Supplement satın al: Sporcular için uyku önemli midir?

Sporcular, fiziksel aktivitenin sağlıklı bir yaşam tarzının önemli bir bileşeni olduğunu bilirler. Düzenli egzersiz ömrü uzatır ve kardiyovasküler hastalık, diyabet ve bazı kanser risklerini azaltır. Egzersiz ayrıca kaygı ve depresyon riskini azaltabilir. Daha iyi uyumanıza yardımcı olabilir. Supplement satın al işlemi yapmadan bunları bilmek gerekmektedir.

Sporcular ellerinden gelenin en iyisini yapabilmek için hayatlarının her alanında hazırlanmak zorundadırlar. Düzenli olarak antrenman yaparlar, sağlıklı yemekler ve atıştırmalıklar yerler. Dinlenmek, iyileşmek ve uyumak için zaman ayırırlar. Bir alan eksik olduğunda, genel performans düşebilir. Uyku kesinlikle bir istisna değildir!

Spor, antrenman ve supplement satın al üçlüsü için uyku vazgeçilmez bir gerçektir. Aslında hayatımızın bir parçası olan uyku, vücudun dinlenmesi için önemlidir. Şimdi gelin birlikte daha fazla detaya göz atalım.

Supplement satın al: Sporcular İçin Uyku Neden Önemlidir?

Hem sporcular hem de sporcu olmayanlar için uyku, genel sağlık ve refah için gereklidir. Yenilenmiş hissetmek ve ertesi gün en iyi şekilde çalışmak için herkesin uykuya ihtiyacı vardır. Diğer fiziksel faydalar şunları içerir:

Kalbinizin dinlenmesine ve hücrelerin ve dokuların onarılmasına izin vermek. Bu, fiziksel efordan sonra vücudunuzun iyileşmesine yardımcı olabilir. Ayrıca, uyku evrelerinde ilerledikçe, kalp atış hızınızdaki ve gece boyunca nefes alıp vermenizdeki değişiklikler kardiyovasküler sağlığı destekler .

Hastalığı önlemek veya hastalıktan kurtulmanıza yardımcı olmak. Uyku sırasında vücudunuz, bağışıklık sisteminin enfeksiyonlarla savaşmasına yardımcı olan hormonlar olan sitokinler üretir. Tüm bu onarıcı etkiler, sporcuların toparlanması ve performansı için önemlidir.

Spor yapanlara göre uykunun iyi alınması profesyoneller tarafından da desteklenmektedir. Uyku her zaman performansı tetikler. Supplement satın al seçeneği ile performans ise zirve yapabilir.

Supplement Satın Al: Uyku Bir Sporcunun Zihinsel Durumuna Nasıl Yardımcı Olur?

Uyku, herkesin anıları tutmasına ve pekiştirmesine yardımcı olur. Sporcular pratik yaparken veya yeni beceriler öğrendiğinde, uyku anıların oluşmasına yardımcı olur. Gelecekte performansın artmasına katkıda bulunur. Uyku olmadan, beyinde öğrenmenize ve hatıralar oluşturmanıza izin veren yollar oluşturulamaz veya korunamaz.

Uyku, bilişsel işlem için de gereklidir. Bu kaybı, bilişsel işlevde bir azalma ile ilişkilidir . Bunun, karar verme ve yeni durumlara uyum sağlama gibi yüksek düzeyde bilişsel işlev gerektiren sporları olan sporcular üzerinde olumsuz etkileri olabilir.

Ayrıca, egzersizin zihinsel sağlığı iyileştirmeye veya korumaya yardımcı olabilmektedir. Ayrıca uyku da sporcunun zihinsel sağlığını korumak için önemlidir. Kaliteli uyku, genel ruh halini iyileştirme ile ilişkilidir. Sağlıklı uyku sinirliliği önler ve depresyon gibi gelişme riskini azaltır.

Uyku Atletik Performansı Nasıl Etkiler?

Hem artan uyku miktarı hem de kalitesi, sporcuların sporun talepleriyle ilgili birçok alanda performanslarını artırmalarına yardımcı olur.

Uykularını 10 saate kadar uzatan kadın ve erkek yüzücüler de birçok performans artışı gördüler. Dalış bloklarının tepki süreleri daha hızlıydı , dönüş süreleri iyileştirildi ve vuruş vuruşları arttı. 15 metrelik bir sprintte yüzme süreleri de iyileşti. Ek olarak, bu sporcular daha iyi bir ruh hali yaşadılar ve gündüz uykululuk ve yorgunluk azaldı.

Uykularını haftada en az dokuz saate çıkaran kadın ve erkek üniversite tenisçileri de daha iyi performans gösterdi. Oyuncuların servis isabeti yaklaşık %36’dan yaklaşık %42’ye önemli ölçüde arttı. Oyuncular da daha az uykululuk yaşadılar.

