Supplement

Protein Satın Al: Kas Gelişimi İçin Protein Mi Karbonhidrat Mı?

Kasların gelişimi birçok faktöre bağlıdır. Düzenli antrenman, uyku düzeni ve uygun bir diyet programı kasların büyümesini sağlar. Peki kas gelişimi için proteine mi karbonhidrata mı ihtiyaç vardır? Protein satın al işlemi nasıl uygulanır? Protein sipariş ederken nelere dikkat edilmeli? Tüm bu soruların cevaplarını yazımızda bulabilirsiniz.

Kas gelişimi sırasında yeni doku oluşturmak için, harcadığınızdan daha fazla kalori almanız gerekir. Dolayısıyla 2-3 saat aralıklarla yemek yemelisiniz. Antrenmandan önce ise yeterli miktarda protein ve karbonhidrat almalısınız. Yemek planlamanızı önceden yapmanız halinde, öğünlerinizde yüksek kaliteli besinler tüketebilir ve sağlıksız gıdaları hayatınızdan çıkartabilirsiniz.

Protein satın al işlemi kas dokusunun yapı taşını oluşturur. Yağsız kas kütlesine sahip olmak isteyen kişilerin günlük ortalama 150 ile 250 gram arasında protein tüketmesi gerekmektedir. Kasların toparlanması ve gelişmesi yönünden, antrenman sonrasında doğru besin grubunu almak oldukça önemlidir. Antrenmanın hemen ardından kısa sürede sindirilen protein grubunu tüketmek doğru bir hamledir. Antrenman yapılmayan günlerde de protein tüketimi kasların toparlanma ve büyüme dönemlerinin devam etmesi açısından büyük önem teşkil eder. Steroid satın al yöntemi sayesinde ihtiyacınız olan proteini kısa süre içerisinde bu ürünlerden karşılayabilirsiniz.

Karbonhidrat tüketimi, antrenman öncesi gerekli olan enerjiyi sağlayarak kas gelişimine katkı sağlar. Patates, tahıl ve lif değeri yüksek karbonhidrat alımı daha fazla olmalıdır. Yüksek glisemik içerikli karbonhidrat grubu, antrenman esnasında vücudun ihtiyaç duyduğu enerjiyi temin eder. Tüketmiş olduğunuz karbonhidrat miktarı, vücudun toparlanmasına destek olmalı ve aşırı yağ tüketimine sebep olmamalıdır. Karbonhidratın en fazla tüketildiği dönem ise antrenman öncesi ve kahvaltı olmalıdır. Bu süre zarfında vücudun ihtiyaç duyduğu karbonhidrat miktarı maksimum seviyeye çıkar. Karbonhidratlar bu dönemde kas ve karaciğerde depolanır, genellikle de yağa dönüşmez.

Protein Satın Al: Kas Oluşumu İçin Karbonhidrat ve Protein Tüketilmeli

Proteinler ve karbonhidratlar vücut sağlığını korumak ve enerji üretiminin devamlılığı sağlamak açısından son derece önemlidir. Vücut şeklinizi değiştirmek için bu besin gruplarını gün içerisinde dengeli bir şekilde almalısınız. Ayrıca kuvvetli antrenmanlar yaparak kas kütlenizi hızlı bir şekilde arttırabilirsiniz. Hem protein hem de harbonhidrat, kas oluşumunda farklı roller oynadığından, en sağlıklı sonucu ikisinden de yeterli oranda aldığınızda elde edebilirsiniz. Yeni bir beslenme programına başlamadan önce mutlaka uzman bir doktora danışmalısınız.

Protein satın al yöntemi, kas oluşumu ve bakımı açısından önemli rol oynamaktadır. Buna rağmen, aşırı miktarda protein tüketmek daha fazla kas yapacağınız anlamına gelmez. Bununla birlikte gereğinden fazla protein tüketimi karaciğer ve kalp sağlığı açısından da tehlike arz eder. Yağ miktarı az protein ve karbonhidrat kaynaklarını tüketerek dengeli bir diyet yapabilirsiniz. 

Karbonhidrat ve proteinden oluşan bir diyet programını uygulamak tek başına kas oluşumunu sağlamaz. Yeni kas kütlesi inşa etmek ve bunu korumak için kas güçlendirme antrenmanları yapmanız gerekir. Ağırlık kaldırma ve direnç egzersizlerinden oluşmaktadır. Bu antrenmanlar sayesinde vücudunuzdaki kas kütlesi kısa süre zarfında artar. Buna ilaveten egzersiz esnasında kaslarınıza daha fazla enerji aktarmak için, kabuklu yiyecekler ve yağlı balık tüketebilirsiniz. Ayrıca aşırıya kaçmamak şartıya kırmızı ette yiyebilirsiniz.

Protein Kas İnşasında Önemli Rol Oynar

Protein, kas ve doku oluşumuna katkı sağlayan aynı zamanda kasların yenilenmesini sağlayan temel besin kaynaklarından biridir. Değeri yüksek diyetler, uzun süre tok tutup kilo vermeyi kolaylaştırdığı için pek çok kişi tarafından tercih edilmektedir. Fakat uzun süreli protein diyeti ise beklenmedik sonuçların ortaya çıkmasına olanak sağlıyor. Protein tüketimi, genelde hayvansal gıdalardan meydana geldiği için vücut yağlarının kısa süre içerisinde yükselmesine neden olabiliyor. Her besin grubunda olduğu gibi fazla protein tüketimi de özellikle sindirim sistemini olumsuz yönde etkiliyor. Aşırı protein tüketimi, idrar yoluyla kalsiyum atılımına sebep olduğu için ilerleyen yaşlarda kemikler için tehlike oluşturuyor.

Sağlıklı kilo vermek isteyen kişilerin dengeli ve çeşitli besin gruplarını tüketmesi gerekmektedir. Dengeli ve sağlıklı beslenme açısından gün içerisinde kilo başına 0.7 ile 1.2 gram arasında protein tüketilmelidir. En önemli protein kaynakları ise yağsız süt, balık, mercimek ve yumurta oluşturmaktadır. Baklagil grubu, hayvansal proteinler gibi yağ içermez ve doyurucu özelliğe sahiptir. Dolayısıyla bu besin grubu sofralarda tercih edilebilir. Günlük beslenmenizde baklagil tüketmeyi ihmal etmeyin.

Karbonhidrat Tüketerek Kilo Verilir Mi?

Karbonhidrat tüketimini azaltarak yapılan diyetler, kilo vermek isteyen kişilerin tercihi haline dönüşmüş durumda. Alınan kalorinin azaltılması kilo kaybetmek için iyi bir çözüm olsa da kalori, vücudun en önemli enerji kaynağıdır. Karbonhidratların çok sayıda görevi bulunuyor. Karbonhidratlar, kan şekerini düzenler ve beynin ihtiyaç duyduğu glikozu karşılar. Yeterli düzeyde karbonhidrat alınmaması halinde ise beyin bu ihtiyacını kas dokusundan karşılıyor. Bununla birlikte kepeği alınmadan hazırlanan tahıl ürünleri, yüksek tansiyon, kalp hastalıkları ve diğer kronik rahatsızlıkların ortadan kalkmasına destek oluyor.

Sağlıklı bir beslenme alışkanlığı kazanmak isteyen kişilerin günlük kilo başına 2 ile 2.5 gram karbonhidrat tüketmesi gerekir. Fakat şekerli gıdalar ve beyaz ekmek gibi kana hızla karışan karbonhidratlar kısa süreli tokluk hissiyatı oluşturuyor. Çavdar, yulaf, tam tahıl ekmeği gibi besinler kana daha yavaş karıştığı için daha uzun süre tok tutabiliyor. Karbonhidratlar yalnızca ekmek ürünlerinde değil; makarna, yoğurt, pirinç ve bulgur gibi ürünlerde de bulunuyor. 

Protein Satın Al ve Protein İhtiyacınızı Karşılayın

Profesyonel olarak spor yapan kişilerin günlük protein ihtiyacı spor yapmayanlara göre daha fazladır. Bu kişiler genel olarak protein ihtiyacını doğal besin gruplarından karşılar. Fakat ağır antrenman yapan kişiler protein satın al işlemini uygulayarak, vücudun ihtiyaç duyduğu proteini bu ürünlerden alırlar. Protein sipariş etmek ise oldukça kolaydır. İnternet üzerinden veya besin takviyesi mağazalarından bu ürünleri kolayca temin edebilirsiniz. Steroid içerikli ürünleri kullanan kişi sayısı her geçen gün artıyor. İnsanlar gün içinde doğal besinlerden alamadığı proteini steroidler sayesinde karşılayabiliyor. Ancak bilinçsiz ve aşırı steroid tüketimi, geri dönülmesi mümkün olmayan sağlık sorunlarına neden olabilir. Dolayısıyla steroid sipariş etmeden önce mutlaka bir uzmandan yardım almalısınız. Aksi taktirde steroidler başta karaciğer ve kalp rahatsızlıkları olmak üzere pek çok rahatsızlığın habercisi olabilmektedir.

Metabolizmanın işlevini sağlıklı olarak yerine getirebilmesi ve vücudun kendini yenilemesi için gerekli olan enerjinin temin edilmesi ancak her besin grubundan alınarak yapılabilir. Bu sebeple karbonhidrat, yağ, protein, lif, vitamin tüketimi dengeli olmalı ve mutlaka diyet yapılmalıdır. Vücutta yağ birikmesi ise yalnızca fazla kaloriden değil. Aynı zamanda az uyumaktan, ilaç kullanmaktan ve stresten de olabilir. Doğru kas gelişimi için dengeli spor yaparken, sağlıklı beslenmeyi ihmal etmemelisiniz. Çünkü sadece beslenme veya spor yapmak tek başına kas kütlesini arttırmak için yeterli değildir. Özellikle profesyonel anlamda spor yapan kişilerin bu süreci doktor kontrolünde yürütmesi gerekir. Protein satın al işlemi için ise çevrenizde bu konuyla ilgilenen kişilerde destek alabilirsiniz. Unutmayın bilinçsiz protein tüketimi ilerleyen dönemde ciddi sağlık sorunlarına neden olabilmektedir.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın