Protein Satın Al: Yağ Yakıp Kas Yapmak İçin Bilgiler

Protein satın al; Yağ yakıp kas yapmak için doğru beslenme programı nedir? Yağ yakma işlemi vücutta ne zaman başlar? Bu yazımızda yağ yakıp kas kütlesini arttırmak isteyenlerin yapması gerekenlere değineceğiz.

Protein Satın Al ve Yağ Yakma

Yağ yakıp kas yapmak isteyen kişilerin sıkı bir çalışma programı ve doğru beslenme alışkanlığı kazanması gerekir. Örneğin protein ağırlıklı beslenme sayesinde 4 kilo yağ kaybedip, 4 kilo kas kütlesi elde edebilirsiniz. Peki yağ yakarken kas yapmak için ne gibi yöntemlere başvurumalı? İşte kas kütlenizi arttırmak için bilmeniz gerekenler.

Kalori Tüketimini Azaltın

Vücudunuzdaki yağ oranını azaltmak istiyorsanız, kalori tüketimini bir anda kesmeyin. Bu durum vücudunuzun açlık moduna girmesine neden olur ve metabolizmanız gün geçtikçe yavaşlar. Yani yağ yakım işlemizorlaşır. Dolayısıyla metabolizmanızın yavaşlamasını engellemek için kalori tüketimini kademeli olarak azaltın. Unutmayın, aldığınız kalori miktarı azalmadığı sürece kolay kolay kilo veremezsin. Özellikle kızarmış besinler tüketmekten kaçının.

Çünkü bu besinlerin içerisinde bulunan yağlar doğrudan kilo almanıza neden olur. Erkeklerin günlük kalori ihtiyacı ortalama 2000 kalori iken, bu sayı bayanlarda yaklaşık 1000 kaloridir. Bu sayının üstüne çıkmanız durumunda kilo almanız kaçınılmaz olacaktır. Ancak günlük düzenli spor yapan kişiler normal insanlara göre daha fazla kalori harcar. Bu kişilerin günlük kalori ihtiyacı ise 3000 kalori seviyelerine çıkabilir. 

Düzenli Beslenme Programları Uygulayın

Sağlıklı yaşam ve kilo vermek için yüksek proteinli bir diyet programı uygulayabilirsiniz. Günlük ortalama 200 gram protein tüketebilirsiniz. Protein alırken hepsini tek bir öğünde değil de gün boyu eşit şekilde almaya gayret edin. Bu durum vücut için en verimli protein alma şeklidir. Sizde kas kütlenizi azaltmadan yağ yakmak için günlük 150 ile 200 gram protein alabilirsiniz. Gün içerisinde yediklerinizi bir yere not edin ve besinlerin kalori miktarını hesaplayın. Tüm bitkisel ve hayvansal proteinleri diyetinizde tüketebilirsiniz. Beslenme alışkanlığı olmayan ve sürekli sağlıksız beslenen kişilerin kolay kolay kilo veremediği bir gerçektir. Tüm bunların yanı sıra kendinize göre uyku düzei oluşturmalısınız. Çünkü uyku düzeni ile kas oluşumu doğru orantılıdır. Uyku sırasında vücudunuz kendini onarır ve kas oluşumunu hızlandırır. 

Protein Satın Al: Düzenli Kalori Alımı Yağ Yakımını Hızlandırır

Kalori tüketimini azaltmak yağdan kilo vermenin farklı bir yoludur. Bu yöntem ile birlikte metabolizmanızı düşürmeden vücut yağını azaltabilirsiniz. Her gün aynı oranda kolari almak yerine, kademeli olarak kalori alımını düşürebilir böylece açlık seviyenizi kontrol altınada tutabilirsiniz. Diyet yaptığınız dönemde gün içerisinde aynı oranda kalori almanız halinde, vücut daha fazla yağ yakmamak için metabolizma hızını düşürür. İnsan vücudundaki leptin seviyesinin yüksek olması durumunda metabolizma hızı da aynı şekilde yüksek olur. Leptin seviyesinin düşmesi halinde ise, vücut metabolik hızınız artış gösterir. Aldığınız kalori mikarı sabit ya da düşük olduğunda, leptin seviyeleri de otomatik olarak düşer. Bu durum yağ yakarken kas yapmak isteyen kişiler açısından son derece önemlidir. 

Yüksek Yoğunluk İçeren Antrenmanlar Yapabilirsiniz

Yağ yakma işlemini hızlandırmak için uygulayabileceğiniz en iyi yöntem HIIT aantrenmanlarıdır. Bu yöntem, kısa süreli dinlenme ve kısa süreli yüksek tempolu antrenmandan oluşur. Örneğin ip atlama yöntemi, hızlı yağ yakmanızı sağlayan aktivitelerden biridir. Yaklaşık 20 saniye boyunca yüksek tempoda ip atlayan ve sonrasında 30 saniye yavaş tempoda ip atlayan kişilerin çok fazla yağ yaktığı söylenebilir. İp atlama konusunda birden acele etmek istemiyorsanız, öncelikle düşük tempoda başlayabilir ve zaman geçtikçe temponuzu arttırabilirsiniz. İp atlamanın yanı sıra yüzmek, koşmak ve ağırlık çalışmak gibi akiviteler de yüksek tempolu egzersiler arasında yer alır.

