Beslenme, Spor, Supplement

Sporcular İçin Arjinin Kullanımı Tüyoları

Sporcular İçin Arjinin Kullanımı Tüyoları

Arjinin vücut için oldukça önemli olan bir amino asittir. Kanser ve travma sonucunda vücudun ihtiyacının artmasından dolayı birçok metabolik olayda görevi bulunmaktadır. arjinin özellikle et, yumurta, deniz ürünlerinde ve fındık gibi beslenme gıdalarında bulunmaktadır. 

Arjininler egzersiz kapasitesini fazlalaştırmak için ve kas protein sentezinde vücutta kullanılmaktadır. yapılan aktiviteler esnasında nitrik asidin fazla salgılanmasından dolayı performans artışı sağlamaktadır. Ayrıca arjininler vücut geliştirme sporcuları için oldukça önemli bir patlayıcı güçtür. Supplement satın al aynı zamanda vücutta gerekli olan arjinin miktarını tamamlamak mümkündür. Vücuda alınan takviyelerin kan artışını arttırarak kaslara oksijen ve gerekli olan besinlerin verilmesine yardımcı olmaktadır. 

Yapılan araştırmalarda supplement takviyesinin kullanılması egzersizler esnasında kas geliştirme de ve güçlendirme işlemlerinde ortalama 3 ay gibi bir süre kullanılmaktadır. Ayrıca egzersizler sonrasında vücuttaki gücü arttırmak, yorgunluk hissini azaltmak ve oluşan ağrıları en aza indirmek için supplement gıda takviyeleri tavsiye edilmektedir. 

Arjinin Sporcularda Kullanımı

İçerisinde arjininler bulunan besinler araştırıldığında protein miktarının oldukça yüksek olduğu besinlerde ön plana çıktığı görülmektedir. Fakat bu gıdalardan alınan arjinin miktarı sporcular için oldukça azdır. Bu açıkta kalan miktarı kapatabilmek için gerekli arjinin takviyeleri kullanılması gerekmektedir.  arjininlerin takviyesi kullanımı vücuda zararı olmamaktadır. Vücudun yağ oranını düşürerek kas dokusunu arttırmaktadır. Ayrıca metabolik sağlığı iyileştirmekte son derece etkilidir. Kullanılan bu ürünler vücuda zararı olmayan takviyelerdir. 

Ağırşık sporu yapanların tecrübelerine bakıldığı zaman günde yaklaşık olarak 2-3 gram bir arjinin miktarının alınması gerekmektedir. Bu takviyeleri kullanırken genelde öğleyin aç iken alınması tavsiye edilmektedir. Çünkü öğle saatlerinde büyüme hormonunun salgılanması ile oldukça alakalı bir durumdur. Antrenman yapılacaksa bir diğer takviye alımı ise antrenman başlamadan yarım saat öncesinde 2-3 gram kadar alınması gerekmektedir. Bu supplement takviyesi alımı size antrenman sırasında kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlayacaktır. Ayrıca yapmış olduğunuz antrenmandan daha iyi bir verim almanıza da yardımcı olacaktır. 

Spor antrenmanı yapmadan önce alınan takviyeler sizin nitrik oksit salgılanmasını arttırarak damarınızın genişlemesine yardımcı olacaktır. Böylece kan akışı miktarı artış gösterecektir. Gün içerisinde antrenman yapmayacaksanız yine de arjinin takviyesini almanız gerekmektedir. Yapılacak son tüketim takviyesi ise gece yatmadan önce 2-3 gram şeklinde olmalıdır. Arjinin supplement takviyelerinin genellikle su ile tüketilmesi önerilmektedir. Sizlerde vücudunuzda bulunan arjinin miktarını kapatmak için supplement satın alarak gerekli takviyeleri yapabilirsiniz. 

Arjininler kullanımı gün içerisinde toplam 10 gram kadar olmalıdır. Kullanma şekli ise gün içerisinde iki doz veya üç doz şeklinde bölünmesi gerekmektedir. Arjinin takviyelerinin kullanımının vücuda herhangi bir yan etksi veya zararı bulunmamaktadır. Sadece gün içerisinde vücuda 10 gramdan fazla alınması durumunda ishale neden olacağı bilinmektedir. Sizlerde supplement satın al işlemi vücuttaki arjininlerin açığını kapatabilirsiniz. 

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın