Protein Satın Al: Yaz Aylarında Sağlıklı Beslenme İpuçları

Protein satın al seçeneği için yaz dönemi geldi. Yazın daha çok Yaz aylarının gelmesiyle birlikte havalar iyice ısınmaya başladı. Sıcak havalarda sıvı tüketimi oldukça önemlidir. Peki yaz mevsiminde dikkat edilmesi gereken hususlar nelerdir? İşte yaz aylarında sağlıklı beslenme ipuçları!

Havaların gün geçtikçe ısınmasıyla birlikte uyku düzeni ve beslenme alışkanlığında bazı değişiklikler olabiliyor. Havaların ısınması özellikle iştahı ve beslenmeyi olumsuz etkileyerek daha az yemek yeme ihtiyacı hissetmenize neden olabilir. Bu gibi durumlarda açlık hissetmeseniz bile vücudunuzun ihtiyaç duyduğu enerjiyi bir şekilde almanız gerekiyor. Yaz döneminde vücut için gerekli olan mineral ve vitaminleri yeterli seviyede almaya özen gösterin. Yaz döneminde de protein satın al işlemi daha fazla ortaya çıkıyor.

Sıcak havalarda öğün sayısı normal zamanlara göre düştüğü için tek öğünde tüketilen besin miktarı fazla olabilir. Bu olumsuz durumun üstesinden gelmek için doyurucu ve sağlıklı ara öğünlere ihtiyaç duyabilirsiniz. Süt, yulaf, peynir, soğuk kahve, çiğ badem ve karpuz gibi hem doyurucu hem de hazırlaması pratik bu besinleri tüketebilirsiniz.

Protein Satın Al: Yaz Mevsiminde Neler Tüketilmeli?

Sağlıklı bir yaşam için günün her anında dengeli ve yeterli düzeyde beslenme alışkanlığı edinilmeli. İnsanlar kış mevsimlerinde genelde kalori değeri yüksek yağlı yiyecekleri tercih ederler. Dolayısıyla kış mevsiminde kilo alımı kaçınılmaz olabiliyor. Yaz aylarına gelindiğinde ise insanlar daha ince kıyafetler giymek ister. Bu da kış mevsiminde alınan kiloların ortaya çıkmasına neden olur. Yaz ayları her ne kadar sağlıklı beslenme açısından bir dönüm noktası olarak görünse de insanlar bu mevsimde daha çok kilo vermek için girişimde bulunur. Bunun için diyet programları uygulayarak fitness salonlarına gitmeyi tercih ederler. Kışın alınan kiloları vermek için teleşa kapılan kişiler sağlıksız diyet programlarına başvurabiliyor. Bu durum ise insan sağlığı açısından geri dönülmesi mümkün olmayan sonuçlar doğurabiliyor.

Yaz mevsiminde beslenme öğünlerinizde bazı değişiklikler yapmanız sağlıklı yaşamanız açısından oldukça önemlidir. Sıcak havaların gelmesiyle günlük tüketmeniz gereken su miktarı yaklaşık 3 litre olmalıdır. Kızartılmış besinlerden de uzak durmalısınız. İşte yaz mevsiminde dikkat etmeniz gereken 7 kritik tavsiye.

Yağlı Yiyecekleri Hayatınızdan Çıkarın

Kavurma ve kızartma insanların vazgeçemediği besinler arasında yer. Ancak bu besinler sağlıklı beslenmenin önündeki en büyük engeldir. Bunların yerine fırında buğlama veya ızgara yöntemlerini kullanarak kendinize sağlıklı yiyecekler hazırlayabilirsiniz. 

Özellikle fast food diye tabir edilen ürünlerin sık tüketilmesi halinde başta obezite olmak üzere belli başlı sağlık sorunları ortaya çıkabiliyor. Bu besinler genellikle hazır ürünlerden yapılır ve sürekli tüketilmesi zararlıdır. Örneğin hamburger, patates kızartması gibi ürünler yüksek oranda yağ içerir. Sizde sağlıklı beslenmek istiyorsanız günlük yağ tüketimini minimum seviyeye indirmelisiniz.

Sabahları uyandıktan hemen sonra kahvaltı yapmanız gerekir. Aksi taktirde kan şekeri seviyeniz düşer ve gün boyu şekerli bir şeyler yeme ihtiyacı duyarsınız. Yağ ve karbonhidrat ağırlıklı kahvaltı yapmanız, yaz mevsiminde metabolizmanızı yorar. Bu da baş ağırıs, halsizlik ve dikkat kaybı gibi olumsuzluklara yol açar. İster evde olun ister çalışıyor olun, güne zinde ve sağlıklı başlamak istiyorsanız kahvaltı yapmalısınız. Unutmayın kahvaltı sizin enerjik kalmanızı sağlayacaktır.

Protein Satın Al: Gazı İçeceklerden Uzak Durun

Gazlı içecekler ve kahve tüketimini azaltın. Bu içecek türleri hem sağlığınızı tehdit ediyor hem de kilo almanızı kolaylaştırıyor. Sıvı ihtiyacınızı ise suyun dışında maden suyu, taze sıkılmış meyve suları, soğuk bitki çayları, ayran ve süt, gibi içeceklerden karşılayabilirsiniz. 

Gazlı içecekler pek çok kişinin tercih ettiği ve vazgeçemediği içecekler arasında yer alır. Bu içeceklerin sürekli olarak tüketilmesi halinde hızlıca kilo aldığınızı fark edebilirsiniz. Gazlı içeceklerin içerisindeki şeker oranı ise son derece yüksektir. Bu nedenle günlük şeker ihtiyacınızı meyvelerden karışlayabilirsiniz. Yapılan araştırmalara göre şekeri ve gazlı içeceği hayatından çıkaran kişilerin daha sağlıklı bir yaşam sürdüğü bilinmektedir.

Su Tüketmeyi İhmal Etmeyin

Yaz mevsiminde sağlıklı beslenme konusunda dikkat edilmesi gereken en önemli konu su tüketimidir. Sıcak havalarda insan vücudunda su atımı iyice artar. Bunların yanı sıra spor yapan kişilerin su ihtiyacı daha fazla olabilmektedir. Dolayısıyla günlük 2.5 ile 3 litre arasında su tüketmeyi ihmal etmeyin. 

Su, insan hayatı için gerekli olan en temel unsurlardan biridir. İnsan vücudu susuz kaldığı zaman kaldığı zaman birtakım sağlık sorunları da ortaya çıkmaya başlar. Özellikle egzersiz yapan kişilerin gün içerisinde 4 litreye yakın su tüketmesi gerekir. Çünkü antrenman sırasında bu kişilerin vücutlarından su atımı çok fazla olur. Vücudun susuz kalmaması için mutlaka düzenli su tüketimi yapılmalıdır.

Meyve Tüketimini Ölçülü Yapın

Sağlıklı beslenme politikası uyguladığınız süre zarfında meyve tüketimini abartmayın. Meyvelerin içerisinde bulunan şeker oranı sizin çok daha çabuk kilo almanızı sağlar. Ayrıca hamur işi tatlı yerine dondurma, sütlü tatlılar ve meyve içerikli tatlılar tüketmeyi deneyebilirsiniz. Bununla birlikte meyvenin tüketildiği saate de dikkat etmeniz gerekir. Özellikle akşam saat 8’den sonra meyve tüketmekten kaçının. Çünkü geç saatte tüketilen meyvelerin yakımı kolay olmadığı için doğrudan kilo almanıza neden olur.

Yaşadığımız coğrafyada yıl boyu her çeşit meyve ve sebzeye ulaşmak mümkün. Özellikle taze ve dalından koparılmış ürünler diğerlerine göre daha faydalıdır. Yaz mevsimlerinde kira, karpuz, çilek, kayısı, şeftali, domates, biber ve salatalık gibi meyve ve sebzeleri tüketmeyi ihmal etmeyin. 

Aşırı Yemek Yemekten Kaçının

İnsanlar yemek çeşitliliği olduğu zaman kendine engel olamaz ve aşırı yemek yeme ihtiyacı hisseder. Özellikle tatil döneminin gelmesiyle birlikte açık büfe hizmeti sunan mekanlarda aşırıya kaçmamaya dikkat edin. Farklı yemek türleri tüketmek isteseniz de en fazla bir porsiyon tüketin. Ayrıca tabağınızda yeşillik ve salata ağırlıklı besinlere de yer verin. Hamur işi, kızartma, kavurma, gazlı içecekler ve tatlı türlerinden uzak durun. Fırında buğlama ya da ızgara yöntemiyle pişirilmiş ürünleri tüketmeye gayret edin. Bununla birlikte ketçap, mayonez gibi hazır gıda içeren sosları tüketmemeye çalışın.

Protein Satın Al: Sebze ve Meyve Tüketimini İhmal Etmeyin

Vücudunuzun direnç seviyesini arttırmak istiyorsanız sebze ve meyve tüketimini ihmal etmeyin. Gün içerisinde en az 3 porsiyon sebze ve 2 porsiyon meyve tüketmeye çalışın. Bu besinler bağışıklık sistemini güçlendirmek adına çok büyük önem teşkil etmektedir. Özellikle yeşil yapraklı sebzeler C vitamini ve potasyum açısından zengin oldukları için mutlaka tüketilmesi gerekir. 

Ayrıca yaz aylarında hazır meyve suyu tüketimi konusunda artış görülebiliyor. Hazır ürünler tüketmek yerine sağlık açısından faydalı olan taze sıkılmış meyve sularını içebilirsiniz.

Sağlıklı Koşullarda Hazırlanan Besinleri Tüketin

Gıda zehirlenmesine karşı sağlıklı ortamda hazırlanan besinleri tüketmeye gayret edin. Özellikle yaz aylarında artan gıda zehirlenmeleri kısa süreli ve hafif seyirli olsa da her ihtimale karşı tedbirinizi alın. Açıkta ve dışarıda satılan ürünleri tercih etmeyin. Çabuk bozulma ihtimali olan süt, yumurta, tavuk ve et ürünlerini dışarıda bekletmeyin. Yani besinleri satın alırken, hazırlarken ve saklarken hijyen koşullarını göz önünde bulundurun.

İyi pişirilmeyen ve hijyen koşullarına göre hazırlanmayan besinler tüketilmemeli, pişmiş yiyecekler ise uzun süreli buz dolabında bekletilmemelidir. Bununla birlikte ellerinizi sık sık yıkamayı ihmal etmeyin. Ayrıca protein satın al işlemlerini de sitemiz üzerinden yapabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.