenman programları gibi, fonksiyonel fitness da vücudunuzun sağlığı için harikadır. Spor salonunun ötesine geçen güç, güç ve hareketlilik oluşturmanıza yardımcı olur.

Kendiniz denemek ister misiniz? İşte fonksiyonel zindeliğin ne olduğu ve fonksiyonel antrenmanın faydaları. Faydalarına geçmeden önce bu eğitimin nereden geldiğine de kısaca göz atalım.

Fonksiyonel eğitim nereden geliyor?

Fonksiyonel eğitimin kökenleri rehabilitasyon mesleklerinde başlamıştır. Dolayısıyla hedef yönelimi önemlidir. Protein satın al gibi bir hedef olduğunu düşünün. Örneğin, fiziksel ve mesleki terapistler, genellikle ameliyat veya yaralanma sonrasında hastaların hareket etmesine yardımcı olmak için fonksiyonel eğitim kullanır. Hastanın iyileşmesini hızlandırmak ve normal hayatlarına daha çabuk dönmesini sağlamak için hastanın evde veya işte yapması gereken hareketleri taklit eden egzersizler kullanırlar.

Örneğin, çok fazla kaldırma gerektiren bir işi olan bir hasta, kaldırma yeteneklerini güçlendirmeyi hedefleyen rehabilitasyona tabi tutulur.

Tedaviler hastanın durumu ve hedefleri göz önünde bulundurularak tasarlanmaktadır. Fonksiyonel eğitim, bireylerin normal aktivitelerini daha fazla yaralanmadan gerçekleştirmelerini sağlayacak egzersizleri uyarlamaya ve geliştirmeye çalışır.

Protein satın al: Fonksiyonel Eğitim Hakkında

Fonksiyonel antrenman on yıllardır var. Fitness camiasındaki insanlar tarafından bilmeden uygulanıyor. Rehabilitasyon sırasında fizyoterapistler tarafından kullanılan popüler bir yöntemdir. Peki, bu yeni/eski eğitim şekli tam olarak nedir?

Fonksiyonel eğitim, karın ve beldeki kasları hedef alan, günlük görevleri güvenli bir şekilde gerçekleştirmek için çekirdeği güçlendiren egzersizlere odaklanır. Eğitim genellikle kettlebells ve lastik bantlar gibi ekipmanların kullanımını ve ağız kavgası, çiftçi yürüyüşü, pirzola, asansör ve deadlift gibi egzersizleri içerir.

Fonksiyonel Fitness Programları Günlük Hareket Kolaylığını Artırabilir

Vücudunuzun genel işlevini geliştirerek, kas gücünü ve dayanıklılığını artırarak ve kas ve vücut stabilitesini geliştirerek günlük aktiviteler daha kolay tamamlanabilir. Geleneksel antrenmanlarla karşılaştırıldığında, fonksiyonel zindeliğin faydaları diğer her şeyden daha ağır basar çünkü aslında her gün yaptığımız hareketleri hedef alır.

Fonksiyonel Zindelik Düşük Etkidir

Fonksiyonel antrenman düşük etkili egzersizler uyguladığından, herhangi bir fitness seviyesindeki herkesin denemesi için harika bir başlangıç noktasıdır. Farklı bir antrenman veya fitness stiliyle yeni başlayanlar için, ihtiyaçlarınız için en iyi neyin işe yarayacağını bilmek gerçekten zor olabilir. Ancak fonksiyonel hareket, vücudunuzda ve eklemlerinizde strese neden olmadan tüm fiziksel yeteneklerinizi geliştirmenize yardımcı olacaktır.

Yaralanma Riskini Azaltın

Fonksiyonel antrenman, vücudunuzdaki yaralanma ve stres riskini azaltma yolundan dolayı geleneksel antrenmandan farklıdır. Günlük hareketler, koşucuları ve spor tutkunlarını acı içinde bırakabilmektedir. Genel hareket kalıplarını taklit ederek, vücudunuz günlük fiziksel streslerle daha iyi başa çıkabilmektedir. Antrenman yaparken, kaslar sadece güçlendirilmez, aynı zamanda çevredeki bağlar da güçlendirilir, bu da sıklıkla yaralanabilecek bölgedir.

Fonksiyonel Antrenman Kas Oluşturur 

Peki, fonksiyonel antrenman kas inşa edebilir mi? Fonksiyonel hareket eğitimi, bir seferde sadece bir kas grubunu güçlendirmez. Aksine, aynı anda birkaç kas grubunu çalıştırır ve çalıştırır. Sonuç olarak, vücudunuzu tek bir birim olarak çalışmaya zorlayarak bütünsel olarak güç oluşturursunuz.

Herkes İçin İdeal

Fonksiyonel antrenmanın en büyük faydalarından biri, herkes için iyi olmasıdır. İster profesyonel bir sporcu olun, ister egzersiz derslerine katılan normal bir kişi olun, fonksiyonel antrenman tam size göre. Egzersizler ileri düzeyde değildir ve herkes tarafından yapılabilir.

Protein Satın Al: Sadece Vücut Kondisyonlama İçin Değil

Fonksiyonel eğitim, hız, çeviklik ve kardiyovasküler sağlığı geliştirmek için mükemmeldir. Doğru yapıldığında, bu tür bir antrenman sadece bel ve karın bölgesindeki çekirdek kasları geliştirmekle kalmaz, aynı zamanda aşağıdaki faydaları da sunar:

 • Duruşu iyileştirir
 • Hareket aralığını artırır
 • Esneklik için harika
 • Stres giderici sağlar
 • yağ yakar
 • Dayanıklılığı artırır
 • Yaralanmalardan sonra kasların daha hızlı iyileşmesine yardımcı olur
 • Atletik performansı zenginleştirir

1.Squat

Çömelme, bir sandalyede oturmaya benzer bir harekettir. Bu nedenle herhangi bir fonksiyonel fitness rutinine dahil edilmelidir.

Hareket boyunca yavaş ve kontrollü hareket ettiğinizden emin olun ve daha fazla zorluğa ihtiyacınız varsa, her iki elinizde hafif bir dambıl tutun. Bu hareketi değiştirmeniz gerekiyorsa, hareket aralığınızı sınırlayın. Böylece çömelme derinliğiniz vücudunuz için çalışır.

2.Incline chest press

Kendinizi yerden veya başka bir yüzeyden yukarı itebilmek. Fonksiyonel uygunluk açısından paha biçilmezdir, ancak şınav çok zor olabilir.

Eğimli göğüs presi aynı kasları çalıştırır ve yeni başlayanlar için daha uygun olabilir.

3.Wall squat

Normal bir squat kavgasından biraz daha fazla desteğe ihtiyacınız varsa, bir duvara karşı yapın. Bu, herhangi bir bel ağrısını denklemden çıkarmalıdır.

4.Step-downs

Yüksek bir koltuktan inmeye veya bir dizi merdivenden inmeye benzer. İnişler, dengeyi iyileştirmeye yardımcı olmak için harika bir yoldur. Tüm bunlarla fonksiyonel bir çalışma yapabilmek mümkündür. Son olarak ek takviye için bu hareketlede protein satın al işlemini de uygulayabileceğiniz unutmayın.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın