Supplement satın al: Doğru karbonhidrat tüketimi

Protein kadar karbonhidrat tüketimi de önemlidir. Sadece protein tüketimiyle vücut beslenmez. Karbonhidratında vücutta belli bir miktarda yer alması gerekmektedir. Supplement satın al seçeneği ile ek takviye karbonhidrat alınabilir.

Bir sporcunun diyetindeki en önemli yakıt kaynağı karbonhidratlardır. Ancak, tüm karbonhidratların kötü olduğu konusunda yaygın bir yanlış anlama var. Aslında, herkesin günlük beslenmesine dahil etmesi gereken birçok sağlıklı karbonhidrat türü vardır.

Tüm uzmanlar, performans için protein ihtiyaçlarının, özellikle kuvvet antrenmanı yapan sporcular için, geçmiş nesillerin inanıldığından daha fazla olduğu ve diyet yağının daha düşük yoğunluklu antrenmanlar yoluyla aktif bir kişiyi sürdürebileceği konusunda hemfikir olsa da, mevcut araştırmalar hala karbonhidratın vazgeçilmez bir enerji olduğuna işaret ediyor. Yüksek yoğunluklu performans için kaynak gerekli olduğunu bilmek gerekmektedir.

Kaliteli karbonhidrat tüketmenize yardımcı olacak farklı seçenekler vardır. Kaliteli karbonhidratlar vücuda zarar vermez, tam tersini yaparlar. Karbonhidratlar dengeli bir diyette bulunması gereken temel bir elementtir. Ayrıca supplement satın al ile beraber istediğiniz takviyeyi görebilirsiniz.

En önemli şey,  yemeyi seçtiğiniz karbonhidrat türüdür. Çünkü bazı kaynaklar diğerlerinden daha sağlıklıdır. Diyetteki karbonhidrat miktarı, yüksek veya düşük diyetteki karbonhidrat türünden daha az önemlidir. Örneğin, tam buğday ekmeği, çavdar, arpa ve kinoa gibi sağlıklı tam tahıllar, yüksek oranda rafine edilmiş beyaz ekmek veya patates kızartmasından daha iyi seçimlerdir.

Birçok insanın karbonhidratlar konusunda kafası karışır, ancak karbonhidratları sağlıklı gıdalardan yemenin, tüketilen karbonhidratların gramını sınırlayan veya sayan katı bir diyet izlemekten daha önemli olduğunu unutmayın.

Supplement satın al: Karbonhidratlar ne için?

Karbonhidratların temel işlevi vücut için bir enerji kaynağıdır. Açıkçası, vücut yeterli enerji olmadan çalışamaz. Beyin fonksiyonları ve sinir sistemi, düzgün çalışması için günlük dozlarda glikoz gerektirir.

Kaliteli karbonhidratlar ana enerji kaynaklarından biridir. Karmaşık bir enerji kaynağı olan yağların aksine, karbonhidratlar hızlı bir şekilde emilebilen enerji sağlar. Ayrıca kaliteli karbonhidratlar vücutta çok fazla atık ürün bırakmaz . Bu onları sağlıklı bir diyete dahil edilmesi gereken önemli bir unsur haline getirir.

Karbonhidratlar absorbe edilme biçimlerine göre ayırt edilebilirler . İki karbonhidrat kategorisi vardır: hızlı emilim ve yavaş emilim. İkisi arasındaki farklar, molekülün kan şekerini yükseltmesi için geçen sürede yatmaktadır.

Bunun meydana geldiği zaman veya hız, yiyeceğin bileşimine bağlıdır. Karbonhidratların kan şekerini yükseltme süresinde rol oynayan önemli faktörler, gıdanın lif mi yoksa yağ mı içerdiğini içerir. Bu aynı zamanda, gıdanın sahip olduğu manipülasyon veya işleme derecesine de bağlıdır.

Supplement satın al: Kaliteli karbonhidrat tüketmenin basit ve sağlıklı yolları

Kaliteli karbonhidrat tüketmenin birkaç yolu vardır. Çoğu, sağlıklı ve dengeli beslenmeye dayanır. Bu, tabağınıza eklediğiniz besinleri dikkatli bir şekilde seçmek anlamına gelir. Önemli bir ipucu, işlenmiş ve rafine gıdalardan kaçınmaktır. 

Taze gıdalar, kaliteli karbonhidratların en iyi kaynaklarıdır. Örneğin tahılların tam tahıllı olduklarında daha da sağlıklı olduklarını unutmayın.

Kaliteli karbonhidrat içeren bir diğer besin grubu ise meyve ve sebzelerdir . Yiyecekleri işlenmiş ürünlerden nasıl tanıyacağınızı ve ayırt edeceğinizi öğrenmelisiniz. Sağlıklı bir diyete sahip olmak için daha fazla “gerçek” yiyecek ve daha az işlenmiş ürünler yemeliyiz.

Supplement satın al: Karbonhidratlar nelerdir?

Karbonhidratlar, ekmek, fasulye, süt, patlamış mısır, patates, kurabiye, spagetti, alkolsüz içecekler, mısır ve vişneli turta gibi hem sağlıklı hem de sağlıksız yiyeceklerin geniş bir yelpazesinde bulunur. Ayrıca çeşitli şekillerde gelirler. En yaygın ve bol formlar şekerler, lifler ve nişastalardır.

Karbonhidrat içeriği yüksek besinler sağlıklı beslenmenin önemli bir parçasıdır. Karbonhidratlar vücuda, vücut fonksiyonlarını ve fiziksel aktiviteyi desteklemek için kullanılan enerjiye dönüştürülen glikoz sağlar. Ancak karbonhidrat kalitesi önemlidir; Bazı karbonhidrat bakımından zengin gıda türleri diğerlerinden daha iyidir:

En sağlıklı karbonhidrat kaynakları – işlenmemiş veya minimum düzeyde işlenmiş tam tahıllar, sebzeler, meyveler ve fasulyeler – vitaminler, mineraller, lif ve bir dizi önemli bitkisel besin sağlayarak sağlığı destekler.

Sağlıksız karbonhidrat kaynakları arasında beyaz ekmek, hamur işleri, gazlı içecekler ve diğer yüksek oranda işlenmiş veya rafine edilmiş gıdalar bulunur. Bu maddeler, kilo alımına katkıda bulunabilecek, kilo kaybını engelleyebilecek ve diyabet ve kalp hastalığını teşvik edebilecek, kolayca sindirilen karbonhidratlar içerir.

Supplement satın al işleminden önce şimdi bilmeniz gereken bir önemli bir bilgiyi daha paylaşalım. Karbonhidratların yararlı olmasının ve neden onlardan korkmamanız veya bunlardan kaçınmanız gerektiğinin en önemli beş nedenini madde madde açıklayalım.

Karbonhidratlar beyni ve kasları besler

Karbonhidratlar beynimiz için ana enerji kaynağıdır ve vücudumuzun enerji üretmesinin en hızlı yoludur. Karbonhidratlar vücudumuz için, yakıt arabanız için hareket eder. Bir arabada olduğu gibi, vücudumuzda sınırlı miktarda karbonhidrat bulunur ve bunlar egzersizler veya sporlar sırasında sizi ayakta tutmaya yardımcı olduklarından, antrenmanınız boyunca yeterli karbonhidrat tüketmek önemlidir.

Karbonhidratlar kas yıkımını önler

Supplement satın al için öncesinde ne yapmak istediğinizi iyi belirlemeyi unutmayın. Gün boyunca yeterince karbonhidrat yiyerek, protein ana işini yapmakta serbesttir: kas dokusunu onarmak ve yeniden inşa etmek. Karbonhidratları sınırlandırırsak, bir enerji kaynağı olarak proteine ihtiyaç duyulacak ve yağsız kaslar oluşturmak için kullanılmayacaktır. Sporda sporcuların sadece antrenmandan sonra protein tükettiğini görmek çok yaygın olsa da, protein artı karbonhidrat kombinasyonu aslında iyileşmenin anahtarıdır.

Karbonhidratlar diyetin çoğunluğunu oluşturmalıdır

Sporcular için günlük antrenman ve egzersiz taleplerini karşılamak için yüksek karbonhidratlı bir diyete ihtiyaç vardır. İhtiyaçlar, bireye ve yaptıkları egzersiz veya spor türüne göre değişse de, karbonhidratlar her zaman kalorilerin çoğunu oluşturacaktır.

Antrenmandan önce alınan karbonhidratlar performansınızı artıracaktır

Egzersizden 1-2 saat önce yeterli karbonhidratı almak, kaslarımız için optimal kan şekeri seviyelerini korumaya yardımcı olur.

Muz, reçelli çörek veya granola bar iyi seçim olabilir. Ayrıca supplement satın al ile yapılan karbonhidrat ürünleri de alınabilir.

Karbonhidratlar iyileşmeyi hızlandırır.

Egzersizden sonra karbonhidrat tüketmek, yorucu egzersiz sırasında henüz kullanılan enerji depolarını yenilemeye yardımcı olur.

Kasların düzgün bir şekilde iyileşmesi ve güçlenmesi için protein ve karbonhidratlara ihtiyacı vardır. Herhangi bir antrenman için harika bir seçenektir. Ancak daha yüksek yoğunluk veya dayanıklılık egzersizi için, ekstra karbonhidrat için meyve ile karıştırabilirsiniz.

Karbonhidratları anlamak

Karbonhidratlar, birçok yiyecek ve içecekte bulunan bir tür makro besindir. Çoğu karbonhidrat, tahıllar gibi bitki bazlı gıdalarda doğal olarak bulunur. Gıda üreticileri ayrıca işlenmiş gıdalara nişasta veya ilave şeker şeklinde karbonhidrat ekler.

Doğal olarak oluşan karbonhidratların yaygın kaynakları şunları içerir:

Meyveler

Sebzeler

Süt

Fındık

Taneler

tohumlar

Fasulye, bezelye ve mercimek

Supplement satın al: Karbonhidrat türleri

Üç ana karbonhidrat türü vardır:

Şeker: Şeker, karbonhidratın en basit şeklidir. Meyveler, sebzeler, süt ve süt ürünleri dahil olmak üzere bazı gıdalarda doğal olarak bulunur. Şeker türleri arasında meyve şekeri (fruktoz), sofra şekeri (sakaroz) ve süt şekeri (laktoz) bulunur. Eklenen şekerler, kurabiyeler, şekerli içecekler ve şekerlemeler gibi birçok gıdada bulunabilir.

Nişasta: Nişasta karmaşık bir karbonhidrattır. Bu, birbirine bağlanmış birçok şeker biriminden yapıldığı anlamına gelir. Nişasta, sebzelerde, tahıllarda ve pişmiş kuru fasulye ve bezelyede doğal olarak bulunur.

Lif: Lif ayrıca karmaşık bir karbonhidrattır. Meyvelerde, sebzelerde, kepekli tahıllarda ve pişmiş kuru fasulye ve bezelyede doğal olarak bulunur.

Bir cevap yazın