Kadın netbolcular ve erkek futbolcular üzerinde yapılan diğer araştırmalar, uyku hijyeni eğitiminin sporcuların genel uyku sürelerini artırmasına yardımcı olduğunu göstermiştir. Müsabaka öncesi bu yeterli uyku, muhtemelen en iyi performansı teşvik edecektir.

Uyku Eksikliği Bir Sporcunun Performansını Etkiler

Kötü kalite ve uyku miktarı, herhangi bir kişide çeşitli olumsuz etkilere yol açar. Zihinsel olarak, uyku yoksunluğu hızlı tepki verme ve net düşünme yeteneğini azaltır. Uykusuz olan kişilerin yanlış kararlar verme ve risk alma olasılıkları daha yüksektir. Uyku eksikliği ayrıca sinirlilik ve anksiyete ve depresyon riskini artırır. Fiziksel olarak, uyku eksikliği, tip 2 diyabet, yüksek tansiyon, böbrek hastalığı ve felç dahil olmak üzere birçok tıbbi endişe riskini artırır.

Uyku eksikliği vücuda pek çok zarar olarak geri döner. Bu yüzden spor öncesi yeteri uykunun alındığı belirlenmeli. Bu belirlemeyi insanın kendisi yapması gerekmektedir. Supplement satın al isteyen bireyler her şeyi kararında yapmalıdır.

Supplement Satın Al: Kaliteli uyku ve daha fazlası

Kaliteli uyku, özellikle atletik performans üzerinde olumlu etkilere sahip olsa da, uyku eksikliği performans için zararlıdır. Sporcular yeterli uyku almadığında çok sayıda endişe ortaya çıkabilir:

  • Engellenmiş yetenek: Uykusuz olan erkek takım sporu sporcuları üzerinde yapılan bir çalışmada, ortalama ve toplam sprint süreleri azaldı .
  • Azaltılmış doğruluk: Uyku yoksunluğundan sonra, erkek ve kadın tenisçiler, normal uykudan sonraki performansa kıyasla servis isabetliliğini %53’e kadar azalttı .
  • Daha hızlı tükenme: Erkek koşucular ve voleybolcular üzerinde yapılan bir çalışmada, her iki sporcu grubu da uyku yoksunluğundan sonra daha hızlı tükendi .
  • Azaltılmış reaksiyon süresi: Uyku eksikliği, incelenen bir erkek üniversiteli sporcu grubunda reaksiyon süresini olumsuz etkiledi .
  • Zor öğrenme ve karar verme: Yürütücü işlevler uyku eksikliğinden etkilenir. Pas vermek veya kendi başınıza fileye atmak gibi seçimler daha zor olabilmektedir. Çok geç yapılabilir.
  • Yaralanma riski: Ortaokul ve lise sporcuları üzerinde yapılan araştırmalar, kronik uyku eksikliğinin artan yaralanma oranları ile ilişkili olduğunu ortaya koydu.
  • Hastalık veya immünosupresyon riski: Kötü uyku alışkanlıkları, soğuk algınlığı gibi hastalıklara karşı daha düşük dirençle ilişkilidir. 

Supplement Satın Al: Son olarak uyku kaybı

Uzun süreli alışılmış gece uykusuna ek olarak, gün içinde kestirmek gerekir. Özellikle gece boyunca uyku kaybı yaşayan sporcular için iyileşme süreçlerini iyileştirmek içindir. Bu yararlı bir araç olarak önerilmiştir. 

Sadece 4 saatlik bir uykudan sonra 13.00-13.30 arasında 30 dakikalık bir şekerleme, uyanıklık, zihinsel ve fiziksel performansta iyileşmelere yol açar. Tepki süresindeki gelişmeler ve 20 m’lik sprintler için daha yüksek performans ile birleştiğinde, uyukladıktan sonra bildirilen uykululuk azaldı. Kısa süreli bellek iyileştirildi. Bu nedenle uykunun önemi, eğitimde öğrenmeyi ve becerileri gerçekleştirmeyi kolaylaştırmak için optimal bilişsel işleyişi teşvik etmek. Önemli kas iltihabını ve bağışıklık sisteminin korunmasını önlemek için fizyolojik mekanizmaların iyileşmesini sağlamada çok önemlidir. 

Uzun uyku süreleri atletik performans için ideal olabilir. Ama mümkün değilse kestirmek değerli bir yardımcı olabilir.

Gelelim sonuca… Supplement satın al gibi işlemler öncesinde spor ve daha fazlasını düşünmek gerekir. Uyku, antrenman gibi argümanlar yeteri kadar yapılmalı. Bunun yanında beslenme de aksatılmamalıdır.

Bir cevap yazın