Sağlıklı Yağ Tüketmeye Özen Gösterin

Yağ tüketimi, egzersiz sonrası iyileşmenize ve kas kütlenizi arttırmaya destek olur. Sağlıklı yağ adı verilen besinler başta kalp sağlığı olmak üzere birçok konuda fayda sağlar. Peki sağlıklı olan yağlar hangileridir? Zeytinyağı, balık yağı, kuruyemişte bulunan yağlar son derece sağlıklıdır. Fakat günlük tüketmeniz gereken yağ miktarı sınırlı olmalı, aksi taktirde yapmış olduğunuz diyet ve antrenman boşa gidebilir. İnsan sağlığını tehdit eden ve kilo almanıza neden olan yağları tüketmekten kaçının. Çünkü bu yağlar sizin doğrudan kilo almanıza sebep olur. Bu şekilde alınan kiloları vermek ise hiç kolay değildir.

Karbonhidrat Tüketimini Azaltın

Yapacağınız düşük miktardaki karbonhidrat diyeti, özellikle de nişasta ve şeker içeren ürüleri bırakmanız kas kütlenizi arttırma konusunda fayda sağlayacaktır. Şeker ve nişasta gibi ürünler yerine sebze, meyve ve yulaf ezmesi gibi besinleri tüketmeniz sizin yararınıza olacaktır. Karbonhidrat tüketim saati de yağ yakımı konusunda etkilidir. Karbonhidrat içerikli ürünleri akşam yerine gündüz tüketmeniz, bu besinlerden aldığınız enerjiyi yakma konusunda yararlı olacaktır. Karbonhidratlar, her ne kadar vücut için gerekli olsa da düzensiz ve bilinçsiz tüketilmesi durumunda doğrudan kilo almanıza neden olur. Karbonhidrat tüketirken öğünlerinizi küçültün ve mümkünse akşam saat 6’dan sonra tüketmemeye gayret edin. Çünkü geç saatte tükettiğiniz karbonhidrarlar sizin hayalini kurduğunuz vücut şekline kavuşmanızı engelleyecektir.

Protein Satın Al ve Protein Tüketimini Arttırın

Yağ yakıp kas kütlesi oluşturma ile ilgili en önemli husus yeterli düzeyde protein tüketimidir. Protein içerikli besinler, metabolizma hızınızı arttırır ve kas kütlenizi arttırma konusunda destek olur. Protein tüketirken vücudunuzun daha fazla yağ yaktığını hissedebilirsiniz. Yapılan araştırmalar neticesinde protein tüketiminin yağ yakıcı etkisi kanıtlanmıştır. Yağ yakıp kas yapmak için beslenme alışkanlığınızı değiştirin ve protein ağırlıklı besinlere yönelin. Et, süt, yumurta, balık, kuruyemiş gibi besinler protein açısından zengindir. Bu besin grubunu abartmamak şartıyla gün içerisinde rahatlıkla tüketebilirsiniz.

Ara Öğünlerinizi İhmal Etmeyin

Gün içerisindeki öğün sayınızı 7’ye çıkarmak, kas kütlenizi arttırmak için gerekli olan besinleri almanıza imkân sağlayacaktır. Öğün sayısının yüksek olması, sizin açlık moduna girmenizi engeller. Böylece çok fazla aç kalmayacağınız için aşırı yemekten uzak durabileceksiniz. Öğün sayısının az olması durumunda ise vücut enerji ihtiyacını kaslardan karşılamaya başlar. Bu da vücut yağ seviyenizin artmasına neden olacaktır. Yağ yakarken kas yapmak isteyen kişilerin öncelikle beslenme öğünlerini arttırması gerekir. Çünkü gün boyu aç kalıp tek öğünde fazla yemek yemek kilo almanızı sağlar.

Yağ Yakarken Kas Kütlenizi Arttırın

Spor salonunda veya bireysel olarak kas çalışması yapmak, vücut kas kütlenizi arttırmak için gereklidir. Ağırlık çalışması yapan bireylerin çok iyi kalori yaktığı bilinir. Bununla birlikte ağırlık çalışması yaptığınız dönem dışında vücudunuz yağ yakma işlemine devam eder. Vücudunuzdaki kas miktarı ile kalori yakma miktarı doğru orantılıdır. Hedefiniz yalnızca yağ oranını azaltmak olsa bile ağırlık egzersizleri yapmayı ihmal etmeyin.

Protein satın al: Unutmayın, kas kütleniz azaltığı taktirde kilo verme işlemini başarılı bir şekilde gerçekleştiremezsiniz. Böylesi bir durumda metabolizma hızınız yavaşlar ve yağ yakma işleminiz durma noktasına gelir. Hem kas kütlesi kazanıp hem de yağ yakmak herkesin isteyebileceği bir durumdur. Normal olarak yaptığınız antrenmanlar o an için kalori yakar, fakat ağırlık çalışarak yaptığınız egzersizler sizin dinlenme sürecinde bile kalori yakmanızı sağlar. Ağır ve düzenli şekilde yapılan egzersizler vücudunuzdaki kas oranının artmasını sağlar. 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.