Supplement

Protein Tozu Satın Al: Protein Tozu Nasıl Seçilir?

Protein tozu satın al yöntemi sayesinde düzenli beslenme alışkanlığı kazanılabilmektedir. Doğal yollarla yeterli düzeyde protein alamayan kişilerin protein tozu kullandığı görülür. Peki protein tozu nasıl seçilir? Protein tozu türleri arasındaki farklar nelerdir? Bu yazımızda protein tozunun bilinmeyen yönlerinden bahsedeceğiz.

Protein tozları, kolay tüketilebilen ve çabuk bozulmayan bir protein kaynağıdır. Doğal gıdalardan protein alamayan kişiler için oldukça ideal bir tercihtir. Protein tozu, içerisinde yüksek oranda protein bulunan gıda takviyesidir. Tozlar bezelye, süt, yumurta, pirinç ve soya gibi farklı gıdalardan üretilmektedir. Protein tozu üreten firmaların büyük bir kısmı, proteine ek olarak vitamin, mineral, sebze, tahıl, lif ve ilave yağ gibi besin grubunu da ekler. 

Yeterli düzeyde protein almak her insan için önemlidir. Protein tüketerek, bağışıklık sistemini güçlendirebilir, kilonuzu kontrol altında tutabilir ve vücut kas kütlenizi arttırabilirsiniz. Protein tozları, doğal protein kaynaklarından yeterince faydalanamadığınızda iyi bir seçenek olabilmektedir. Kolay tüketilebilen ve hemen bozulmayan bu ürünler, protein kaynağı arayan kişiler için oldukça ideal bir tercihtir. Tüm gün yumurta, tavuk, kırmızı et gibi ürünler tüketmek yerine protein tozları iyi bir alternatif olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca protein içeceğinizi çantanıza koyarak istediğiniz yere götürebilirsiniz.

Protein tozu olarak adlandırılan ürünlerin bazı yan etkileri olabilmektedir. Bu yan etkileri ise kişiden kişiye göre değişir. Dolayısıyla protein tozu kullanmadan önce vücudunuzun bu ürünlere yatkın olup olmadığını iyi bilmeniz gerekir. Faydası olduğu kadar zararı da olan bu ürünlerin bilinçli şekilde kullanılması son derece önemlidir. Uzman tavsiyesi sonrası protein tozunun vücudunuza herhangi bir zararının olmadığı anlaşılırsa kullanmaya dvam edebilirsiniz. Protein tozunun tüketimi konusunda farklı görüşler olabilmektedir. Bu konuyla ilgili en sağlıklı bilgiyi uzman kişilerden alabilirsiniz.

Protein Tozu Seçerken Nelere Dikkat Edilmeli?

Proteinin faydalarına ilişkin yapılan araştırmalar çoğaldıkça, besin takviyesi olarak bilinen protein tozlarının hem üretimi hem de tüketimi yaygınlaşıyor. Protein tozu, birçok besin grubundan üretilebilir fakat en çok tercih edilen kaynak süttür. Bununla birlikte soya ve yumurtadan da protein tozu üretilebilir. Pirinç ve soyadan üretilen protein tozları da yaygın olarak tüketilir. Peki protein tozu nasıl seçilir? İşte protein tozu seçerken dikkat edilmesi gerekenler;

 • Protein tozu satın al işlemini gerçekleştirmeden önce hangi amaçla kullanmak istediğinizi tekrar gözden geçirin. Unutmayın ki protein tozunun faydası olduğu kadar zararı da vardır.
 • Her bireyin sindirim kapasitesi birbirinden farklı olabiliyor. Dolayısıyla protein tozu almadan önce deneme yapabilirsiniz. Böylece bağışıklık sisteminize faydalı olan protein tozunu tercih edebilirsiniz.
 • Protein tozunun fiyatı kalitesiyle eş değer olabilmektedir. Ucuz olarak tabir edilen protein tozlarının içerisinde yağ, laktoz ve dolgu maddesi gibi ürünler daha fazla bulunmaktadır. Bu ürünler vücut sağlığınız açısından oldukça tehlikelidir. 
 • Düzenli bir şekilde protein tozu kullanan kişilerin, belli dönemlerde protein tozuna ara vermeleri tavsiye edilir. Aksi taktirde aşırı protein tüketimi beklenmedik sağlık sorunlarına neden olabilir.

Protein Tozu Ne Zaman Tüketilmeli?

Protein tozu tüketimi, vücut geliştirme sporuyla ilgilenen herkesin gündemini oluşturuyor. Kas kütlesinin büyümesi ve onarılması için proteine tüketimine ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla birçok kişi antrenman öncesi ve sonrasında protein tüketimine önem vermektedir. Bununla birlikte protein içerikli gıdaların ne zaman tüketilmesi gerektiği hususu uzun zamandır tartışılan bir konu haline gelmiştir. Uzmanların bir kısmı egzersiz öncesi protein almanın en iyi zaman olduğunu belirtirken, bir kısmı ise antrenman sonrası protein içmenin daha etkili olduğunu ileri sürmektedir. Birçok kişi, egzersizden sonraki ilk 30 dakikalık süre zarfında protein tüketmenin spor salonunda yapılan antrenmandan maksimum düzeyde verim alınacağını vurgulamaktadır. Ayrıca farklı zamanlarda da protein içerikli besinler alınmalıdır. Spor yapan kişilerin protein takviyesini ne zaman alması gerektiğine ilişkin uzman tavsiyeleri şu şekildedir;

 • Egzersiz sonrası ilk 30 dakikalık süreç, kaslarınızın proteine en çok ihtiyaç duyduğu dönemdir. Bu dönemde kaslarınız bir sünger haline dönüşür ve protein alma ihtiyacı hisseder.
 • Protein tüketimini zamansız yapmanız halinde, vücudunuz bu besinleri etkin bir şekilde kullanamaz ve kas kütlesi oluşturmaya yardımcı olamaz.
 • Kas oluşumu ve onarımı için antrenmandan önce ve sonra protein tozu kullanabilirsiniz. Bununla birlikte sağlıklı ve düzenli bir beslenme programı oluşturmalısınız. Bunların yanı sıra protein tozu kullanan kişilerin daha fazla egzersiz yaptığı bilinmektedir.

Protein tozu satın al: Protein Tozunun Faydaları Nelerdir?

İnsan vücudunun telem yapı taşını oluşturan proteinler hormonlarda ve organlarda yer alır. Protein tüketimi aynı zamanda kas kütleleri için de son derece önemlidir.

Proteinin faydası saymakla bitmez. Sağlıklı bir yaşam için protein tüketilmesi gerekir. İşte protein tozunun insan sağlığı için faydaları;

 • Protein tozları, yıpranan kas dokularını onarır. Yeterli düzeyde protein alınmadığı taktirde ise vücuttaki protein sentezi azalacaktır.
 • Spor sırasında amacımız kas hücrelerini yıpratmaktır. Yani bir miktar kas yıkımı doğal karşılanabiliyor. Böylesi bir durumda kas kütlenizin geliştiğini klayca farkedebilirsiniz.
 • Protein tozu, yağ yakımında rol oynayan önemli bir etmendir. Düzenli ve bilinçli tüketilmesi halinde kilo vermenizi kolaylaştırır.
 • Protein içerikli besinler, kas hücrelerinin büyümesinde rol oynar. Kas kütlesini arttırmak için proteine ihtiyacınız olduğunu unutmayın.
 • Yararlı bileşenlerin tamamı protein içerikli gıdalarda bulunmaktadır. Dolayısıyla yeterli düzeyde protein aldığınızda başka gıdalara ihtiyaç duymazsınız.
 • Doğal besinlerden aldığınız protein miktarı yeterliyse, fazladan protein tozu kullanmanın kaslara çok bir yararı olmayacaktır. Protein tozları genellikle doğal yollardan protein ihtiyacını karşılayamayan kişilere tavsiye edilmektedir.

Protein Tozu Satın Al Yöntemleri Hangileridir?

Protein tozu satın al işlemi ile ilgili birden fazla yöntem bulunmaktadır. Günümüzde teknoloji ve internetin gelişmesine paralel olarak protein tozuna ulaşmak oldukça kolay bir hale gelmiştir. İnsanlar oturduğu yerden istediği markaya ait istediği ürünü birkaç dakika içerisinde sipariş verebilmektedir. Dolayısıyla imkanların bu şekilde artmasına paralel olarak protein tozu kullanımı da üst seviyeye çıkmıştır. Besin takviyesi satan mağazalar ise protein tozu satın almanın bir diğer yoludur. Bu mağazaları ziyaret ederek onlarca markaya ait protein tozu hakkında detaylı bilgi alabilirsiniz. Kaynağı belli olmayan ve piyasada diğerlerine göre daha ucuza satılan protein tozlarını tercih etmemelisiniz. Çünkü bu ürünlerin nerede ve hangi koşullarda üretildiğine dair net bilgi bulunmamaktadır. Ayrıca bu ürünler insan sağlığı açısından beklenmedik sağlık sorunlarını da beraberinde getirebilmektedir. Bilinçsiz ve güvenilir olmayan protein tozları, kalp, karaciğer ve böbrek problemleri başta olmak üzere önemli sağlık sorunlarının habercisi olabilmektedir. 

Sizde protein tozu satın al işlemi öncesinde bir uzmana başvurabilirsiniz. Protein tüketimi her ne kadar sağlıklı bir vücut için faydalı olsa da aşırı ve bilinçsiz tüketilmesi halinde tehlikeli sonuçlar doğurabilir. 

Protein tozu satın al işlemi oldukça kolaydır. Fakat bu ürünleri kullanan kişiler hemen mucize beklemesin. Kas kütlesini arttırmak ve istediği vücut şekline sahip olmak isteyen kişilerin öncelikle doğru beslenme programı oluşturmasu ve düzenli spor yapması gerekir.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın