Supplement

Supplement Satın Al: Yemekten ne kadar sonra egzersiz yapılmalı?

Sporcular için günün her saati her dakikası önemlidir. Yapılanlar ve yapacakları kusursuz olmalıdır. Bu yüzden supplement satın al işlemi yapmadan önce bir plan belirlenmelidir. Fakat bu yazıda yemekten sonra ne zaman spor yapılmalı? Konusunu işleyeceğiz. Öyle ki bir sporcu için besin ve antrenman aralığı iyi belirlenmeli.

Uzmanlar, egzersiz yapmak için en iyi zamanın yemek yemeden önce olduğunu söylüyor. Ancak bir enerji artışına ihtiyacınız varsa, yemek sonrası yapılabilir. Fakat burada zamana dikkat edilmeli. Öğle yemeği sonrası bir antrenmana başlamak için yeterli enerjiye sahip olmak istiyorsanız, ona göre tedbir almalısınız. Yemek yedikten sonra egzersiz yapmak uygun mudur yoksa antrenmanınız bitene kadar aç mı kalmalısınız?

Enerji depolarınızı doldurmak için egzersiz yapmadan önce yemek yemeniz önerilir. Bununla birlikte, bazı insanlar egzersiz yapmaya çok yakın yemek yerken yan etkiler yaşayabilmektedir. Bu süre egzersiz türüne göre değişse de, genellikle sindirim için yeterli zaman verilerek bunlardan kaçınmak mümkündür. Bu makale, yemek yedikten sonra egzersiz yapmak için ne kadar beklemeniz gerektiğini söylemek için bir yol gösterici olacağını umuyorum.

Los California Üniversitesi David Geffen Tıp Fakültesi doktoru Daniel Vigil, tok karnına yorucu egzersiz yapmanın birçok insan için reflü, hıçkırık, mide bulantısı ve kusmaya yol açabileceğini söyledi. Ancak, büyük bir yemek yiyebilen ve daha sonra egzersiz yaptıklarında hiçbir sorun yaşamayan bazı insanlar da var. Kimi sporcu ise supplement satın al işlemi yaparak yemek yerine ek takviye alarak spor yapmaktadır.

Araştırmalar, egzersizden önce yemek yemenin ideal olmadığını gösteriyor. Egzersiz yapmak için en iyi zaman, yemek yemeden önce. Dr. Virgil, egzersiz sonrası beslenme programının iyileşmeye yardımcı olduğunu ve kas hasarını en aza indirdiğini söylüyor. Fakat bu tartışmalar bitecek gibi gözükmüyor.

Araştırmalar doğru söyler mi?

Amerikan Fizyoloji Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, önceden yemek yemeden egzersiz yapan erkeklerin daha fazla yağ yaktığını belirtti. Ancak, programınız önce yemek yemenizi gerektiriyorsa, egzersiz yapmadan önce yemekten bir veya iki saat sonra beklemenizi gerekir. Bu, midenin boşalmasını sağlayacaktır.

Protein odaklı ürünlerin tüketilmesi ya da karbonhidrat yüklenmesi sporun hangi dalında olursa olsun yoracaktır. Protein tozu sipariş eden yetişkinler aç karnına spordan önce gerekli besinleri temin ediyor. Fakat burada da gerektiği miktar kadar kullanılmalıdır. Tabii ki, fazla yediyseniz bu kural değişir.

Supplement satın al işlemi ve spor öncesi yemek yeme hastalığı

İnsanlar geleneksel kafada düşününce güç versin diye spor öncesi yemek yiyebilir. Fakat bu oldukça yanlış bir davranış. Özelikle de bol yağlı ürünlerin tüketilmesi spor esnasında rahatsızlıklara yol açacaktır. Sadece supplement satın al işlemi ile her şey çözülmeyebilir. Yemekten hemen sonra havuza atlamaya karşı sağlıkçılar uyarıyor. Yemekten sonra yüzmek muhtemelen uygun olsa da, kas kramplarını önlemek için en az 30 dakika beklemek gerekmektedir. 

Ancak yemekten sonra koşmak veya ağırlık kaldırmak için ne kadar beklemelisiniz? İşte diyetisyenlerin antrenmanınız için uygun şekilde yakıt almanız için önerdiği şeyler.

Büyük bir yemek yedikten hemen sonra egzersiz yapılmamalı

Antrenmandan önce yemek yemek, elinizden gelenin en iyisini yapmak için çok önemlidir. Ancak bunun nasıl göründüğü, antrenmanın türüne ve yemeğinizin boyutuna bağlı olacaktır. Uymanız gereken birkaç genel pratik kural vardır. Bunlardan en basiti, temel olarak, yemek ne kadar büyükse, egzersiz yapmak için o kadar fazla zaman beklemeniz gerekir. Yani yemek ve antrenman arasında belli bir süre olmalıdır. Bu süre kısaltılmamalıdır.

Supplement sipariş verilme sürecinde aceleci davranabilirsiniz. Ancak yemek ve spor için bu aceleci tavır dizginlenmelidir. Diğer türlü sağlıksal problemler ortaya çıkacaktır. Ayrıca yeteri bir performanslı antrenman süreci olmayacaktır.

Uzun süreler boyunca sürdürülen fiziksel aktivitelerle, vücut enerji tüketimi için depolanmış karbonhidratları ve yağları kullanır.

Kan dolaşımında hazır karbonhidrat bulunmadığında, vücut, yoğun veya uzun bir egzersiz seansı sırasında tükenebilen ve performansınızı engelleyebilen glikojen adı verilen enerji depolarına güvenir. Bu dünya çağında birçok doktor, diyetisyen ve spor hocası tarafından saptanmıştı.

Egzersiz öncesi yemek

Muhtemelen egzersizden hemen önce yüksek yağlı yiyeceklerden uzak durmalısınız. Sonuç olarak, farklı gıdaların egzersiz performansınızı nasıl etkilediğine dikkat etmek size kalmış. Yemek yeme ile egzersiz arasındaki değişen sürelerde nasıl hissettiğinizi not almalısınız. 

Harika bir ter seansı geçirebilmeniz için sizi en iyi hissettiren şeyi görmek istiyorsanız farklı yemek yad da atıştırmalık kombinasyonları denemek en iyisi diyebilirim.

Koşma ve yüzme

Koşma ya da yüzme gibi yüksek dayanıklılık gerektiren aktiviteler için antrenmandan daha uzun süre önce fazla enerji depolamanız gerekir. Bu süre kimi zaman 6-8 saat gibi zaman dilimlerini bulur. Şu da unutulmamalıdır ki yüzme sonrasında insan bedeni daha çok acıkmaktadır. Çünkü tüm vücut kas şeklinde çalışır.

Supplement satın al işlemleri de belli bir takviye edicidir. Burada vücudun gerekli besinleri karşılanır. Fakat bununla beraber temel gıda tüketilmesi aksatılmamalıdır.

Maraton gibi kapsamlı bir antrenmandan önce ne kadar beklenmektedir? Mesafe koşucuları ayrıca bir maratondan çok önce yüksek karbonhidratlı yemekler yemek isteyeceklerdir. Bazı diyetisyenler , makarna, pirinç ve patates ile yarıştan iki ile üç gün önce karbonhidrat yüklemesini önerir. 

Supplement Satın Al: Yemekten sonra ne zaman egzersiz yapmalı?

Gelelim sonuca… Yazı içinde birçok farklı görüşe yer verdik. Uzmanların e amatör düşünceleri harmanladık. Sonuçta yapılacak programı en iyi kişinin kendisi bilir. Çünkü, antrenman ve yemek aralığını kendine göre ayarlayabilir. 

Yemek yerken, yiyecek midenize girer ve yavaş yavaş işlenir ve küçük miktarlarda ince bağırsağınıza salınır. Yiyeceklerin midenizden ince bağırsağınıza tamamen geçmesi genellikle 2-4 saat sürer.

Egzersiz yapmadan önce yiyeceklerin tamamen sindirilmesini beklemek genellikle gereksiz olsa da, midenize oturması için biraz zaman vermek en iyisidir.

Çoğu insan için orta büyüklükte bir yemekten sonra 1-2 saat yeterliyken, bir atıştırmadan sonra en az 30 dakika beklenmektedir.

Bu noktada, yiyecekler mide rahatsızlığını önlemek için yeterince sindirilmiştir . Bununla birlikte, egzersizin yoğunluğu arttıkça yan etki riski de artar. 

Supplement Satın Al: Gıda hacmi ve türü 

Egzersiz öncesi yemek yeme söz konusu olduğunda, öğün boyutu ve bileşimi önemli bir rol oynar. Yediğiniz yemek ne kadar büyük olursa, sindirimi o kadar uzun sürer ve egzersiz yapmadan önce beklemeniz gereken süre artar. Ek olarak, yemeğin bileşimi sindirim süresini etkiler.

Yağ, protein ve lif bakımından daha yüksek olan yemekler , bazı protein karışımlarında ve takviyelerinde bulunanlar gibi daha büyük oranda basit karbonhidrat ve daha fazla işlenmiş protein içerenlere göre daha yavaş sindirilme eğilimindedir.

Yüksek proteinli gıdalar, sığır eti, tavuk ve balık gibi yiyeceklerdir. Bu nedenle, olası olumsuz yan etkilerden kaçınmak için egzersizden kısa bir süre önce yağ, protein ve lif oranı yüksek büyük öğünler yemekten kaçınmak en iyisidir.

Tüm bunlarla birlikte supplement satın al işlemi ve daha fazlası için sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Spor öncesi ve sonrası gerekli takviye gıdaları satın alabilirsiniz.

Back to list

Related Posts

Bir cevap yazın