Spor

Sporcular Vitamin Takviyesi Almalı Mı?

Vitamin Takviyesi

Sporda takviye kullanımı oldukça yaygın bir uygulamadır. Sporcular öncelikle beslenme programlarına dikkat etmelidir. Çünkü vücudun işlevlerini yapması için gerekli tüm besin öğelerini yeterli miktarda almak gerekir. Bunun yanında vitamin satın al işlemiyle beslenme programınızı destekleyebilirsiniz. Peki sporcular vitamin takviyesi almalı mıdır?

Vitaminlerin Vücutta Görevleri ve Besinsel Kaynakları

Sağlıklı kişiler için vitamin takviyesi kullanmak tamamen kişisel bir tercihtir. Çünkü vitaminleri öncelikle sağlıklı beslenme yoluyla almaya çalışmak gerekir. Vücudun doğal olarak alışkın olduğu vitamin kaynağı besinlerdir. Bundan dolayı besinler yoluyla gerekli vitaminleri almak vücudun bu vitaminleri daha iyi sindirmesine yardımcı olabilir.

Bunun yanında eksiklik duyduğunuz vitaminler yönünden vücudunuzu desteklemek için vitamin sipariş edebilirsiniz. Vitaminler açısından vücudunuzu destekleyerek spor sürecine katkı sağlayabilirsiniz.

Her besin öğesi gibi tüm vitaminlerin vücutta belirli görevleri vardır. Bazı vitaminler özellikle sporcu beslenmesi açısından ekstra önem taşır. Bu mikrobesinlerin vücuttaki görevleri ve besinsel kaynaklarını öğrenerek kararınızı daha iyi verebilirsiniz. Şimdi gelin vitamin takviyesi öncesi besin kaynaklarını inceleyelim ve öğrenelim.

Vitamin Takviyesi
  • A vitamini göz sağlığı, üreme, bağışıklık ve büyümede rol oynar. Peynir, yumurta, havuç ve ıspanak gibi besinlerden alabiliriz.
  • D vitamini kalsiyum emilimi ve kemik sağlığı için gereklidir. Balık ve ciğer gibi besinlerde olsa da bu vitamini temel olarak direkt güneş ışığına çıkarak alırız.
  • E vitamini hücreleri korur ve antioksidan özelliği vardır. Badem, fıstık gibi kuruyemişlerde ve ıspanak, brokoli gibi sebzelerde vardır.
  • K vitamini kanın pıhtılaşması ve kemik gelişimi için gerekir. Fermente besinler yoluyla K vitamini alabiliriz. Genellikle birçok kişi yeterli miktarda K vitamini tüketmez.
  • B vitaminlerinin enerji metabolizması gibi işlevleri vardır. Et, süt ve balık gibi besinlerde B vitaminleri vardır.
  • B9 ve B12 vitaminleri hücresel gelişimde önemli rol oynar. Koyu yeşil yapraklı sebzeler ve fasulye B9 vitamini için iyi birer kaynaktır. B12 vitaminini hayvansal gıdalardan alırız.
  • C vitamini bağışıklık sistemi ve kolajen sentezi için önemlidir. Aynı zamanda antioksidan görevi vardır. Portakal, çilek gibi meyveler ve biber gibi sebzeler C vitamini kaynağıdır.

Vitamin Takviyesi İhtiyaç Duyulur Mu?

Vitamin takviyesi almak doktor önerisi olmadığı sürece her sporcunun kendi tercihidir. Bazen belirli vitaminler yönünden eksiklik çekebilirsiniz. Ayrıca kimi zaman beslenme yoluyla her vitamini almak zor olabilir. Bir vitamin eksikliğiniz varsa bunu doktora giderek öğrenebilirsiniz. Enerji düşüklüğü ve yorgunluk gibi problemleriniz varsa bunun kaynağı vitamin eksikliği olabilmektedir.

Tüm besin öğelerinden yeterli miktarda almak için sağlıklı bir beslenme programı uygulayın. Beslenmenin yeterli olmadığı durumlarda vitamin takviyeleri kullanmak iyi bir fikir olabilir. Sitemizde bulacağınız Olimp Vita Mineral Multiple Sport 60 kapsül ürünü sporcuların kullanımına uygundur. Bu ve diğer vitamin ürünleri ile vücudunuzun sağlıklı ve fit olmasını destekleyebilirsiniz.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın