Beslenme, Supplement

Protein Tozu Gaz Yapar Mı?

Gaz çıkartma işlemi hassas kişileri olumsuz etkilese de hayatın bir gerçeği olduğu unutulmamalıdır. Gün içerisinde sağlıklı bir insanın ortalama 14 defa gaz çıkardığı hesaplanmıştır. Beslenmeden gün içerisinde proteinler ağırlıklı gıda veya gıda takviyesi kullanan kişiler de bu durum biraz daha ciddileşmektedir. Vücutta oluşan gaz mideye basınç yapmasından dolayı çeşitli ağrılara neden olacaktır. Oluşan bu gaz sorunlarını gidermek ise mümkündür. Kullanılan protein takviyelerinin değiştirilmesi ve beslenme şeklinin değiştirilmesi ile bu sorunu biraz çözme imkânınız bulunmaktadır. Kendinize ve vücudunuzun metabolizmasına uygun supplement satın al işlemi vücudunuza gerekli takviyeyi yapabilirsiniz.  

Protein takviyeleri çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Gün içerisinde yapılan antrenmandan sonra vücutta proteine ihtiyaç olmaktadır. Açığa çıkan protein ihtiyacını supplement satın al işlemi ile tamamlamanız mümkündür. Proteinler antrenman sırasından kasların gelişmesine büyük oranda katkı sağlamaktadır. Ancak protein tozlarının kullanılmasından sonra bazı hazımsızlık gibi durumlar çıkabilir.

Protein Tozu

Vücuda alınan proteinlerin sindirimi oldukça zor bir durumdur. Bundan dolayı vücutta termik bir etki söz konusu olmaktadır. Oluşan bu termik etki ise proteinin sindirilmesi esnasında daha fazla enerji miktarı tüketmektir. Bunun yanında sindirim esnasında nitrojen ortaya çıkmaktadır. Tüm bu sebeplerden dolayı protein tüketimi gerçekleştirirken lifli gıdalar tercih edilmelidir. 

Vücutta oluşan gazın keskin bir koku da olmasının kullandığınız proteinle bağlantısı bulunmaktadır. protein tozlarını kullanırken izole mi yoksa kompleks mi olduğuna dikkat etmeniz gerekmektedir. kullanılan protein tozlarından kompleks tozlar izole proteinin tozuna göre oldukça fazla laktoz içermektedir. Bunun yanında proteinlerdeki toz kullanımıi süt de oluşabilecek gazda etkili olacaktır. Tüm bu ayrıntılara dikkat ederek supplement satın almada içeriğini araştırmanız gerekmektedir.

Mide Gazı Nasıl Önlenir?

Protein tozunu kullanırken oldukça fazla sallamak sanıldığı kadar iyi değildir. İçerisinde oldukça fazla hava kabarcıklarının oluşmasına sebep olacaktır. Bunun yanında proteinin karışımı hızlı bir şekilde tüketmek de midenize gereksiz şekilde hava dolmasına neden olacaktır. Protein takviyesi kullanırken çalkalamamaya dikkat etmeli ve hızlı bir şekilde tüketilmemelidir. 

Midede oluşan gazı yok etmek için beslenme de baharat kullanılmalıdır. Bunlar sarımsak, tarçın, kimyon ve nanedir. Yemeklerinize yerken bu baharatları serpiştirerek tüketebilirsiniz. Böylece midede oluşan gazı yok edebilirsiniz. Baharatların yanında bazı çaylarda midenizde oluşan gazı yok etmede oldukça faydalı olacaktır. 

Probiyotiklere bakıldığı zaman midede oluşan gazların yok olmasında oldukça önemlidir. Bu bakterinin kullanılması midenizde bulunan zararlı bakterilerin azalmasına yardımcı olacaktır. 

Proteinler gün içerisinde vücuda alınan en önemli parçalar arasındadır. Bu durum spor yapan kişiler için daha da önemli hale gelmektedir. Fakat sindirim konusunda oldukça zor olan proteinleri kademeli bir şekilde tüketmeniz gerektiğini unutmamalısınız. Antrenman sonucunda vücutta açığa çıkan proteini gidermek için güvenilir sitelerden supplement satın al işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Böylece vücudunuzun protein ihtiyacını karşılamış olursunuz.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın